Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Правовідносини батьків і дітей

Особисті і майнові права та обов'язки батьків і дітей

Права та обов'язки батьків і дітей визначаються Конституцією РФ. Сімейним кодексом РФ і іншими законодавчими актами. Правовідносини між батьками і дітьми виникають на основі народження дітей у зареєстрованому шлюбі. У відповідності зі ст. 48 СК РФ походження дитини від матері повинно бути встановлено на підставі документів медичного закладу, що підтверджують народження дитини, або усної, письмової заяви особи, присутнього при пологах, або інших доказів, що підтверджують факт народження (ст. 14 Федерального закону "Про акти громадянського стану").

Батьківство чоловіка, що складався з матір'ю дитини в зареєстрованому шлюбі, засвідчується на підставі запису про шлюб. У випадках коли дитина народилася від матері, що складалася у шлюб, батьківство може бути встановлено шляхом подачі в РАЦС спільної заяви батьком і матір'ю дитини (добровільне визнання батьківства). У книзі записів народжень як батьки дитини записуються батько й мати, які перебували у шлюбі. Для цього достатньо заяви одного з подружжя.

При наявності обставин, що утруднюють встановлення батьківства, воно може бути встановлено в судовому порядку за заявою одного з батьків, або опікуна (піклувальника), або самої дитини після досягнення нею повноліття. У цьому разі запис про батька робиться за спільною заявою батька і матері дитини, або за заявою лише батька, або за рішенням суду. При відсутності шлюбу мати право записати дитину під своїм прізвищем і вказати ім'я та по батькові батька.

У зв'язку з можливістю штучного запліднення або імплантації ембріона при народженні дитини в книзі записів народження в якості батьків записуються особи, які перебувають у шлюбі і дали в письмовій формі свою згоду на застосування даного методу. При імплантації ембріона іншій жінці з метою його виношування як батьків дитини можуть бути записані особи, які перебувають між собою в шлюбі і дали свою письмову згоду на імплантацію. У цьому випадку також необхідно письмове згоду жінки, вынашивавшей і народила дитину (ст. 51 СК РФ). Згоди повинні бути нотаріально посвідчені.

Сімейний кодекс РФ передбачає можливість оспорювання батьківства і материнства тільки в судовому порядку (ст. 52 СК РФ).

Закон в області сімейного права наділив батьків та їх дітей певною сукупністю прав і поклав на них ряд обов'язків. Батьківські права й обов'язки припиняються при досягненні дітьми повноліття або вступу неповнолітніх дітей у шлюбні відносини.

Батьки зобов'язані:

o піклуватися про своїх дітей, їх здоров'я, фізичний, психічний, духовному і моральному розвитку:

o забезпечити отримання основного загальної освіти;

o захищати права та інтереси дітей і в зв'язку з цим є їх законними представниками.

Батьківські права не можуть використовуватися всупереч інтересам дітей, в іншому разі вони несуть відповідальність у встановленому законом порядку. У випадках якщо один з батьків проживає окремо від дитини, він має право на спілкування з ним і участь у його вихованні. Інший батько не вправі перешкоджати цьому. Спірні питання вирішуються судом з можливою участю органу опіки та піклування. Аналогічне право на спілкування з дитиною мають дідусь, бабуся, брати, сестри та інші родичі.

Законодавство, яке регулює шлюбно-сімейні відносини, наділяє неповнолітніх великою сукупністю прав, а по досягненні ними повноліття накладає на них певні обов'язки по відношенню до батьків. Так, неповнолітній має право: жити і виховуватися в сім'ї, знати своїх батьків, проживати з ними і користуватися їх піклуванням, спілкуватися з обома батьками, дідусем, бабусею, братами, сестрами та іншими родичами незалежно від місця і держави їх проживання. Дитина має також право па захист своїх прав і законних інтересів, висловлювати свою думку при вирішенні в сім'ї питань, які зачіпають його інтереси.

Дитина має право на ім'я, по батькові та прізвище. Ім'я дитині дають батьки, по батькові присвоюється за іменем батька, якщо інше не передбачено законами суб'єктів РФ. Прізвищем дитини є прізвище батьків або одного з них. У випадках невстановлення батьківства ім'я і по батькові дитини визначає матір, а прізвище дається материнська. Орган опіки на прохання батьків має право змінити ім'я і прізвище дитини. Діти наділені правами майнового характеру, які поряд з СК РФ регулюються цивільним законодавством (ст. 54-60 СК РФ). Наприклад, право на матеріальне забезпечення (аліменти) з розрахунку 1/4 доходу - на одну дитину, 1/3 - на двох дітей, 1/2 - на трьох і більше дітей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правовідносини батьків і дітей
Обов'язки батьків і дітей. Відповідальність батьків за неналежне виховання дітей
Облік дітей, які залишилися без піклування батьків
Форми виховання дітей, які залишилися без піклування батьків
Стягнення коштів з батьками дітей
Права та обов'язки батьків
Обов'язки батьків і дітей. Відповідальність батьків за неналежне виховання дітей
Особисті і майнові права та обов'язки подружжя
Права неповнолітніх дітей
Облік дітей, які залишилися без піклування батьків
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси