Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Конституційне право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 18. ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ЯПОНІЇ

Конституція Японії, її характерні риси й особливості

Діюча Конституція Японії, розроблена після Другої світової війни, - це другий в історії країни конституційний документ. Перша Конституція була прийнята в 1889 р. Ця був октроированный конституційний документ, який носив яскраво виражений консервативний, мілітаристський характер, закріплюючи широкі повноваження імператора у сфері здійснення державної влади, а також мілітаристсько-бюрократичну систему. Його дію було припинено після окупації країни союзниками. Основою повоєнного перебудови державної та громадської систем була Потсдамська декларація 1945 р., підписана США, СРСР, Великобританією, Китаєм та визначила демілітаризацію Японії, демобілізацію її збройних сил, покарання всіх військових злочинців в якості ключових напрямків політики союзних держав стосовно "Країни висхідного сонця".

Підготовка конституційного тексту велася японським урядом із залученням фахівців штабу американських окупаційних військ. Потім проект конституції був представлений урядом парламенту і прийнятий нею в жовтні 1946 р. Нова Конституція Японії вступила в силу 3 травня 1947 р. Вона сприйняла багато принципів англосаксонського права, новели конституційного права того часу (наприклад, положення про соціально-економічні права) і демонструвала демократичний підхід до регулювання суспільних відносин. Характерна риса цієї Конституції - яскраво виражена антимилитаристская спрямованість. В ній є спеціальна гол. II "Відмова від війни". Згідно ст. 9 Конституції "японський народ на вічні часи відмовляється від війни як суверенного права нації, а також від погрози силою або застосування збройних сил як засобу вирішення міжнародних спорів". З цього випливає й інше положення Конституції, що забороняє створювати сухопутні, військово-морські і військово-повітряні сили, а також інші засоби війни. В Японії збройні сили - це Корпус оборони, на який витрачається не більше 1% державного бюджету. Цікаво ще одне положення Конституції, яка визначає, що до складу уряду мають входити тільки цивільні особи.

Сама Конституція невелика, складається з преамбули, 11 глав і 103 статей, які регулюють статус імператора, відмова від війни, права і обов'язки народу, правовий статус парламенту, Кабінету міністрів, судової влади, державні фінанси, місцеве самоврядування, процедуру зміни Конституції. Вона проголошує вперше в японській історії принцип народного суверенітету, верховенства парламенту, виборності обох палат (скасований невыборный характер верхньої палати, що існував до 1945 р.).

Японія - конституційна парламентська монархія, де влада імператора зведена до мінімуму, він залишився лише символом нації. Вищим і єдиним законодавчим органом проголошений парламент.

Уряд формується при вирішальній ролі парламенту і несе перед ним відповідальність. Японія проголошується унітарною державою з широкою місцевою автономією адміністративно-територіальних одиниць.

Конституція містить досить широкий перелік прав і свобод. Насамперед слід сказати, що Конституція скасувала привілейовані стани, проголосивши принцип рівності (рівність всіх перед законом, а також неприпустимість будь-якої дискримінації). Вельми цікавим є закріплення положення про те, що будь-які нагороди діють тільки при житті даної особи. Конституцією встановлюється рівноправність підлог, детально регулюються питання шлюбу, який повинен укладатися тільки на підставі взаємної згоди сторін.

Органом конституційного контролю є Верховний суд, якому, як і в США, належить право остаточного рішення з питання про неконституційність нормативного акта. Проте в Японії подається спеціальний позов про неконституційність акта до суду першої інстанції та справу по ієрархії може бути доведено до Верховного суду.

Конституція Японії за способом її зміни є жорсткою. Така зміна можлива лише з ініціативи парламенту. Для внесення в неї поправок необхідна згода 2/3 загального числа членів кожної з двох палат. Ратифікація ж здійснюється або референдумом, або новим складом парламенту, утвореним після проведення національних виборів. Спосіб ратифікації визначається парламентом. Затверджені поправки негайно оприлюднюються імператором в якості невід'ємної частини Конституції. Досі в Конституції Японії не було внесено жодної поправки, проте різні політичні сили неодноразово піднімали питання про необхідність внесення до неї змін. В результаті дискусії В 2005 р. з ініціативи палат парламенту був внесений на широке обговорення проект "Основні положення перегляду Конституції". У травні 2007 р. парламентом був прийнятий Закон про загальнонаціональному референдумі але щодо перегляду Конституції Японії, який вступить в силу тільки через три роки після його прийняття.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Основи конституційного права
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ІТАЛІЙСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА КАНАДИ
Основи конституційного ладу
.Російське держава: конституційні засади і перспективи розвитку
Конституція Франції. Її характерні риси й особливості
Характерні риси Конституції США
Характерні риси конституцій країн Заходу, прийнятих у повоєнний період
Мажоритарна виборча система, її характерні риси й особливості
Основні риси галузевої структури економіки Японії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси