Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Споживча новизна

Поняття нового товару

Потреба людини в новизні предметів матеріального світу викликає необхідність обліку такого критерію, як споживча новиза.

Термін "новий товар" не стандартизований. До визначення терміна можна підходити з позиції різних суб'єктів опеньки конкурентоспроможності та представників наук. Головним суб'єктом є споживач. Саме йому належить вирішальне слово в оцінці якості, так як саме він, "голосуючи рублем", встановлює відповідність ціпи корисності товару.

При визначенні терміна необхідно враховувати, що потреба людини в нововведенні передбачає потребу у: 1) товари, що задовольняють нові потреби, зокрема у товарах з новими функціями і областями застосування; 2) поліпшення споживчих властивостей вже існуючих товарів. Виходячи з цих двох елементів новизни можна визначити новий товар.

Новий товар - це предмет споживання, який задовольняє нові потреби людини або, порівняно з замінним крамом більш повно задовольняє сформовані потреби. Властивості товару, що обумовлюють його приналежність до категорії "новий товар", слід вважати проявом новизни.

З позиції виробника можна говорити про виробничої новизні, коли підприємство освоює нову для нього продукцію. Вона для споживача може бути і не новою, так як випускалася іншим підприємством.

У маркетингу широко використовується термін "ринкова новизна", коли: а) освоєні промисловістю товари просуваються на новий ринок (країни, регіони країни); б) подаються споживачу новим способом (наприклад, із застосуванням елементів стимулювання продажу).

Виходячи з принципу менеджменту - "управляти можна тільки тим, що вимірне", необхідно вміти оцінювати ступінь новизни.

На рис. 18 представлена класифікація нових товарів, в якій на першій ступені товари розділені за ступенем новизни на два класи: перший - товари нового виду; другий - оновлені товари.

Рис. 18. Класифікація нових товарів

Товари першого класу виходячи з оригінальності представляють продукцію більш високої міри новизни. Найвищу ступінь новизни мають світові новинки. В рамках кожного класу товари поділяються на підкласи виходячи з елементів новизни. Розглянемо кожен клас нових товарів. Передуючи коментарі, зазначимо, що новизна як складова конкурентоспроможності суворо прив'язана до певного періоду часу.

Товари нового виду - товари, що задовольняють принципово нові потреби або задовольняють вже існуючі потреби принципово іншим способом. По суті це піонерні товари; саме вони дозволяють компанії просуватися на ринок семимильними кроками.

Розглядаючи перший підклас, зазначимо, що в свій час піонерними товарами були літак, телефон, вертоліт, телевізор, комп'ютер.

Розглядаючи другий підклас, зазначимо, що існуючі потреби можуть задовольнятися новими способами за рахунок радикальних змін в конструкції, сировинної бази та технології. Наприклад, у свій час для задоволення потреби в запису і відтворення звукових сигналів за рахунок вдосконалення конструкції апаратури і носії інформації були створені: а) грамофони і патефони, а потім електропрогравачі, які відтворюють звукові сигнали з грамплатівки; б) магнітофони, які відтворюють звук із магнітної стрічки; в) лазерна апаратура, що відтворює звук з оптичного диска; г) апаратура, що відтворює звук з жорсткого диска.

У виробництві одягу елементом новизни є принципово нові матеріали. Так, свого часу в текстильній промисловості відбулася "джинсова революція", також з'явився плащової матеріал "болонья", нове волокно "лайкра".

Оновлені товари: як зазначалося вище, являють продукцію більш низького ступеня новизни. Якщо взяти такий елемент новизни, як зміна споживчих властивостей, то в основу розподілу товарів з поліпшеними властивостями можна покласти згідно (21) такий досить об'єктивний критерій, як вагомість змінюваних (поліпшених) властивостей.

Наведемо приклади нових товарів і послуг, що з'явилися в останні роки, для окремих категорій споживачів:

- любителів тварин: памперси для папуг (необхідні для перевезення їх в автомобілі); стільниковий телефон у вигляді кістки (кріпиться до нашийника і дозволяє собаці почути голос господаря і у відповідь прогавкати); ритуальні послуги; крісла для кріплення і подушки безпеки для собак, що перевозяться в автомобілі;

- гурманів: м'ясо крокодила; лягушачье м'ясо (в консервованому або маринованому вигляді); м'ясо волів (відрізняється екологічною чистотою, так як це тварина пасеться на альпійських луках); страусине м'ясо.

Можна назвати також "аптечні" товари: лікарський маркер, що дозволяє легко наносити під або зеленку на рану; медичний клей, службовець для заклеювання ран і порізів.

Існує гостра потреба в нових видах товарів для інвалідів. Мова може йти про світлових сигнальних пристроях (замість дверних дзвінків) для інвалідів слуху; про локаторах для інвалідів зору, що дозволяють обходити перешкоди, "тривожному браслеті" (модуль ГЛОНАСС для визначення місця розташування клієнта, акселерометр для визначення випадків падіння клієнта, пульсометр і датчик тіла).

Модернізовані товари - товари з поліпшеними основними показниками. Номенклатура основних властивостей і показників визначається експертним методом, а також за Гостом з шифром "4" - стандартом на систему показників якості продукції. У стандартах цієї системи, як правило, виділяються основні показники. Наприклад, якщо в пилососі досягнуто покращення показника рівня шуму, то пилосос можна вважати модернізованим товаром, так як згідно з Дсту 4.441-86 показник "рівень звукової потужності" віднесений до групи основних показників.

Вдосконалені товари - товари з поліпшеними неосновними показниками якості, наприклад, в пилососі може бути поліпшена конструкція, не "зачіпає" основні показники: передбачено чотири коліщатка замість двох для забезпечення стійкості приладу.

В (21) виділяють модифіковані товари. Вони є результатом модифікування виробів технічного призначення шляхом створення однорідної продукції з вихідної типовий, але з відмінною від неї областю застосування. Прикладом є моделі складнотехнічних товарів, які можуть випускатися з різною комплектацією (наприклад, автомобілі ВАЗ 21120 з різною комплектацією).

Наведемо приклади оновлених товарів. Досить високим ступенем новизни у групі продовольчих товарів у свій час мали сухі сніданки, каші швидкого приготування, мюслі); товари, створені для задоволення кількох потреб - з'єднання соків з молоком (молочно-сокові мікси фірми "Вімм-Білль-Данн"), з'єднання солодощів з іграшкою (Kinder Surprise).

Основна маса товарів-новинок - це оновлені товари. Переважання в загальній масі нових товарів оновлених товарів - закономірний факт. Еволюційні зміни в сировину, технології, конструкції, що відбуваються у виробництві численних різновидів товарів, що змінюються під впливом НТП революційними - появою нових видів товару. Практика американських фірм показує, що товари, які вперше з'явилися у продажу (товари зі значним нововведенням), складають 10%; товари, які раніше не продавалися даною компанією, але збувалися іншими, - 20%; товари з невеликими нововведеннями (нові моделі товарів відомих торговельних марок тощо) - 70%.

Фахівці відзначають, що приблизно 80% нових товарів "пролітає повз грошей". Тому мистецтво маркетолога полягає в умінні віднайти приховані очікування споживача. Невипадково розроблений консалтинговою компанією "Диамонд Кластер Интернэйшнл" ("Diamond Cluster International" (Чикаго)) методологічний підхід названий "аналізом стратегічно чутливих струн" і спрямований на зменшення ризиків шляхом визначення невисловлених очікувань споживачів [14].

Високі темпи розвитку науково-технічного прогресу і глобалізація ринку прискорюють моральне старіння продукції. Наприклад, виробники мобільних телефонів протягом року зазвичай змінюють повністю свій модельний ряд. Якщо ще в 2003 р. на полицях можна було побачити апарати, створені три роки тому, то зараз в салонах вже не знайти моделей однорічної давнини. В мережі "Бі Лайн" нові тарифи з'являються кожен сезон.

Прискорення темпів морального старіння породжує проблему стабільності новизни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сутність споживчого вибору на ринку.
Стабільність новизни
Інноваційна діяльність як фактор новизни
Теорія споживчого вибору
Теорія споживчої поведінки
Поняття "товар", "торгувались" і "неторгуемые" товари
Розвантаження товарів
Роздільне зберігання товарів підвищеного і зниженого споживчого попиту
Ціна та оплата товару
Поняття рівня якості товарів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси