Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Соціальні рухи в Стародавній Русі

Розвиток Давньоруської держави характеризується серйозними соціально-політичними змінами, що вплинули на еволюцію східно-слов'янського товариства і його соціальну стратифікацію. Феодалізація суспільства в IX-XII ст. відбувалася складно і суперечливо.

Великі соціальні заворушення на Русі відносяться вже до того періоду, коли її перші правителі направили зусилля на підпорядкування своєї влади союзів племінних князівств. Так, протидія диктату Києва виразилося в повстання древлян проти київського князя Ігоря в 945 р. Безпосередніми причинами виступи стали посилення невдоволення родоплемінної знаті пануванням київського князя і збільшення розмірів збирається з них данини. В даному випадку інтереси глави союзу племінних князівств древлянського князя Мала і рядових общинників повністю збіглися. Древляни вбили Ігоря під час додаткового полюддя. Згодом його вдова-княгиня Ольга - правителька Русі в 945-957 рр .. - жорстоко помстилася їм. Спочатку в Києві за її наказом було вбито древлянські посли, а потім на землю древлян був організований і каральний похід. Місто Іскоростень - центр древлянських земель було спалене, а жителі перебиті або звернені в рабство.

Протягом X ст. древляни і полочани неодноразово піднімали повстання, а східно-слов'янська спільність в'ятичів аж до другої половини XI ст. зберігала свою самостійність. Тільки до кінця XI ст. на Русі поступово стало формуватися внутрішня єдність, і вона почала набувати державно-політичну стабільність. Однак коріння сепаратизму підкорилися союзів племінних князівств ще зберігалися, прикладами цього можуть служити особливе положення полоцьких князів і особливий статус Новгорода.

З утворенням держави Русь відбувалися зміни в соціальній структурі суспільства. Йшов неминучий процес диференціації суспільства, що супроводжувався розпадом родоплемінних відносин, а формувалася князівсько-боярська дружинна верхівка вела наступ на землі вільних общинників - людей і смердов.

У літописах збереглася опис значного соціального руху в Північно-Східній Русі в 1024 р. Це був голодний рік. Поширився слух, що бояри приховує хлібні запаси, тому в Суздалі виник заколот проти багатіїв, їх двори були розграбовані. Соціальним вибухом міських низів скористалися язичницькі жерці-волхви, які спробували перетворити соціальний протест в релігійний. Щоб придушити бунт, була спрямована дружина, яку очолив сам великий князь Ярослав Володимирович Мудрий. Вступивши на Суздальську землю, він наказав схопити і стратити волхвів. Лише після цих подій соціальне обурення пішло на спад.

Для кінця 60-х - початку 70-х років XI ст. характерні часті виступи як сільського, так і міського населення в різних землях Давньої Русі. У Ростовській землі знову, як і в Суздалі, волхви встали на чолі руху смердов на Волзі і Шексні. Воно було придушене воєводою князя Святослава Яном Вышатичем. В 1071 р. відзначалися хвилювання в Новгороді, які були викликані прагненням його жителів покінчити з тяжкої залежністю від Києва. Рух новгородців також очолив язичницький волхв, "зводив хулу на християнську віру". Повсталі трохи не розправилися з новгородським єпископом. Це соціальне виступ було придушено з великим трудом.

Найбільш значущими є міські повстання, які відбувалися в Києві в 1068 і 1113 рр. Так, повстання киян 1068 р. було пов'язане з розгромом половецькими ордами війська синів Ярослава Мудрого на р. Альті. Переможена князівська дружина братів Ізяслава і Всеволода сховалася в Києві і чекала появи ворогів. В цей час в місті почалося бродіння. Ополченці, зібравшись на віче на торговій площі, звернулися до Ізяслава з вимогою продовжити боротьбу з половцями. Тут же пролунали звинувачення на адресу князя і бояр у необґрунтованих побори. Ремісничо-торгова частина Києва збунтувалася, і повстали холопи розтерзали прибув у Київ новгородського єпископа, який намагався їх заспокоїти. Княжий палац був захоплений повстанцями, розгромлено кілька боярських дворів. Ізяслав і його брат зникли у свого родича польського короля Болеслава Сміливого, а в цей час на київський престол був зведений звільнений з ув'язнення ("з поруба") полоцький князь Всеслав. Незабаром чернігівський князь Святослав розгромив половців, що дозволило великому князю Ізяславу разом з поляками силою повернути собі Київ. Десятки городян були страчені, багато з активних учасників бунту засліплені.

Наступним великим виступом у Києві стали події 1113 р. Зростання лихварства, закабалення вільних общинників і городян, постійні міжкнязівські чвари, що супроводжувалися розоренням сіл і міст, збільшення поборів викликали крайнє невдоволення населення. Приводом до повстання послужила несподівана смерть великого київського князя Святополка Ізяславича, вкрай непопулярного з-за свого сріблолюбства. (Наприклад, він активно спекулював сіллю і хлібом.) Терміново скликаний у Софійському соборі київським митрополитом Никифором рада бояр і старших дружинників зажадав покликання до Києва 60-річного князя Володимира Мономаха, який в цей час княжив у Переславле. Однак Мономах спочатку відмовився від престолу. Тоді на наступний день велика юрба городян обложила великокнязівський палац. Після цих бурхливих подій Володимир Мономах зважив на прохання митрополита київського боярства і в квітні 1113 р. урочисто вступив у Київ разом зі своєю дружиною. Незабаром був затверджений "Статут Володимира Всеволодовича" ("Статут про різи"), який визначив систему стягнення боргів і виплати відсотків, що обмежив сваволю лихварів і зменшуючи соціальне напруження. Повстання в Києві змусило князівсько-боярську верхівку Руських земель на час припинити міжусобиці, що дозволило Володимиру Мономаху в роки його правління відновити державну єдність Русі та забезпечити стабільність се соціально-політичного розвитку.

Проте досягнутий у давньоруському суспільстві соціальний мир не був тривалим. Міжкнязівські чвари після смерті у 1132 р. сина Мономаха - великого князя Мстислава II Великого - знову загострилися. Розгорнулася боротьба за київський великокнязівський престол різко знизила авторитет і вплив великого князя київського як глави роду Рюриковичів.

Особливе значення в цей період набули вічові органи управління, очолювані боярської і посадской верхівкою, яка підтримувала, то відкидала того чи іншого претендента на князівський стіл. Наприклад, закріпився на короткий час у Києві могутній ростово-суздальський князь Юрій Долгорукий так і не зумів зберегти єдність розпадаються Руських земель. Причиною цього стала позиція київських бояр, які вважали князя Юрія чужинцем, не відображав їх інтересів. Не випадково багато сучасники вважали, що раптова смерть Юрія Долгорукого в Києві в травні 1157 р. була викликана отруєнням. У день похорону князя кияни розгромили його двір і, перебивши суздальцев, захопили і поділили їх майно. Таким чином кияни висловили свою ненависть до російському князю.

На перші десятиліття XII ст. припадає заключний етап формування "боярсько-республіканського політичного устрою в "Пана Великому Новгороді", в цей період остаточно затверджується інститут посадничества. Заміщення посадничих посад виключно новгородськими боярами призвело до суттєвих соціальних наслідків, які виражалися насамперед у суперництві боярських угруповань Великого Новгорода, вовлекавших у свої чвари і міські низи.

Втративши контроль над призначенням посадників, київський великокнязівський стіл на деякий час ще зберігав свій вплив у Новгороді за рахунок призначення туди князя, що був намісником великого князя київського. Як правило, новгородськими князями-намісниками ставали старші сини великих князів, які сповідували потім спільноруська престол. Але вже в 1118 р. новгородська верхівка опиралася надсилання їм замість князя Мстислава Володимировича його сина і відповідно онука Мономаха Всеволода Мстиславича. Ця змова новгородської знаті був придушений самим Мономахом. Але відразу ж після його кончини новгородці змогли перебудувати відносини з владою намісника, замінивши призначення князя його обранням, що передбачало встановлення договірних відносин. Положення Всеволода в Новгороді ускладнилося ще більше після смерті Мстислава Великого. Коли князь спробував знайти підтримку у новгородців в черговий межкняжеской боротьбі за владу, проти нього виступили всі верстви населення. У травні 1136 р. за вироком віча князь був укладений під варту, а потім висланий з міста. Згодом князі у Великому Новгороді правили лише на запрошення міської громади.

Після подій 1136 р. в Новгороді посилилися позиції боярства. Таким чином, під впливом соціального руху, що об'єднав верхівку новгородського суспільства та його соціальні низи, у першій половині XII ст. складаються інститути боярської республіки. У 1156 р. були проведені перші незалежні від київського митрополита вибори новгородського єпископа (згодом архієпископа).

Важливою віхою у розвитку давньоруської суспільно-політичної думки стала поява "Повчання" Володимира Мономаха (1099). У цьому творі князь Володимир говорить про ідеальний російською князя, який беззаперечно підкоряється старшому в роді, живе в мирі і злагоді з рівними собі князями, не утискає "молодших" князів і бояр, по можливості уникає непотрібного кровопролиття, суворо дотримується християнські заповіді, невтомно працює. Однією з обов'язків князя Мономах вважає праведний суд, захист смердов, убогих і вдовиць від утисків. Свої настанови він підкріплює прикладами з власного життя.

Держава Русь та її сусіди в ІХ-Х ст. Становлення і розвиток Давньоруської держави відбувалося в тісній взаємодії з оточуючими народами та державами на тлі відносно сприятливої зовнішньої обстановки. На відміну від держав Західної Європи, об'єднаних в цей період в "Священну Римську імперію", Русь (Руська земля) виникла не на основі давньоримської цивілізації, а в результаті об'єднання різних етнічних спільнот, що існували в догосударственной фазі розвитку на великій території. Разом з тим освіта Давньоруської держави чітко вписувалася в хронологію державно-політичного розвитку, що протікав у IX X ст. на Європейському континенті.

Ще у 860 р. руські дружини здійснили морський похід на столицю Візантії Константинополь (Царгород), в літописах ця військова акція пов'язана з іменами київських правителів - князів-конунгів Аскольда і Діра. В 907 р. похід на Царгород зробив князь Олег. Його військом околиці Константинополя були спустошені, а візантійці виплатили Олегу данину. Але головним результатом стало укладання договорів (їх тексти збереглися в "Повісті тимчасових років"), які регламентували перебування руських послів і купців у столиці Візантії і надавали їм пільги. Невдалий похід на Константинополь здійснив в 941 р. князь Ігор: російські бойові "човна" було спалено "грецьким вогнем". Другий похід Ігоря в 944 р. завершився укладенням нового договору з Візантією, але на менш вигідних, ніж за Олега, умовах. Текст договору також зберігся в літописі. Нарешті, в 946 або 957 р. (точна дата спірна) княгиня Ольга здійснила поїздку в Константинополь і прийняла тут хрещення, що, однак, не призвело тоді до закріплення християнства як державної релігії Русі.

Активну зовнішню політику провадив син Ігоря і Ольги видатний полководець київської Русі київський князь Святослав. У другій половині 960-х рр. воїни Святослава розгромили Хозарський каганат, зруйнували його столицю Ітіль, підкорили предків осетин - ясів і предків адигейців - касогів, а потім зайняли стратегічно важливий хозарський місто на Дону - фортеця Саркел (Біла Вежа). У підсумку на деякий час Волзький торговий шлях значною мірою опинився під контролем Русі.

У 967 р. на запрошення імператора Никифора II Святослав виступив проти воювала з Візантією Дунайської Булгарії, розбив болгар і влаштувався на Нижньому Дунаї. Зовнішньополітична активність російських дружин вже створювала загрозу самій Візантії, тим більше що Святослав виношував плани перенесення столиці своєї держави в болгарські землі. Однак влітку 968 р. він був змушений повернутися на Русь, так як скориставшись відсутністю великого князя і, можливо, підкуплені візантійцями кочівники-печеніги ледь не захопили Київ. Розгромивши печенігів, Святослав у тому ж році повернувся на Дунай і почав боротьбу з Візантією, яка закінчилася невдачею: 971 р. новий імператор Іоанн I Цимісхій зробив облогу фортеці Доростоль (на правому березі Дунаю), Святослав змушений був укласти з Візантією договір, за яким він втрачав свої завоювання на Балканах і повинен був повернутися на Русь. На шляху до Києва у 972 р. під час переправи біля Дніпрових порогів князь-воїн був зрадницьки убитий печенігами.

Важливу роль у розширенні території Русі зіграв похід сина князя Святослава Володимира Святого в 981 р. на Червенскую землю, раніше захоплену Польщею. В результаті успішних походів Володимира на в'ятичів, литовців, радимичів і волзьких болгар, здійснених в 983-985 рр., становище Русі значно зміцнилося. Для організації оборони від збільшеного в кінці X ст. натиску печенігів Володимир спорудив кілька оборонних рубежів, що представляли систему міст-фортець по річках Десна, Осетер, Трубіж, Сула і Стугна.

Зовнішня політика Київської Русі в епоху розквіту держави Рюриковичів. Найбільшої могутності Київська Русь досягає за правління Ярослава Мудрого та його онука Володимира Мономаха в XI - першої чверті XII ст. В цей період держава Русь виступає як влиятельнейшая держава в Європі. Поріднитися з династією Рюриковичів вважалося дуже почесним серед усіх європейських правителів. Ярослав Мудрий здійснює небачену за масштабами міжнародну політику, закріплюючи свій вплив на загальноєвропейські справи шляхом оформлення цілого ряду династичних шлюбів.

Сам він був одружений з Інгігердою - дочкою шведського короля Олафа, його старший син Ізяслав одружився на дочці польського короля Мешко II. В результаті цього шлюбу був оформлений тимчасовий військово-політичний союз між Польщею і Руссю. Син Святослав був одружений на дочці німецького маркграфа, син Всеволод - на Марії, дочки візантійського імператора Костянтина IX Мономаха, а онук Володимир був одружений на Гіті - дочкою останнього англо-саксонського короля Гаральда, який загинув у битві при Гастінгсі в 1066 р. Дочки Ярослава були видані заміж: Анастасія - за короля Угорщини Андрія, а Єлизавета - за короля Норвегії Гаральда, а після його смерті вона стала дружиною данського короля Свейна. Анна Ярославна стала дружиною французького короля Генріха I, причому після його смерті вона в 1060-1066 рр. була навіть регентшею Франції при своєму малолітньому сині Філіпі I.

В 1037 р. відбулося останнє велике битва руських дружин з печенігами, які були розгромлені під Києвом і вже перестали представляти небезпеку для Русі. Але в 1043 р. загострилися російсько-візантійські відносини. Ярослав відправив на Константинополь військо на чолі зі своїм старшим сином новгородським князем Володимиром. Проте похід закінчився розгромом російського війська. Цей період характеризується стабільністю державно-політичної структури, системи управління і територіальною цілісністю Руських земель.

Після смерті Ярослава у 1054 р. і розділу князівств між синами деякий час ще зберігалась внутрішньополітична та зовнішня стабільність держави. Однак єдність Русі, подібно іншим раннесредневековым європейським державам, було нетривким. У цей період зросла і експансія нових орд кочівників на південних рубежах Русі. У 1055 р. росіяни вперше зустрілися з половцями (кипчаками, куманами) - кочовим тюркським етносом: вони змінили печенігів і торків в причорноморських степах. Тоді ж біля кордонів руських володінь розташувалася половецька орда хана Болуша. Спочатку русько-половецькі відносини складалися миролюбно, але вже в 1060 р. половці зробили першу спробу пограбувати Руські землі. Вона була невдалою: чернігівський князь Святослав Ярославич з вчетверо меншою дружиною на р. Снові зумів завдати потужного удару кочівникам. Але вже в лютому наступного року важке ураження від орди хана Сокала зазнав переяславський князь Всеволод Ярославич.

В 1068 р., об'єднавши свої сили, половецькі орди на чолі з ханом Шаруканом рушили на Русь. У відкритому бою з ними на р .. Альті троє братів - князів Ярославичів зазнали поразки і втекли в свої міста. Як було сказано вище, в Києві почалося повстання городян, які вимагали у великого київського князя Ізяслава зброї і коней, щоб битися з половцями. Ізяслав Ярославич втік у Польщу. Тим часом його братові і союзнику Святославу Ярославичу вдалося розбити значну частину половецьких сил і взяти в полон Шарукана. Навесні 1069 р. Ізяслав з допомогою польських військ повернув собі київський престол. Однак союзницькі відносини між братами Ярославичами були підірвані, і в 1073 р. Святослав і Всеволод вигнали Ізяслава, якому довелося на цей раз відправитися в чотирирічні поневіряння по Європі, в ході яких він просив допомоги у польського короля і папи римського. Київським князем став його брат Святослав, а після смерті останнього в 1076 р. престол посів Всеволод, але в наступному році йому довелося поступитися Київ Ізяславу, знову двинувшемуся на Русь з польським військом.

З 1092 р. на Русі настає період постійної боротьби з половцями, що призвело до відсутності в ці роки усобиць. Володимир Мономах і Святополк Ізяславич організували кілька успішних походів в половецьку степ у 1103, 1107 та 1111 рр..; були розбиті хани Шарукан (очолював ще похід на Русь у 1068 р.), Боняк, Урусоба і Сугра. Половецьким ордам було завдано нищівного удару. Кілька десятиліть половці не насмілювався наближатися до межі Русі. Лише їх окремі загони брали участь на боці тих чи інших князів під все-таки іноді вспыхивающей міжусобній боротьбі.

Володимиру Мономаху вдалося запобігти небезпека, що загрожувала Південної Русі з боку половців; одна з орд на чолі з сином Шарукана Отроком була навіть змушена піти з Подоння на Північний Кавказ. Це дозволило в 1116-1118 рр. князю Володимиру організувати військово-політичний наступ на Візантію. Хоча воно і не увінчалося успіхом, тим не менш, відбулося зміцнення впливу Русі на лівому березі Нижнього Дунаю.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості відносин соціальної допомоги в стародавніх державах
Соціальні погляди в епоху Стародавнього світу
СОЦІАЛЬНІ РУХУ
СОЦІАЛЬНІ РУХУ
Соціальні руху
Соціальні руху
Соціально-політичні рухи в епоху Петра Великого
Законодавство Стародавньої Русі
Селянські рухи
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси