Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Психофізіологічні впливу будівельних об'єктів на людину

На стан людей окрім багатьох інших факторів можуть впливати висота будівельного об'єкта та рівень розташування приміщень, в яких доводиться жити і працювати. Наприклад, у висотних будівлях у багатьох людей існує психофізіологічний ефект дискомфортного стану при їх знаходженні на відмітках більш 30 м від рівня земної поверхні. А при знаходженні біля таких високих об'єктів виникає відчуття пригнічення зовнішнім середовищем.

Оскільки в даний час існують, наприклад, об'єкти висотою 828 м (рис. 3.6) і в різних країнах продовжують проектування і будівництво будівель заввишки 1 км і більше, то слід крім архітектурних і конструкторських переваг дати оцінку небезпеки перебування людей в цих будівлях і визначити, які можуть бути загрози їх здоров'ю і життю.

Перебувають у висотних будівлях люди схильні до впливу численних факторів, що викликають загрози природного, техногенного та антропогенного характеру.

Природні небезпеки

Джерелом природних загроз є вітер, різкі перепади тиску і температур, грози, землетруси, зміни руху підземних вод, осідання ґрунту, в тому числі з-за суфозійними і карстових явищ. Вони можуть викликати статичні і динамічні напруги, що призводять до нахилу, деформацій і зміщень будівельних конструкцій, що може призвести до обвалення будівлі.

Техногенні загрози

До техногенних загроз можуть бути віднесені наведені електромагнітні поля, аварії і критичні порушення процесів роботи інженерних систем життєзабезпечення, що призводять до пожежі, затоплення, викидів отруйних речовин(наприклад, холодоагентів системи холодопостачання) в систему вентиляції, вибухів, ураження електричним струмом та інших наслідків. Пожежа, в свою чергу, може призвести до порушення несучої здатності конструкцій будівлі і прогресуючого обвалення.

Рис. 3.6. Вид на висотну будівлю Бурж Халіфа, побудоване в Об'єднаних Арабських Еміратах (р. Дубай)

Антропогенні загрози. Ці загрози можуть бути викликані проявом "людського фактора" (помилки, незнання, халатність), різними категоріями осіб (від обслуговуючого персоналу до мешканців, включаючи людей похилого віку, осіб з обмеженими можливостями та дітей). Інше джерело цих загроз - зловмисні дії людей (хуліганство, крадіжки, напади, диверсії та ін). З антропогенних загроз найбільш небезпечні терористичні акти, спрямовані на завдання максимальної шкоди, що супроводжуються вибухами, підпалом, розпиленням отруйних та радіаційних речовин в повітрі через систему вентиляції і т. п.

Вибухи, аварії та пожежі можуть призвести до порушення цілісності конструкцій будівлі, його обвалення і загибелі знаходяться в ньому людей.

Наявність перерахованих загроз, навіть просте усвідомлення можливості їх реалізації (при ймовірності ризику 10-6-10-8) вже викликає у людей неспокій і має дуже негативний вплив на психофізіологічний стан людей. Це підтверджується статистикою, яка свідчить про наростання в міру віддалення від землі хвороб, стресів і навіть випадків самогубства. Внаслідок цього досить актуальним і необхідним представляється розгляд психофізіологічної безпеки людей, що перебувають (і тим більше проживають) у висотних будівлях і схильних до впливу перерахованих загроз.

Однак фахівці б'ють на сполох, відзначаючи, що при будівництві висоток "забутий людина - користувач цих помпезних споруд, не вивчається ні фізична, ні психологічний стан людей, які тривалий час перебувають на великих висотах; лікарі-гігієністи не беруть участь в оцінці нових будівель, як це було раніше". Як же без допомоги лікарів-гігієністів вирішувати долю майбутніх мешканців висоток? Адже нагорі вплив клімату на будівлі і самопочуття людини буде іншим, ніж при звичайній поверховості, можливо, що на висоті "розквітнуть" серцево-судинні та нервово-психічні розлади.

Говорячи про захищеності несучих та огороджувальних конструкцій, внутрішніх і зовнішніх приміщень захмарних будівель від сильних (до 20-25 м/с) поривів вітру, ударних хвиль грозових розрядів, потужних зарядів зливи та граду, які на висоті більше 100 м нерідкі. Необхідно мати на увазі і такі явища, як туман, випадання досить значних обсягів снігу, утворення криги і інею під час відлиг і похолодань, а також вплив димно-задушливого смогу від міських випарів і можливих пожеж лісів і торфовищ.

Серед природних загроз необхідно виділити також атмосферні скачки тиску і температури, які негативно впливають на людей, що піднімаються протягом 1-3 хв на висоту в кілька сотень метрів. При такому темпі підйому в природних умовах може виникнути загострення серцево-судинних захворювань, здатне призвести навіть до летального результату. Наприклад, як свідчить статистика, такі загострення і збільшення летальних випадків спостерігаються вже при перепадах атмосферного тиску в 10-15 мм рт. ст. протягом кількох годин. Що ж говорити про скачках тиску в 18 мм рт. ст. і більше при підйомі на висоти 200 м і більше за кілька хвилин? Для метеозалежних людей це небажано.

Досить неприємним і небезпечним фактором є висотна хвороба (висотна гіпоксія) - хворобливий стан, пов'язаний з кисневим голодуванням внаслідок зниження парціального тиску кисню у вдихуваному повітрі, яке виникає на великих висотах.

Захист від негативного впливу стрибків тиску і висотної хвороби на організм потребує герметизації ліфтів та висотних будівель на висотах понад 200-300 м і застосування до них інженерних систем для створення безпечного і комфортного мікроклімату.

Найбільш високі будівлі (Бурж р. Дубай, Тайбей та ін) відповідають цим вимогам, але це пов'язано і зі збільшенням будівельних і експлуатаційних витрат.

Важливою психологічною властивістю багатьох людей є страх висоти (акрофобія). Враховуючи це, наприклад, в будівлях Міжнародного центру світової торгівлі висотою 410 м проектанти вибрали горизонтальний крок зовнішніх колон рівним 1,015 м, а вікна шириною всього 480 мм і висотою 1980 мм, щоб люди, які працюють на поверхах хмарочоса, не боялися висоти.

Негативний вплив на психіку значної частини людей надає відчуття відірваності від звичного середовища проживання. Дослідження вчених і лікарів показують, що у висотних житлових будинках неможливо отримати відповідну людині структуру навколишнього простору, тому він позбавляється гуманної і повноцінного житлового середовища, що відповідає реальним, закладеним природою звичок, потреб і можливостей людського організму.

Значний вплив на психофізіологічний стан людини чинять погодні умови: наявність хмар, туману або безхмарне небо. На поверхах висотних будівель, що знаходяться в зоні хмарності, навколишній світ постає в іншому вигляді, а тривале перебування в тумані (протягом декількох місяців в році) негативно позначається на психічному стані людини. До цього слід додати, що людина відчуває дискомфорт за відсутності "точок прив'язки" внаслідок втоми очей, що здійснюють мимовільний рух.

Наступним негативним фактором для висотних будівель є вплив вітрових навантажень, викликаних циклонами, вихорами, ураганами, смерчами та іншими нестаціонарними атмосферними процесами (рис. 3.7). При повітряному обтікання висотних будівель і зрив вихрів з їх огороджувальних конструкцій виникають значні навантаження, здатні викликати вигин, нестійкі коливання: поперечні (галопирование) і крутильні (дивергенція), а також інші деформації висотних будівель, що впливають на безпеку самих будівель і самопочуття знаходяться в них людей.

Рис. 3.7. Повітряне обтікання висотного об'єкта прямокутної форми

Вітрові навантаження, що супроводжуються прискореннями коливань споруд при динамічних поривів вітру, можуть викликати порушення нормальних умов експлуатації в приміщеннях верхніх поверхів висотних будівель.

При цьому можуть виникнути як порушення стабільності обстановки (розгойдування люстр, переміщення меблів, вихлюпування води з склянки), так і неприємні фізіологічні відчуття у людей, що живуть або працюють у будівлі (табл. 3.3).

Таблиця 3.3. Психофізіологічні відчуття людей при різних прискорення коливань споруд

Прискорення коливань, % від g (9,81 м/с2)

Межі відчуттів: комфорт/дискомфорт

< 0,5 % g (0,05 м/с2)

Невідчутно

0,5-1,5 % g (0,05 - 0,15 м/с2)

Відчутно

1,5-5 % g (0,15-0,49 м/с2)

Неспокійно

5-15 % g (0,49 - 1,47 м/с2)

Дуже неспокійно

> 15 % g (1,47 м/с2)

Нестерпно

У відповідності з характеристиками, наведеними в табл. 3.3 московських нормах на будівництво висотних будівель (МДБН 4.19-2005) регламентована практично невідчутна величина прискорення коливань - 0,08 м/с.

У зв'язку з зазначеними особливостями в розвинених країнах Європи будівництво хмарочосів з житловими функціями за останні 20 років стала виключенням з правил. А в такій високорозвиненій країні, як Швеція, йде планомірне зниження висоти навіть 9-12-поверхових житлових будинків.

При будівництві висотних будівель особливого значення набувають вимоги до опору вітровому продуванню огороджувальних конструкцій, в тому числі вікон і вітражів. Важлива і захист внутрішніх приміщень, особливо житлових, від впливу фонових шумів (гулу) навколишнього міського середовища. Необхідно враховувати виникаючі всередині висотних будівель висхідні повітряні потоки, які потребують спеціальних рішень щодо шлюзованию входів в будівлю і сходових клітин, герметизації міжповерхових перекриттів і сміттєпроводів, фільтрування та очищення використаного повітря в системі вентиляції та кондиціонування. Це особливо важливо для дотримання в приміщеннях житла комфортних умов, що відповідають санітарним і гігієнічним нормам.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Психофізіологічні особливості людини. Основні поняття
Природні впливи, що впливають на збереження будівельних об'єктів
Будівельні об'єкти, необхідні для забезпечення безпеки міської інфраструктури
НЕБЕЗПЕКИ ВИРОБНИЧОГО СЕРЕДОВИЩА
Природні та техногенні небезпеки
ЗАХИСТ ВІД НЕБЕЗПЕК ТЕХНОСФЕРИ
Техногенні загрози
Військові загрози
Кримінальні загрози
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси