Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. КРИТИКА ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ І ДОКТРИНИ СОЦІАЛІЗМУ

Поняття "соціалізм" майже одночасно з'явився на початку 1830-х рр. у Франції і в Англії. Соціалістичні вчення виникли як ідеї-проекти, які висувають в якості мети та ідеалу здійснення соціальної справедливості, свободи і рівності. Їх спільною рисою було негативне ставлення до ситуації реальності економічного ладу, заснованого на приватній власності на засоби виробництва, і до політичної економії як до вираження інтересів приватновласницьких класів.

В "Комуністичному маніфесті" К. Маркса та Ф. Енгельса (1848) та книзі Ф. Енгельса "Розвиток соціалізму від утопії до науки" (1882) позиція авторів як ідеологів класової боротьби пролетаріату з буржуазією була протиставлена більш раннього "критично-утопічного соціалізму" А. Сен-Симона, Ш. Фур'є і Р. Оуена. Більшість інших соціалістичних навчань було віднесено Марксом і Енгельсом до різновидів "реакційного" соціалізму - буржуазного, дрібнобуржуазного, казарменого, державного і т. д. Досвід реалізації в XX ст. ідей-проектів знищення приватної власності, освячені іменами Маркса і Енгельса, показав, наскільки значними були утопічні елементи в їх власному вченні, яке правомірно вважати різновидом утопічного соціалізму, що спирається па критику політичної економії.

Радикальні критики капіталізму: Р. Оуен і соціалісти-рикардианцы

Р. Оуен: унікум з Нью-Ланарка

Перші соціалістичні проекти в Англії були пов'язані з іменами фабриканта-філантропа Роберта Оуена (1771 - 1858) і ряду громадських діячів та публіцистів, які отримали ретроспективне найменування "соціалістів-рикардианцев", - Вільяма Томпсона (1785-1833), Томаса Годскина (1787-1869), Джона Грея (1798-1851) та ін.

Р. Оуен, син ремісника з Уельсу, був одним з найуспішніших підприємців періоду зльоту британської промисловості в се провідній галузі - текстильної. Виявивши в дитинстві рідкісні здібності (до 7 років закінчив початкову школу), він з 10 років набирався досвіду в бізнесі, а до 20 зробив кар'єру менеджера в Манчестері, здійснивши прибуткове удосконалення великої фабрики з її перекладом на паровий двигун. Вдале одруження на дочці власника бумагопрядильной фірми дозволила Оуену отримати кредити в Манчестері для викупу у тестя підприємств в шотландському містечку Нью-Ланарку. Новий господар впровадив нові порядки у відповідності з ідеями французьких просвітителів про довіру до доброї природи людини і виховному значенні середовища. Обмеження робочого дня дітей 10 годинами (замість попередніх 13), а мінімального віку працюючих - 10 роками; пристрій шкіл і першого в Британії саду-ясел (Infant School) для дітей робітників; поліпшення побуту робітників видачею життєвих засобів у внутрішньофірмовому магазині; виробнича дисципліна з використанням морального стимулювання. У підсумку все це перетворило Нью-Ланарк в зразковий робочий селище, а його господар, який довів, що прибутковість підприємства може зрости при скороченні робочого дня і турботу про робітників, здобув загальноєвропейську славу.

Однак Оуена не спокусила репутація господаря унікального підприємства. Спостерігаючи загострення пауперизма в Англії в роки воєн з Францією, впровадження парових верстатів і криз збуту (1810, 1815, 1818), Оуен відчув себе пророком-реформатором.

У роки розколу лібералізму (див. 6.7) він виступив з пропагандою національної організації трудового виховання (1813), а потім і з програмою радикальної перебудови суспільства шляхом створення самоврядних "поселень спільноти і співробітництва" (1817). Оуен запропонував проект виробничо-споживчих асоціацій, на територіях приблизно за 1200 акрів, з комплексом житлових, фабричних, сільськогосподарських, побутових, освітніх та ігрових будівель, оточених садами, луками і ріллями. Склавши кошторис, з якої виходило, що пристрій однієї асоціації обійдеться на суму близько 96 тис. фунтів стерлінгів, але зате створить міцні умови для життя 1200 безробітних, які потім зможуть прогодувати себе самі, Оуен представив свій план парламенту та уряду. Наткнувшись на осуд і ворожість з боку міністрів, ділових кіл і палати громад, ухвалила тоді асигнувати 1 млн фунтів стерлінгів на спорудження нових церков, Оуен взявся за пропаганду атеїзму та своїх ідей "нового морального світу", в якому не буде приватної власності, класової нерівності і протилежності між розумовою і фізичною працею.