Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дюни

Багато археологічні пам'ятники пов'язані з дюнами. Вони характерні для Прибалтики, Забайкалля і Примор'я, зустрічаються в степовій частині Єнісею, Обі, Іртиша, в Середній Азії і Поволжя. Дюни утворюються в зонах піщаних, рухливих грунтів. Під дією вітру пісок і пил приходять в рух, виникають выдувы, оголення в одних місцях-скупчення переміщеної пилоподібної маси - в інших. При тривалому пануванні вітрів одного напрямку дюни набувають вигляду насипів з крутим схилом з під вбудованої боку. Археологічні знахідки в силу особливостей дюн легко виявити на видувах. Але культурний шар на дюнах зазвичай не має цілісного характеру, так як легкі частинки культурного шару, вугілля, попіл від вогнищ, дрібні кістки переносяться вітром; на місці ж залишаються тільки великі фрагменти кераміки, камінь, метал.

Грунту

При проведенні польових досліджень археологу необхідно мати уявлення про грунтах і їх освіті. Насамперед треба враховувати, що ґрунт знаходиться в процесі постійного освіти, на яке впливають різні чинники. Крім того існують давні археологічні грунту, поховані під іншими непочвенными шарами, і сучасні грунту.

Головними факторами ґрунтоутворення є материнська гірська порода, клімат, організми і вік. Всі ґрунти мають певну старовину.

Треба мати на увазі, що спочатку, при утворенні суші, оголені породи не мали ґрунтового шару. Під дією сили вітру та води йшло відкладення осадових порід - лес, глини, піску. У відкладах відбувалися хімічні процеси, їх видозміни, що і було початком ґрунтоутворювальні процеси. Подальший процес був пов'язаний з утворенням рослинного покриву і, як наслідок, його гниття, утворення гумусного горизонту з відмерлих коренів, стебел та листків рослин, тобто з переробленого перегною (гумусу). Цей шар містить органічні залишки в різній мірі їх розкладання, змішані з мінеральними частинками. Грунтовим шаром, таким чином, є вся товща від поверхні землі до поверхні незміненій материкової породи. У ґрунті постійно йдуть активні хімічні, біологічні процеси. В археології зустрічаються палеолітичні, мезолітичні ґрунти, утворені після зникнення льодовиків, і ще давніші, доледниковые і грунту сучасні.

Грунти мають різну забарвлення залежно від того, який був процес їх утворення: чорнозем, каштанові, лесові ґрунти.

Більшість археологічних пам'яток, крім палеолітичних та мезолітичних, пов'язане з сучасними ґрунтами або підгрунтовим шаром. Для характеристики кольору грунту в світовій практиці застосовуються еталони колірних відмінностей.

Необхідно також враховувати структуру грунту. Вона визначається формою і величиною конкрецій, на які розпадається зразок ґрунту.

При археологічних пошуках важливо враховувати характер рослинності на поверхні грунту. Необхідно знати, що на перекопаному грунті або на грунті, підданої якого-небудь механічного руйнування, виникає інша за складом і кольоровості рослинність, яка буде поступово видозмінюватися до повного відновлення єдності з навколишнім непорушеним грунтовим покривом. Тому при обстеженні пам'яток треба звертати увагу на відмінності в рослинності. У степових територіях з різниці рослинного покриву можна визначити помітні на поверхні місця розташування жител (землянок), зарослі залишки зрошувальних каналів, стародавні ріллі. Тому археологу необхідно знати основні типи грунтів, ґрунтоутворювальні процеси і вміти визначати поховані ґрунти, що містяться під насипами курганів або в товщах інших відкладень.

Печери

Інтерес до печер виник у археологів давно і привів до відкриття багатьох поселень палеолітичної печерного живопису. Менше уваги зверталося на вивчення культурних шарів у печерних відкладах, хоча для більшості печер зі слідами діяльності людини саме вони представляють великий науковий інтерес, що підтвердили дослідження в печерах Якутії, Гірського Алтаю, Кавказу і Криму.

Древнім людиною печери використовувалися для влаштування житла, проведення ритуально-магічних дій. Для археології певне значення мають не тільки печери, і примикають до них і окремо розташовані скельні навіси, неглибокі фоты, ніші, служили притулком давній людині. У печерах і під скельними навісами виявляються культурні шари, що потребують застосування спеціальних прийомів при дослідженні.

Культурні шари в печерах зазвичай перемежовуються з природними відкладеннями: глинистий грунт, який формувався з нерозчинених частинок порід, які в розмитому вигляді проникали в печеру разом з водою, печерна глина, вапнякові відкладення і т. д. Культурний шар у багатьох печерах буває розмитим і перенесеним, тобто переотложившимся, що також необхідно знати і враховувати.

Особливості розташування стоянок післяльодовикового періоду, торфовища

Про особливості післяльодовикового періоду, коли суша звільнилася ого льоду, необхідно пам'ятати при вивченні поселень лісового півночі Росії: найдавніші поселення в північних широтах були пов'язані саме з цим періодом. При цьому треба враховувати зміни суші, утворення нових долин і озер в період коливання льодовиків, їх відступів і наступів в плейстоцені і в післяльодовиковий період.

Озерні поселення часто пов'язані з торфовими відкладами. Торф являє собою скупчення не повністю розкладання рослинних залишків і в той же час є прекрасним середовищем, що оберігає археологічні органічні залишки від розкладання. Тому з торфовищами пов'язані численні археологічні знахідки, які не зустрічаються в ґрунті, насамперед дерев'яні вироби: залишки човнів, весла, черпаки, лижі, дерев'яні скульптури.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Літосфера: грунт, корисні копалини
Цивілізаційний аналіз: віра, грунт і кров
Земельні ресурси: грунт
Проксемические особливості спілкування
Національні особливості просторового розташування співрозмовників
Незазначені допуски форми і розташування поверхонь
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси