Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 29. Банкрутство підприємства та його профілактика

Глобальна фінансово-економічна криза 2008 р. позначилася на економіці Росії. У поточному періоді фінансово-економічний стан більшості російських підприємств можна оцінити як незадовільний. Так, станом на 1 січня 2010 р. питома всі збиткових підприємств склав 32% їх загальної кількості, що на 6,5% більше порівняно з їх питомою вагою в 2007 р. Сукупний збиток, який налічує 1420,1 млрд руб., в 3,8 рази перевершив збиток в 2007 р. Рентабельність проданих товарів (продукції, послуг) в середньому трохи вище 10%, рентабельність активів - всього 5,5%. Середнє значення коефіцієнта поточної ліквідності - 1,29 при нормі 2. Причому його значення у 33,7% всіх підприємств коливається від 1 до 2, а у 35,7% не перевищує 1. Загальна сума простроченої кредиторської заборгованості досягла 957,9 млрд руб. За словами академіка А. Р. Аганбекяна, "багато підприємств перебувають в депресії, стагнації, до якої важко звикнути і з якої важко вийти, особливо при дорогих кредитах і високих цінах". За прогнозом, "у своєму розвитку Росія у зв'язку з кризою затримається на 4, а може бути, і на 5 років. Криза призведе до суттєвої переоцінки нашої соціально-економічної політики, зажадає програмно-цільового підходу, інновацій, висування на перше місце економіки знань".

Сутність і ознаки неспроможності підприємства

Економіки благополучно функціонуючого і неспроможного підприємств мають суттєві відмінності. У разі наздоганяючого банкрутства проводяться специфічні фінансово-економічні оцінки стану діяльності, застосовуються відмінні від традиційних критерії, робляться нетрадиційні заходи і т. п.

У статті 2 Федерального закону "Про неспроможності (банкрутство)" поняття неспроможність або банкрутство, визначається як "визнана арбітражним судом нездатність боржника в повному обсязі задовольнити вимоги кредиторів за грошовими зобов'язаннями та (або) виконати обов'язок по сплаті обов'язкових платежів".

Отже, офіційне визнання підприємства неспроможним випливає з визначення арбітражного суду. В економіці підприємства неспроможність розглядається як поточна характеристика результатів його господарської діяльності.

У практиці застосовуються різні методи ідентифікації неспроможності підприємства. Вона може встановлюватися відповідно: (1) з принципом неплатоспроможності, що дозволяє виявляти неспроможність з допомогою аналізу зустрічних грошових потоків: (2) до принципу неоплатності, виходячи із співвідношення активів і пасивів в бухгалтерському балансі боржника.

1. Згідно з принципом неплатоспроможності законодавчо визначені зовнішні ознаки неплатоспроможності, під якими розуміються симптоми необоротного протікання негативних процесів. Такими ознаками є тривалість простроченої кредиторської заборгованості та мінімальна сума вимоги до боржника. Так, юридична особа або громадянин вважаються нездатними задовольнити вимоги кредиторів по грошовим зобов'язанням, які їм не виконані протягом трьох місяців з моменту настання строку їх виконання. Провадження у справі про банкрутство може бути порушена за умови, що вимоги до боржника в сукупності складають для юридичної особи не менше 100 тис. руб., а для громадянина - не менше 10 тис. руб. Для громадянина, крім того, встановлено третій зовнішній ознака - перевищення суми зобов'язань над вартістю належного йому майна (принцип неоплатності).

2. Принцип неоплатності дозволяє розпізнати бухгалтерські зовнішні ознаки неспроможності. Індикатори для їх виявлення запропоновані в методичних рекомендаціях, викладених у додатку № 1 "Система критеріїв для визначення незадовільної структури балансу неплатоспроможних підприємств" до постанови Уряду РФ "ПРО деякі заходи щодо реалізації законодавства про неспроможність (банкрутство) підприємств" № 498 від 20 травня 1994 р. Рекомендується оцінювати структуру бухгалтерського балансу боржника і ступінь його ліквідності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Причини банкрутства та його профілактика
Правові основи неспроможності (банкрутства)
Методи прогнозування банкрутства підприємства
Основні напрями запобігання банкрутства і санація підприємства
Реструктуризація та банкрутство підприємства
Поняття та ознаки економічної неспроможності (банкрутства)
Показники та фактори фінансової неспроможності підприємства
Сутність податкової системи та основи оподаткування підприємства
Сутність та функції фінансів підприємства
Держава: походження та сутність
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси