Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 77. Соціально-економічне становище Республіки Білорусь у 1990-ті рр. і на початку XXI ст.

Ринкові реформи 1992-1994 рр., вжиті керівництвом Білорусі, складалися в лібералізації цін, запровадження механізму вільної конкуренції, дозвіл оренди та індивідуальної трудової діяльності, проведення приватизації - передачі підприємств з державної у приватну власність. Розпочався процес становлення підприємницьких, банківських і комерційних структур. Однак стимулювання економічного розвитку не відбулося. Навпаки, знизився випуск промислової і сільськогосподарської продукції, зменшився обсяг зовнішньої торгівлі, сильно виросли ціни на всі види товарів і послуг, різко знизилися доходи населення. У 1994 р. нижче прожиткового мінімуму жили понад 60% населення республіки.

В середині 1990-х рр. головним завданням стало виведення економіки країни з кризового стану. Керівництво країни відмовилося від методів "шокової терапії" (програми радикальних економічних перетворень) і некерованою приватизації, щоб виключити можливість створення великого приватного капіталу. Держава відмовилася від купівлі-продажу землі сільськогосподарського призначення. Було вирішено не руйнувати існуючу систему колгоспно-радгоспного виробництва, а дозволити існування поряд з нею фермерських господарств. Був обраний шлях створення соціально орієнтованої ринкової економіки. У 1996 р. за вказівкою Президента була розроблена Національна стратегія сталого розвитку Республіки Білорусь до 2010 року. На I Всебілоруських зборах (жовтень 1996) були затверджені "Основні напрями соціально-економічного розвитку Республіки Білорусь на 1996-2000 рр.", виконання якого дозволило білоруській економіці досягти рівня 1990 р.

II Всебілоруські народні збори (2001 р.) затвердив Програму соціально-економічного розвитку Республіки Білорусь на 2001-2005 рр. Головним завданням цієї Програми стало підвищення добробуту населення республіки.

III Всебілоруські народні збори (2006 року) прийняв програму соціально-економічного розвитку на 2006-2010 рр., згідно з якою передбачався поступовий перехід до постіндустріального інформаційного суспільства. В економіці розвивалися різні форми власності: в 2009 р. у державному секторі працювало 47,7% зайнятого населення, у приватному секторі - 50,7% і з іноземною формою власності - 1,6%.

IV Всебілоруські народні збори відбулися 7-8 грудня 2010 р. Були підведені підсумки соціально-економічного розвитку Республіки Білорусь на 2006-2010 рр. На результатах виконання Програми істотно позначилися зміни умов імпорту енергоресурсів і підвищення цін на них, негативний вплив світової фінансово-економічної кризи. Прогнозні параметри досягнуті за більшістю показників. Білорусь просунулася по шляху створення інноваційної економіки. На 1 серпня 2010 р. введено 105 нових виробництв, модернізовано і реконструйовано 255 діючих підприємств. Освоєно випуск багатьох видів імпортозамінної продукції. Високоякісні промислові товари поставлялися в 140 країн світу. Обсяг експортних постачань збільшився в 2010 р. порівняно з 2005 р. у 3 рази. Валовий обсяг виробництва зерна за минуле п'ятиріччя досяг 38 млн т, що в 1,3 рази більше збору зернових за 2001-2005 рр. По виробництву м'яса і молока рівень попереднього п'ятиріччя перевищено в 1,6 та 1,5 рази відповідно. Зміцнилася національна продовольча безпека: досягнута повна самозабезпеченість по стратегічних видів продуктів харчування в загальному обсязі споживання продовольства імпорт становить менше 10%. Сільське господарство стало суттєвим джерелом поповнення валютних резервів країни. Подальший розвиток отримала соціальна інфраструктура села. Створено 1,481 сільських поселень нового типу - агромістечок. Забезпечена стійкість білоруського рубля. Значно зменшилася чисельність малозабезпеченого населення - з 12,7% у 2005 р. до 5,4% у 2010 р. Реєстрована безробіття утримується в соціально допустимих межах - 0,7% до чисельності економічно активного населення. Очікувана тривалість життя збільшилася до 71 року. Рівень малюкової смертності в порівнянні з 2005 р. скоротився в 1.7 рази і є найнижчим серед країн СНД. Поданим ООН за 2011 рік, за індексом розвитку людського потенціалу Білорусь посіла 65-е місце з 187 держав, випередивши всі країни СНД, і увійшла разом з Росією і Казахстаном в групу країн з високим рівнем розвитку людського потенціалу.

Збори визначив Державну політику на 2011-2015 рр. Вона буде спрямована на вирішення існуючих проблем і подолання обмежень економічного зростання, що дозволить забезпечити стійкі темпи соціально-економічного розвитку країни і суттєво підвищити рівень добробуту населення. Головним результатом реалізації програми, прийнятої IV зборами, стане зростання добробуту та поліпшення умов життя населення на основі модернізації економічних відносин, інноваційного розвитку, підвищення ефективності та конкурентоспроможності національної економіки. Прийнято остаточне рішення про будівництво АЕС в Гродненській області. Комплекс вжитих заходів розрахований на те, щоб Білорусь до 2015 р. увійшла в число 50-ти країн з найбільш високим рівнем розвитку людського потенціалу. а її економічний рівень до кінця п'ятиріччя буде порівнянний з середньою європейською країною. Це має наблизити якість життя населення Білорусі до європейського рівня соціальних стандартів. Реалізація намічених планів підтвердить курс РБ на створення соціальної держави і незмінність політики, спрямованої на поліпшення якості життя своїх громадян. Такий курс розвитку країни підтримує абсолютна більшість населення, що 19 грудня 2010 р. проголосувала за А. Р. Лукашенка на виборах Президента Республіки Білорусь.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Зовнішньополітична діяльність Республіки Білорусь у 1990-ті рр. і на початку XXI ст.
Суспільно-політичне життя Республіки Білорусь у другій половині 1990-х роках - початку XXI ст.
Перебудова в СРСР. Соціально-економічна криза в СРСР другої половини 1980-х - початку 1990-х рр. і його вплив на БРСР
СУВЕРЕННА РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ СВІТОВИХ ПРОЦЕСІВ
Правове положення іноземних інвесторів на території Республіки Білорусь
Економічний розвиток провідних країн світу в 1970-1990-і рр. Системна криза 1970 - початку 1980-х рр.
Наука і культура Білорусі в 1990-ті рр. і на початку XXI ст.
Податкова система Республіки Білорусь
Податкові системи країн - членів Митного союзу (Республіки Казахстан і Республіки Білорусь)
Соціально-економічне становище та перспективи розвитку СФО
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси