Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Теорія комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Невербальна комунікація

Порівняння вербальної і невербальної комунікації

До історії питання. Вивчення основ невербальної комунікації бере свій початок у глибокій давнині - у наукових трактатах античних учених і мислителів з ораторського мистецтва і майстерності. У сучасному науковому знанні, зокрема психології, найбільшу увагу цього виду спілкування приділяється в таких областях, як паралингвистика, экстралингвистика, психосемиотика, соціолінгвістика і т. д. Термін "невербальне спілкування" останнім часом став категорією, що об'єднує різні явища і, таким чином, перетворився на широке поняття, яке можна зустріти в сучасній науці, - це поняття в сучасній науковій літературі отримало назву "несловесный мову" [71, с. 9]. Різноманітні складові цієї мови є предметом спеціального вивчення і обговорення в таких науках, як філософія, психологія, лінгвістика, літературознавство, мистецтвознавство, культурологія. "Вони повідомляють категорії "невербальне спілкування" розширювальне тлумачення... і вводять її в ранг суперкатегорий, що мають важливе соціокультурне значення" 171, с. 10]. І вітчизняна, і зарубіжна психології невербального спілкування формувалися як певне протиставлення вербального спілкування. Тому термін "невербальне" існує не стільки для того, щоб окреслити область досліджень, скільки для того, щоб підкреслити, що мова піде про явища, які не належать до "слова".

Як зазначає В. О. Лабунська 171, с. 11], сучасні спроби встановити коло рухів, які мають відношення до невербальним спілкуванням і "по суті розглядаються як спосіб, то як засіб передачі певної інформації", ґрунтуються на навчаннях та ідеях Р. Бердвистелла, Ч. Дарвіна, Ф. Дельсарта, Ст. Райха, Тобто Холу, А. Шефлена, П. Екмана, Д. Ефрона та ін. Виходячи з положень, висловлених в їх роботах, система рухів, розглядаються в контексті психології невербального спілкування, включає:

o рухи тіла, пози;

o руху рук, жести;

o руху і вираження особи;

o дотику;

o рухи, вирази і контакт очей;

o параязык, інтонаційно-вокальні руху;

o пересування в просторі.

В. А. Лабунська виділяє наступні види невербального спілкування [71, с. 12]:

o деструктивне і конструктивне;

o монологічний і діалогічна;

o особистісно-спрямоване і соціально-орієнтоване;

o безпосередній та опосередкований засобами масової інформації (радіо, телебачення).

Поряд з цими видами невербального спілкування Ст. А. Лабунська пропонує виділити у відповідності з соціально-психологічної класифікації спілкування (установка або вид спрямованості; ставлення до іншого; зміст спілкування; особливості сприйняття партнера; нормативність звернення тощо) примітивне, маніпулятивне, конвенційне, довірче, ділове та особистісне невербальне спілкування.

Внаслідок низки причин склалося суперечливе думка щодо статусу невербальної поведінки як способу вираження психологічних особливостей особистості. Основна причина криється в самому феномені невербального поведінки, складності його експериментального вивчення, його багатокомпонентності, разноуровневости зв'язків між його компонентами і різноманітністю всіх тих процесів, за допомогою яких формується невербальна поведінка особистості. Глибокий інтерес до проблем психології невербальної поведінки призвів до розвитку особистісного підходу до розгляду її природи в межах соціокультурних і соціально-психологічних факторів.

Невербальна і вербальна комунікації доповнюють один одного і знаходяться в складній взаємодії. Невербальна взаємодія може:

o доповнювати (дублювати, посилювати) вербальні повідомлення;

o спростовувати вербальні повідомлення;

o заміщати вербальні повідомлення;

o регулювати розмову.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Структура невербальної комунікації
Структура невербальної комунікації
Переконуюча комунікація
Подібність і відмінність вербальної та невербальної комунікації
Роль невербальних комунікацій на міжнародних переговорах
Структура невербальної комунікації
Вербальна комунікація
Вербальне та невербальне спілкування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси