Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Промисловий капіталізм Франції

Французька економіка, переживши короткий економічний підйом у XVI ст., протягом наступних двох століть перебувала в стані депресії.

Франція залишалася переважно аграрною країною. Переважна частина землі перебувала в руках великих землевласників, які здавали її в оренду. Лише дуже незначна частина великих землевласників перейшла до самостійного ведення господарства. Більшість селян-хліборобів складалася з цензитариев, сплачували податки державі, повинності поміщикові, десятину церкви. Натуральна частина цих повинностей була значною. Селянські земельні наділи становили невеликі ділянки (парцелли), розміри яких не перевищували 1 га. Подібне положення стримувало, а в ряді випадків робило неможливим перехід до розширеного відтворення.

Селяни не мали коштів і землі для введення агрономічних нововведень. В цих умовах низький рівень сільськогосподарської культури і техніки був неминучий, а періодично повторювалися неврожаї і голод були наслідком такого типу виробництва.

До кінця XVII століття французька промисловість досягла стадії капіталістичної мануфактури. Однак широкомасштабний перехід до промислового виробництва був неможливий у країні, де феодальне землеволодіння зберігалося, застарілі регламенти обмежували свободу виробництва і торгівлі, зберігався цеховий лад і були відсутні єдині митні правила.

Розвиток промисловості гальмувала нестача сировини. Всі надра вважалися королівською власністю. Землевласники ігнорували цей закон, чинили самоправство і утруднювали розробку вугільних і залізорудних копалень. Промисловцям було вигідніше орендувати за високу плату дворянські заводи, ніж будувати власні підприємства, які працювали на кам'яновугільному паливі. Тривало хижацьке винищення лісу.

Порівняно швидкий розвиток бавовняної галузі вимагало все більшої кількості сировини. Франція отримувала його з колоній на Антильських островах і зі Сходу, але його не вистачало. Промисловці мріяли про повернення Луїзіани, величезній території у Північній Америці, втраченої Францією в результаті поразки в Семирічній війні з Англією. Вони вимагали від уряду заборони на продаж французькими колоніями бавовни іншим державам. Але абсолютистський режим не бажав псувати відносини з аристократами і великими купцями, що мали економічні інтереси в колоніях. У 1786 р. був підготовлений торговий договір, який звільнив англійських купців від всяких обмежень при купівлі бавовни у французьких колоніях, і більш того, давав англійцям широку можливість скуповувати бавовна на території самої Франції. Впровадження технічних новинок (машин) могло б врівноважити шанси двох конкуруючих країн. Але уряд Людовика XVI надало в господарській області широкі права торговим палатам, якими керувала купецтво, не мало промислових інтересів.

Велике значення для Франції мала також шелкоткацкая промисловість. Однак у середині XVIII ст. імпортна шовкова пряжа різко подорожчала. Французька ж пряжа мала низькою якістю з-за примітивної техніки виробництва в шелкомотальных і шелкокрутильных майстерень.

Після вступу в силу в 1787 р. нового торгового договору між Францією і Англією її торгово-промислове становище погіршилося. Низькі імпортні мита на англійські промислові товари, встановлені договором, негативно позначилися на становищі французької промисловості на внутрішньому ринку. Найбільше криза вдарила по хлопчатобумажному і суконному виробництвам. Капіталістична мануфактура в цих галузях, застосовуються найпростіші механічні верстати, зіткнулася з найсильнішою конкуренцією з боку Англії. В результаті виробництво на французьких текстильних мануфактурах різко скоротилося. Через погіршення загальної економічної кон'юнктури в країні вибухнув загальний економічний криза.

Літо 1788 року було неврожайним, а потім настала незвично сувора зима. Загинули виноградники, скоротилося виробництво сировини для шовкового виробництва. Аграрний криза супроводжувалася зростанням цін на хліб і товари першої необхідності. Виноградарство, яке було найважливішим сегментом сільського господарства, страждало від низьких цін. Падіння сто прибутковості на фойє загального зростання дорожнечі стало катастрофою для аграрного сектора. Погіршення економічної ситуації призвело до збільшення феодальних поборів і ренти, що позначалося на умови життя селянства. Масова пауперизация народних мас загострила становище у фінансовій і торгово-промисловій сферах.

Становище широких мас стало абсолютно нетерпимим навесні-влітку 1789 р. В Парижі зібралася ціла армія безробітних. Бродіння і невдоволення ставали все більш інтенсивними.

Велика французька революція почалася 14 липня 1789 р. в Парижі і невдовзі охопила всю країну. В ході революції була прийнята Декларація прав людини, проведено адміністративне перевлаштування країни. Церковні землі, оголошені національним надбанням, підлягали продажу. Знищувалося станове розподіл суспільства і скасовувалися цехи. Влада прийняла закон, що забороняв об'єднання робітників у професійні та інші об'єднання, під страхом суворого покарання заборонили страйки. В червні 1793 р. Конвент прийняв декрет про пільговому порядку продажу земель емігрантів - дрібними ділянками з розстрочкою платежу на 10 років. Наступними декретами все общинні землі, загарбані феодалами, поверталися селянам, і встановлювався порядок їх розподілу; оголошувалося про повне, остаточне і безоплатне знищення всіх феодальних прав, повинностей і поборів. Таким чином, було завдано нищівного удару по феодальній системі.

У листопаді 1799 р. до влади прийшов генерал Наполеон Бонапарт. Вся його політика була підпорядкована інтересам буржуазії і відрізнялася лояльністю по відношенню до дворянства. Заохочувався розвиток промисловості, особливо військової. Територіальні захоплення використовувалися для збагачення буржуазії. Завойованим країнам нав'язувалися вигідні для Франції торгові договори. Звичайною стала практика встановлення безмитного ввезення французьких товарів.

У 1806 р. Наполеон підписав в Берліні Декрет про континентальну блокаду, спрямований на обмеження торгівлі з Англією і забезпечення переваги французької промисловості і торгівлі в завойованих або союзних країнах.

У перші роки континентальна блокада допомагала промислового підйому Франції, Німеччини, Варшавського герцогства і навіть Росії. У Франції з'явилися великі механізовані бавовняні і вовняні підприємства. Прагнучи завдати найбільшої шкоди Англії, Наполеон заборонив торгівлю з нею навіть нейтральним країнам. Ввезення бавовни і барвників був майже припинено. В результаті закрилося велике число промислових підприємств, зросло безробіття. Порти союзних держав (Німеччини, Голландії, Італії) перебували в стані повного паралічу. Традиційні економічні і торговельні зв'язки були порушені. Французьке сільське господарство зазнавало серйозних труднощів у збуті. Скорочення експорту зерна, вина і іншої продукції призвело до зростання цін на сільськогосподарську продукцію.

Зростання невдоволення в країні змусив Наполеона відступити від наміченої мети. У 1811 р. у Франції була введена система ліцензій. За значну плату продавалися дозволу на вивіз із Франції певної кількості товарів, насамперед сільськогосподарських. Подібна практика набула поширення тільки у Франції і посилила обурення її союзників, які зазнали всі тяготи континентальної блокади.

Таким чином, континентальна блокада не привела до бажаного результату. Вона не стимулювала економічне зростання і справила негативний вплив на економіку країни в наступні десятиліття. Штучно відгородившись від англійських конкурентів, Франція почала відставати в економічному розвитку.

Аграрний сектор

Перетворення раніше залежних селян у вільних дрібних господарів не викликало серйозних змін у сільському господарстві. У 1827 р. 8,7 млрд фр., складали загальну суму національного доходу, на частку сільського господарства припадало 5 млрд фр. З 31 млн осіб 22 млн були зайняті в землеробстві. Кількість робітників та ремісників досягла 4,3 млн чоловік. Якщо на початку XIX ст. переважання у французькій селі дрібних селянських господарств було певною мірою явищем прогресивним, то з проникненням у село ринкових відносин парцелярна характер французького землеробства розпочато гальмувати розвиток сільського господарства і промисловості. Селянське господарство відрізнялося низьким рівнем товарності. Воно затримувало зайві робочі руки в землеробстві, перешкоджаючи зростанню внутрішнього ринку країни і промисловості. Прихильність більшості населення до землі перешкоджала процесу урбанізації.

Велике землеволодіння у Франції поєднувалося з дрібним землекористуванням. Більшість великих землевласників здавало землі в оренду селянам на важких умовах. Основна частина селян і орендарів не мала коштів для придбання сільськогосподарської техніки. Крім того, високі мита на хліб, худобу, вовну, захищали великих землевласників від конкуренції іноземних товарів, стримували впровадження нововведень в аграрний сектор економіки.

Більш помітним був прогрес в області промисловості і торгівлі. Текстильна промисловість займала перше місце серед обробних галузей. Розширився обсяг металургійного виробництва. У 1818 р. почалася виплавка чавуну і заліза з використанням кам'яного вугілля. Менш ніж через 10 років вже майже 1/3 виробленого металу, що виплавлялася таким способом. Покращилась якість традиційних металевих виробів, з'явилися нові товари: металевий посуд, залізні ліжка та ін. Виникло виробництво цементу, стеаринових свічок, світильного газу.

У промисловому виробництві почалося застосування машин, в основному гідравлічних верстатів (парова машина поки не отримала широкого розповсюдження). З'явилися машинобудівні підприємства, більшість яких належало англійською промисловцям. Деякі французькі машинобудівники привозили з Англії креслення верстатів, машини і робочу силу.

Промисловість

Промисловий переворот у Франції почався в кінці XVIII ст. Велика французька революція прискорила і промислову революцію. Була знищена цехова система. Отримали визнання принципи вільної торгівлі. Падіння феодального режиму полегшило міграцію селян. Виник ринок праці, сприяв розвитку фабричної промисловості. Розширювався ринок збуту. Економічне становище селянства поліпшувалося, особливо його багатих верств. Збут промислових товарів у селі став більш значним. Наполеонівські походи розширили експорт французьких готових виробів. Англійська конкуренція змусила прискорити механізацію виробництва. Використання англійської техніки полегшувало перехід до фабричної системи.

За цей період у Франції був зроблений ряд великих винаходів. Хімік К.-Л. Бертолле за сприяння промисловців відкрив метод прискореного відбілювання тканин за допомогою хлору та способи їх фарбування. Завдяки методу Ф. Лебоана з'явилася можливість добувати сіль з морської води. Жерар філіп винайшов льнопрядильную машину (1810 р.). У Франції з'явився верстат Ж. Жаккара для виготовлення візерункових шовкових тканин (1805). У ситценабивном виробництві широке застосування знайшла так звана пирротина, яка дозволяла наносити різнокольорові малюнки на тканину.

У промисловості переважала мануфактурну організація виробництва, совмещаемая з роботою на дому або в маленьких кустарних майстерень. Проте в таких районах, як Руан, Ельзас, департамент Нор, велике виробництво зосереджувалося вже на фабричних підприємствах.

Промислове розвиток Франції гальмувала політика уряду, віддавав перевагу аграріям у всіх випадках, коли їхні інтереси стикалися з інтересами промисловців. У 1814 р. був виданий закон, що дозволяв вивезення вовни з Франції і викликало подорожчання вовни на внутрішньому ринку. Він відповідав інтересам великих виробників вовни, але був вкрай невигідний фабрикантам, изготавливавшим сукно. Тоді ж були встановлені високі мита на іноземне залізо. У результаті намітилося зростання цін на метал. Високі протекціоністські тарифи викликали відповідні заходи з боку інших держав, що обмежували збут французької продукції за кордоном. Англійська конкуренція сильно ускладнювала для французів торгівлю з багатьма європейськими та неєвропейськими країнами.

Новий етап промислової революції, що відрізнявся великим динамізмом, припав на 1820-1860-е рр.

Фабрична організація промислового виробництва інтенсивно розвивалася в текстильній галузі. Вироблення шовку концентрувалася в Ліоні, де щорічно перероблялося близько 2 млн кг шовку-сирцю. Ліон перетворився в найбільший шелкоткацкий центр Європи. Швидкими темпами розвивалася вовняна промисловість, продукція якого йшла на експорт і успішно конкурувала з англійської. Найбільших успіхів домоглася бавовняна промисловість, яка вийшла на перше місце за обсягом виробництва.

У Франції отримала розвиток і важка промисловість. Зростали видобуток кам'яного вугілля, виробництво чавуну, заліза. Швидко зростала кількість парових машин. Вже в кінці 1840-х рр. у Франції використовувалося близько 5 тис. парових машин, а через 20 років їх чисельність досягла 29 тис. Якщо в 1812 р. вартість промислової продукції оцінювалася в 2 млрд фр., в 1840-е рр. - в 4 млрд фр., а в кінці 1860-х рр. - вже на суму 12 млрд. Таким чином, шестиразове збільшення обсягів промислового виробництва свідчило про прискорення темпів розвитку промисловості і завершення в основному промислового перевороту в провідних галузях індустріального сектора економіки.

Важливу роль у розвитку економіки Франції зіграли залізниці. У 1840-х рр. був прийнятий закон про заохочення залізничного будівництва. Пізніше уряд гарантував прибуток у розмірі 4% держателям акцій залізниць. Всі ці заходи сприяли енергійному залізничного будівництва.

Кредитно-банківська система

До середини XIX ст. порівняно з англійської вона була розвинена слабо. Наполеон у 1806 р. на одному з засідань Генеральної ради охарактеризував стан банківської справи у Франції наступними словами: "У Франції пет людей, які знали б, що таке банк; цей рід людей ще належить створити". У 1800 р. було створено центральний емісійний інститут - Французький банк і дрібні місцеві емісійні банки, що стали згодом його відділеннями. У 1806 р. Французький банк був перетворений у державний, але при фінансуванні приватними особами. Банк не тільки отримав монопольне право на емісію банківських квитків, але і монополізував сама назва "Банк". Французький банк протидіяв створенню інших банків у країні.

Потреба в дрібному кредиті задовольнялася банками, діяльність яких полягала в купівлі векселів роздрібних торговців і споживачів і переобліку їх у банку Франції. Поряд з розміном грошей вони виробляли позичкові операції, брали безпосередню участь в управлінні підприємствами.

Велику роль в організації банківської справи зіграли головні збирачі податків та нотаріуси. Перші виступали як державні чиновники і банкіри. В їхніх руках зосереджувались великі обігові кошти та грошові вклади населення. У каси нотаріусів стікалися заощадження дрібних і середніх вкладників, іноді це були великі грошові суми, які дозволяли нотаріусам діяти як банкірам.

Почався господарський підйом викликав у столиці поява приватних банкірських будинків. Серед них особливе місце належало банкірської будинку Ротшильда. Його представники очолили створений "Верховний банк", який об'єднав всі великі паризькі банкірські будинки. "Верховний банк" домінував у фінансуванні великих підприємств, придбала монополію на публічні позики, які полягали на паризькому ринку, панував на біржі, в міжнародному вексельному арбітражі, торгівлі дорогоцінними металами, фінансуванні зовнішньої торгівлі. Іноді він надавав кредити великим торговельним підприємствам.

Більш дешевий і доступний кредит видавався обліковими банками. Вони не потребували урядових концесії, оскільки були командитними товариствами. Ця форма торгового товариства стала основною формою збирання капіталу кредитними установами, оскільки уряд не допускав існування останніх у формі акціонерних товариств.

Під час революції 1848 р. майже всі банки і банкіри призупинили діяльність. Французький банк, прийнявши на себе активи і пасиви місцевих емісійних банків, став монополістом по випуску банкнот і завдяки встановленню примусового курсу національної валюти врятувався від банкрутства.

Тимчасовий уряд для запобігання розвалу всієї господарської системи в 1848 р. відкрило 65 кредитних установ - національних облікових контор, капітал яких на 2/3 був гарантований державою, а на 1/3 - внесками населення. У Парижі була заснована Національна облікова контора. Її капітал становив 20 млн фр. Підписка на акції спочатку дала мізерну суму, незважаючи на участь у її організації відомих представників ділового світу. Операції почалися після надання урядом грошової позики. Спочатку здійснювався облік векселів за готівку, потім були дозволені позики під заставу товарів, тимчасово не мали збуту. До 1854 р. основний капітал контори досяг необхідної суми, і гарантії держави припинилися. Національна облікова контора стала звичайним акціонерним банком, що перебували, однак, під урядовим контролем. Цей банк проводив звичайні операції з кредитування торгівлі і обслуговування торгового обігу та кредиту. Після укладення торгового договору з Англією він став відкривати закордонні відділення. Саме ці відділення та забезпечили французької торгівлі великі успіхи і солідну репутацію.

Після державного перевороту Наполеона III в країні почався господарський підйом. Наявність заощаджень, активізація підприємництва дозволили розпочати будівництво великих промислових підприємств і залізничних доріг, почати перетворення міського господарства.

У 1852 р. братами Перейра був створений банк "Креді Мобилье". Його головна мета полягала у забезпеченні економічного підйому країни за рахунок розповсюдження акцій банку та участі тим самим населення в господарському житті. Творці банку намітили програму широкомасштабної реформи залізничного транспорту, промисловості і торгівлі. Цей банк, а також акціонерний іпотечний банк "Французький поземельний кредит", "Товариство взаємного кредиту для дрібної торгівлі" повинні були стати центром національної кредитної системи, яка повинна була об'єднати незліченні дрібні капітали.

"Креді Мобилье" приступив до операцій, маючи величезний але того часу статутний капітал 60 млн фр. Для виконання поставлених завдань передбачалося збільшити його капітал до 600 млн фр. за рахунок випуску облігацій. Банк встановив для акціонерів високі дивіденди - до 40%. Капітал банку формувався шляхом довгострокових позичок установам, створеним самим банком. Вклади, які утворилися від нововиявлених залізничних товариств, містилися в акції. Банк займався великими спекулятивними операціями з фондами. Розпорошення коштів призвело до краху в 1867 р.

"Креді Мобилье" - перший акціонерний банк. Поряд зі звичайними банківськими операціями він займався торгівлею фондами, були до того часу монополією великих банкірів. Згодом банки багатьох країн, створені але його зразком, удосконалили акціонерну банківську систему і стали активними учасниками створення великої промисловості.

У 1864 р. був заснований банк "Генеральне товариство з кредитування промисловості і торгівлі", який став новим типом банку, що здійснює депозитні операції і фінансування різних підприємств. Товариство відкрило свої відділення по всій країні. Воно вело активну діяльність за кордоном - забезпечувало позиками уряду, що потребували грошей, взяло на себе і емісію закордонних позик, засновували і фінансував закордонні торгові і промислові підприємства.

У 1863 р. був утворений "Ліонський кредит", незабаром відкрив відділення в Парижі. З часом провінційний банк став серйозним конкурентом столичним банківським установам.

Великі фінансові операції здійснювалися переважно групою "Вищих банків" ("Ліонський кредит", "Національна облікова контора", "Генеральне товариство з кредитування промисловості і торгівлі"), що мала значні резервні капітали. По мірі того як французький капітал все активніше йшов з країни, уникаючи фінансування власної промисловості, Париж перетворювався в провідний ринок розміщення іноземних державних і залізничних позик. Французький капітал почав відігравати значну роль у фінансуванні всієї континентальної Європи.

Торгівля

Франція стала родоначальницею великих магазинів. Перший великий магазин був відкритий в 1853 р. Він називався "Бон Марші". Новизна полягала в тому, що кожен відділ був спеціалізованим магазином, ціни періодично знижували, реклама розміщувалася не тільки в Парижі, але і в провінції. Велика швидкість торгового обороту дозволяла знижувати ціни і підвищувати рентабельність торгівлі, покупці могли економити час, маючи широкий вибір товарів. Таким чином, господар першого магазину А. Бусино відкрив принцип сучасної торгівлі: продавати більше, але дешевше.

З 1801 р. у Франції почала діяти єдина біржова система (члени біржі, брокери обиралися і затверджувалися урядом). Роботу бірж перевіряла спеціальна адміністрація. Біржове законодавство Наполеона I залишалося незмінним до середини XX ст.

В області зовнішньої торгівлі Франція поступалася обігу лише Англії. Країна вивозила шовкові тканини, вина, меблі, шкіри, фарби, парфумерію і ювелірні вироби. Ці товари не мали собі рівних за якістю, користувалися великим і стійким попитом на світовому ринку, незважаючи на високу ціну.

У Франції, як і в Англії, формування індустріальної системи викликала боротьбу між протекціонізмом і фритредерством. Однак у Франції промислова буржуазія займала протекціоністську позицію, оскільки свобода торгівлі привела би до посилення англійської конкуренції на внутрішньому ринку. Свободу торгівлі відстоювали купці, зацікавлені і розширення асортименту товарів за рахунок імпорту, і банкіри, пов'язані із залізничним будівництвом (у розрахунку на постачання дешевих імпортних рейок, вагонів тощо). Фритредерский договір 1860 р. з Англією викликав невдоволення французьких промисловців і проіснував 10 років.

До середини XIX ст. за рівнем економічного розвитку Франція належала до числа найбільш крупних промислових країн і стояла на другому місці після Англії. У період імперії Наполеона III (1852-1870 рр..) акціонерні товариства виникали десятками, засновувалися різні банки, створювалися компанії з будівництва залізниць, портів, фабрик, заводів та інших підприємств. Криза 1857 р. відкинув промислове виробництво країни назад, але він був порівняно швидко подолано. З кінця 1860-х рр. намітився новий підйом, перерваний франко-пруською війною.

За роки імперії швидко розвивалася гірнича і металургійна промисловість, була побудована широка мережа залізниць, що досягла в 1870 р. 17 924 км (у 1851 р. - 3685 км). Створювалися і міцніли найбільші промислові підприємства: на заводах Крезо працювало 10 тис. робітників, на підприємствах Рів-де-Жир - 6 тис., на заводах Вандсля - 5 тис. робітників. Відбувалася концентрація виробництва, особливо в металургійній промисловості. Більш ніж в 10 разів збільшилася кількість застосовуваних у промисловості парових двигунів. У сільському господарстві, остававшемся найбільшою галуззю економіки, відзначалася деяка інтенсифікація виробництва. Але темп зростання промисловості був швидшим. Відображенням цього є зростання міського населення.

Соціальна система

Протягом XIX ст. становище більшої частини населення залишалося важким. За темпами зростання населення Франція займала останнє місце в Європі. Тривалість робочого дня перевищувала 12 ч. Заробітна плата промислових робітників була значно нижче, ніж у США, Англії, Німеччини. На початку XIX ст. були введені робочі книжки, куди заносилися відомості про поведінку робітників. Будь-які протести робітників карались у відповідності з прийнятим в 1791 р. законом Ле Шепелье. Він був скасований у другій половині XIX ст.

Франція пережила повстання ліонських ткачів у 1830-е роки і революційні події 1848 р. в Парижі.

Перші закони, що регулювали трудові відносини, з'явилися в 1840-е роки. З 1841 р. закон забороняв використання праці дітей до 8 років, для 8-12-річних - робочий день обмежувався 8 год, підлітки 12-16 років могли працювати не більше 12 год в день. Після 1848 р. встановлювався 12-годинний робочий день.

У Парижі в 1823 р. діяло 160 кас взаємодопомоги з 11 тис. членів. Законом 1850 р. була створена пенсійна каса, яка спиралася на державні гарантії. У 1868 р. з'явилася страхова каса на випадок смерті та нещасних випадків у промисловості та сільському господарстві.

Соціально-економічне становище країни погіршилося в період франко-пруської війни (1870-1871 рр..).

Прусські війська легко здолали опір французької армії і увійшли в Париж. Стихійне обурення паризького пролетаріату вилилося в потужне повстання в березні 1871 р. і призвело до створення Паризької комуни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СТАНОВЛЕННЯ ІНДУСТРІАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ. ВАРІАНТИ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОГО КАПІТАЛІЗМУ
"Реформістський" шлях становлення промислового капіталізму
"Переселенський" промисловий капіталізм США
Монополістичний капіталізм Франції
Промисловий капіталізм Росії
Модель промислового капіталізму. Англія
Особливості промислового перевороту у Франції та Німеччині
Промисловий капіталізм Японії
ЕВОЛЮЦІЯ ПРОМИСЛОВОГО КАПІТАЛІЗМУ
Ст. Зомбарт: предмет політекономії - капіталізм
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси