Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лівонська війна (1558-1583)

Після перемоги над Казанню основним для московського царя знову стає балтійський питання. У січні 1558 р. він починає Лівонську війну. Перший її етап, здавалося, підтверджував правильність позиції Івана IV. Під ударами російських військ впали Нарва, Дерпт, Феллин і Марієнбург, а сам магістр Ордена був захоплений у полон, що спричинило за собою розпад Ордена (1561). Обраний у 1559 р. останній магістр Ордена Р. Кетлер, визнавши васальну залежність від польського короля Сигізмунда II, отримав у володіння Курляндію, а інша частина колишніх володінь Ордену виявилася у Швеції та Данії. Росія ж у своїх домаганнях на територію Прибалтики опинилася перед обличчям сильних держав. Далеко не дружні в той момент відносини між Швецією і Данією дещо відвернули увагу від Москви, але сполучені польсько-литовські війська Сигізмунда II Августа представляли не менш серйозну небезпеку. Останньою великою перемогою російських військ було взяття в лютому 1563 р. Полоцька. Поразки в 1564 р. (у січні на р. Улла і в липні під Оршею) показали, що сили Росії закінчується. Якщо військові дії в першій третині XVI ст., що носили характер походів, були не настільки обтяжливими для Російської держави, то тепер російська армія воювала практично безперервно. Селянство знемагало під тягарем поборів і податків, страждало від них і поміщицьке господарство. З 1578 р. обраний на польський трон семиградский князь Стефан Баторій, а з 1579 р. і шведський монарх Іван відвойовують у Росії велику частину Лівонії. Проголошений Москвою королем Лівонії у 1570 р. датський принц Магнус у 1578 р. перейшов на бік Польсько-Литовської держави Речі Посполитої (створеної у 1569 р. за Люблінською унією). Шведи захопили Нарву. Стефан Баторій підійшов до Пскову (1581). Лише героїчна оборона псковичей не дозволила йому взяти місто, який витримав облогу 100-тисячного польсько-литовського війська. Невдача під Псковом змусила Баторія укласти з Росією в 1582 р. Ям-Запольское перемир'я, за яким Росія втратила Веліж на кордоні Смоленської землі, але зберегла гирлі р .. Неви. За перемир'ям зі Швецією в Плюссе в 1583 р. Росія віддавала їй Нарву, Ям, Копор'є, Івангород.

Незважаючи на програну війну, російське уряд не вважав боротьбу за вихід до Балтики завершеною. Саме тому в 1582-1584 рр. активізувалися спроби створення союзу з Англією. У другій половині XVI ст. не вдалося ліквідувати загрозу, витікаючу від Речі Посполитої, правлячі кола якої сподівалися реалізувати плани підкорення Росії і організації походу проти Османської імперії.

Розпочата Москвою в 1590 р. нова війна проти Швеції, мета якої полягала в поверненні руських земель на Балтійському узбережжі, втрачених в період Лівонської війни, що закінчилася підписанням у 1595 р. Тявзинского світу. Згідно з договором Росія отримала назад Ям, Копор'є, Івангород, Нієншанц, Корела і Горішок і навіть ділянку Балтійського узбережжя, правда, без гаваней. Нарва так і залишилася за шведами.

На південних рубежах Російської держави становище залишалося нестабільним. Останній набіг кримських орд хана Кази-Гірея в 1591 р. був насилу відбитий російськими військами у Данилова монастиря під Москвою. В результаті військового тиску уряду Б. Ф. Годунова вдалося змусити Кримське ханство до підписання миру з Москвою в червні 1598 р. Нарешті в 1600 р. Б. Ф. Годунов домігся важливого дипломатичного успіху, уклавши російсько-польське перемир'я на 20 років.

Приєднання Західного Сибіру

Особливу увагу Московське держава та її торгові люди здавна приділяли колосальним природним багатствам, зосередженим на схід від Уралу на величезних просторах Сибіру, де проживали нечисленні сибірські народності, які займалися полюванням, рибальством і скотарством. У 1555 р. за допомогою у боротьбі проти володарів Середньої Азії до Москви звернувся хан Едигер - правитель Сибірського ханства. Він погодився в обмін за підтримку виплачувати російському цареві ясак (данину) м'якою непотрібом (хутром). Однак на початку 1570-х рр. відносини нового сибірського хана Кучума з Москвою загострилися. Його загони почали нападати на зміцнення багатої родини купців Строганових, які в 1574 р. отримали царську грамоту на володіння землями по р .. Тобол. У 1581 р. на кошти Строганових для походу в Західну Сибір була споряджена експедиція з 600 волзьких козаків на чолі з отаманом Єрмаком Тимофійовичем. Восени 1582 р., розгромивши укріплений військовий табір Кучума, загін Єрмака без бою зайняв столицю Сибірського ханства Кашлык, а підвладні хану сибірські народності присягнули на вірність російському цареві. Сам же Кучум не припинив опору і откочевал на південь. Перемога російських козаків не принесла остаточного встановлення контролю над просторами Сибіру. Протягом двох років загони Кучума продовжували напади на козаків, послаблюючи їх сили. З Москви в Західну Сибір був посланий новий загін воєводи князя С. Д. Волховського. Влітку 1585 р. поріділий загін Єрмака потрапив в засідку, влаштовану кучумовцами, а сам отаман потонув в Іртиші. Проте в 1580-90-е рр. потік російської колонізації в Сибір не слабшав, нові загони воєвод засновували вздовж західно-сибірських річок міста-фортеці Тюмень (1586), Тобольськ (1587), Тару (1594) і Верхотуру (1598). До кінця століття хан Кучум зазнав остаточної поразки і незабаром загинув, але ще кілька десятиліть його діти і внуки ("чингізиди") продовжували боротьбу з російськими переселенцями. Тільки на початку XVII ст. народності Західного Сибіру остаточно увійшли до складу Росії.

Таким чином, до початку XVII ст. міжнародне становище Російської держави було в принципі стабілізоване, але ця стабільність була досить хиткою, основні проблеми російської зовнішньої політики повністю не були вирішені.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Зовнішня політика Російської держави в середині - другій половині XVI ст. Лівонська війна
Зовнішня політика Російської держави в середині - другій половині XVI ст. Лівонська війна
Четвертий етап Громадянської війни (весна - осінь 1920)
Початок Другої світової війни підготовка Німеччини до нападу на СРСР
Громадянська війна та іноземна інтервенція в Росії
Приєднання Сибіру
-study: зміни "ідеального типу особистості" у процесі модернізації традиційних культур Західної Сибіру
Переговори з західними партнерами: особливості національних стилів
Від схоластики до Реформації: поняття про "справедливу ціну" і ставлення до позичкового відсотку в західному християнстві
Освоєння Сибіру
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси