Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Росія на геополітичній карті сучасного світу

Питання про роль і значення Росії у новій системі геополітичних координат заслуговує окремої уваги. Головна відмінність сьогоднішньої ситуації початку 1990-х рр. полягає в тому, що Росія знову почала сприймати себе як велику націю, і це змушені констатувати провідні світові эксперты1. Мюнхенська промова Володимира Путіна в 2007 р. продемонструвала світовим лідерам, що Росія буде рішуче відстоювати свої інтереси на геополітичній карті світу.

Між тим на геополітичне становище Росії вкрай несприятливо впливає обраний напрям економічного розвитку - як "села" Нового Півночі, звідки той викачує ресурси: сировина, фінанси, висококваліфіковану робочу силу2. Цей шлях веде до поступової деградації країни, тим більше що наші можливості традиційного індустріального розвитку обмежені (невисока конкурентоспроможність основної частини робочої сили; несприятливі кліматичні та географічні умови, що підвищують вартість одиниці продукції на 10-15%).

Якщо на початку 1990-х рр. за рівнем свого розвитку Росія ще могла претендувати на членство в клубі постіндустріальних країн, то на початку XXI століття це вже не так, оскільки один з основних ударів пострадянської шокової терапії припав саме на високотехнологічному виробництву і наукового потенціалу країни. За два десятиліття частка Росії в світовому ВВП значно впала - з 2,92% у 1990 р. до 1,38% у 1998 р.; в кінці 1990-х рр. почався деяке зростання вітчизняної економіки, що дозволило до 2009 р. дещо збільшити частку Росії в світовому ВВП до 1,92%. При цьому виробництво промислової продукції від рівня 1980 р. впало у 1998 р. до 60% і у 2005 р. відновилося лише на 80%>. Відбулася перебудова галузевої структури економіки на користь сировинного блока3.

Не секрет, що збільшення частки російського ВВП в останні роки відбувалося майже виключно завдяки розвитку нафтогазового сектора: в міжнародному поділі праці за Росією закріпилася роль постачальника сировини - нафти, газу, металів і лісу при постійному скороченні частки продукції переробних отраслей4. Соціально-економічні та геополітичні зв'язку Російської Федерації і країн СНД так і не були повністю відновлені, а ряд колишніх радянських республік став конкурувати з Росією па міжнародному ринку енергоресурсів.

Географічна структура сучасного вітчизняного експорту демонструє широкі зв'язки Росії з провідними світовими державами. Багато в чому це пояснюється все тією ж залежністю від експорту сировини і палива, основними споживачами яких є індустріально розвинуті країни . Головним регіоном для російських експортерів сьогодні є Європейський Союз (до 56% експорту в 2008 р.), другим за значимістю регіоном залишаються країни СНД, хоча їх частка в структурі російського експорту з часом скоротилася (з 22 до 19%), на третє місце за значимістю вийшов Китай, випередивши США".

Військово-промисловий комплекс (ВПК) в свій час був самою високотехнологічною галуззю радянської економіки, проте політика конверсії та приватизації оборонних підприємств в середині 1990-х рр. призвела до значного відставання темпів розвитку цього сектора. У результаті до кінця 1990-х років Росія практично повністю втратила традиційні ринки збуту продукції ВПК: питома вага російського експорту озброєнь знизився в цей період але порівняно з 1980-ми рр. у країнах Азіатсько-Тихоокеанського регіону з 62 до 20%, на Близькому і Середньому Сході з 18 до 6%, в Латинській Америці з 51 до 8%, в Африці з 47 до 23%3.

Після приходу до влади президента Ст. Ст. Путіна в 2000 р. ситуація стала змінюватися: швидкими темпами почали зростати поставки зброї в Китай та Індію. За час першого президентського терміну Володимира Путіна державне оборонне замовлення Росії виріс в 2,5 рази, досягнувши в бюджеті 2004 р. близько 136 млрд руб. (або 4,7 млрд дол. США). У 2000-2005 рр. на дослідження і розробки було виділено 40% всіх асигнувань на військові цілі - вчетверо більше, ніж за попередню п'ятирічку . Росія поступово повертається на традиційні ринки збуту озброєнь. Тим не менш, як і раніше, досить гостро стоїть проблема оновлення військової техніки: частка сучасних зразків озброєння і військової техніки в російській армії становить сьогодні лише 20-30%, у той час як аналогічний показник в арміях розвинутих країн перевищує 70%5. В цілому, незважаючи на зазначені вище проблеми, військовий потенціал Росії сьогодні залишається на досить високому рівні й активно зміцнюється. Зокрема, операція 2008 р. з примусу до миру в Південній Осетії продемонструвала високий рівень боєздатності російських збройних сил.

Протягом 2001-2008 рр. досягнуті певні успіхи у відновленні науково-технічного потенціалу країни. Темпи зростання ВВП у цей період були на рівні 7% в рік (в США - 4,4%, Японія - 3,7%). За обсягом ВВП ми наближаємося до Італії і при збереженні темпів зростання маємо шанс через кілька років наздогнати Великобританію і Францію. Сьогодні Росія займає .лідируючі місця в світі по видобутку нафти і газу, але і по виробленню електроенергії, виплавці чавуну і сталі, прокату чорних металів. Темпи зростання деяких нових виробництв, наприклад мобільного зв'язку, телекомунікацій, програмного забезпечення, перевищують темпи зростання в розвинених країнах. Однак серйозною проблемою залишається сировинна орієнтація нашої економіки і низький рівень розвитку людського капитала1.

Саме тому серед російських геополітиків існує думка, що наша країна досі зберігає значення важливого геополітичного полюса сили (хоча і значно ослаблений у порівнянні з СРСР) в тій мірі, в якій вона одночасно концентрує і зберігає чотири види ресурсів: територіальний (найбільша в світі державна територія з її природними запасами та біорізноманіттям), комунікаційний (найрозвиненіші в світі системи транспорту вуглеводнів та електроенергії), ядерний (найпотужніший у світі потенціал міжконтинентальних балістичних ракет наземного базування) і космічний (Глобальна навігаційна супутникова система - ГЛОНАСС).

Росія потенційно здатна зробити "геополітичний прорив", але тільки в тому випадку, якщо її стратегія буде спрямована на розвиток человеческою потенціалу, технологічно складних і наукомістких галузей, підвищення ролі науки у виробництві. Високі технології - це мікроелектроніка, розробка нових матеріалів і програмного забезпечення для ЕОМ, генна інженерія, біомедицина і Багато ін. відомі вчені вважають, що науковий потенціал Росії все ще достатній для широкого розгортання наукомістких технологій. Можна навести такі цифри: Держкомстат Росії і Російська академія наук оцінюють національне багатство країни в 340-380 трлн дол. США, що у перерахунку на душу населення вдвічі більше, ніж в Сполучених Штатах, і в 22 рази більше, ніж у Японії. Світова статистика свідчить: маючи 3% населення, Росія має 13% території і, оціночно, близько 40% природних ресурсів землі 3.

Як фактор позитивної соціокультурної динаміки, свідчить про моральну готовність населення до такого прориву, відзначимо зростання національної самосвідомості, самоповаги росіян, про що свідчать соціологічні опитування, які проводилися У 2007 I. За даними ВЦВГД, частка росіян, які вважають свою країну особливої євразійської цивілізацією, якої не підходить західний шлях розвитку, становить 74%, при цьому близько 70% росіян вважають свою цивілізацію кращою у світі, і лише 12% розглядають Росію як частина Заходу.

Якщо після краху радянської системи втратило ціннісні орієнтири, то сьогодні ситуація змінюється в кращу сторону: у країні піднімається свого роду консервативна хвиля, лейтмотивом якої стає дистанціювання від Заходу і повернення до автентичного російському досвіду і традицій. Таким чином, Росія ще має шанс стати ефективним гравцем на геополітичній карті сучасного світу, якщо зуміє в історично короткі терміни відновити свій геоекономічний потенціал.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Геополітична карта сучасного світу
Росія в системі сучасного світового господарства
Провідні геополітичні парадигми і сучасна методологія геополітики
Геополітичні центри сучасної Африки
Предметне поле та методологія сучасної геополітики
Росія в сучасних міжнародних економічних відносинах
Геополітичний стан Росії та розвиток сфери інфраструктури
Російсько-китайські відносини в новій геополітичній ситуації
Геополітичний виклик ісламського світу
Сучасний стан державного PR Росії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси