Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Радикальні перетворення Кемаля

На початку 1919 р. до влади в країні прийшли иттиляфисты, але межі їх влади були досить відчутно обмежені військами Антанти, які зайняли ряд територій імперії і ввели свій флот в протоки. У травні 1919 р. в додаток до цього Греція окупувала Ізмір і прилеглі території. А оскільки турецька армія за умовами капітуляції виявилася демобилизованной, все це відкривало простір для подальшого розчленування країни. Не дивно, що подібна перспектива викликала опір, прийняла спочатку стихійний характер.

В зоні окупації почали діяти партизанські загони, кількість яких швидко зростала. По всій країні стали виникати товариства захисту прав місцевого населення, в керівництві яких основну роль відігравали представники інтелігенції, насамперед офіцерства. У 1919 р., спочатку в липні в Эрзеруме, а потім у вересні в Сівасі, один за одним відбулися два конгресу цих товариств, на яких був обраний Представницький комітет на чолі з генералом Мустафою Кемаль-пашою. Документи конгресів закликали країну до боротьби за незалежність і проти окупантів, а султана до створення нового кабінету. У жовтні 1919 р. був створений новий кабінет, а в січні 1920 р. скликано знову обраний парламент, який прийняв Національний обітницю, тобто декларацію незалежності Туреччини, містила заклики до знищення всіх перешкод для розвитку країни, включаючи насамперед привілеї держав. У відповідь на цю декларацію держави в березні 1920 р. окупували Стамбул і розігнали парламент. Султан був змушений підкоритися, а його новий уряд офіційно виступив проти Представницького комітету і Кемаля-паші.

Такий поворот подій викликав вибух обурення по всій країні. На хвилі національно-патріотичного піднесення в квітні 1920 р. в Анкарі був обраний новий меджліс - великі національні збори Туреччини (ВНЗТ), в яке були включені і 105 втекли з Стамбула членів розігнаного парламенту. Головою ВНЗТ став Мустафа Кемаль-паша, який проголосив новий орган єдиною законною владою Туреччини. Створене ВНЗТ уряд на чолі з Кемалем прийняло ряд енергійних заходів щодо зміцнення своєї влади. Першою дипломатичною акцією уряду була апеляція за допомогою до Радянської Росії, що виявила готовність допомогти йому. Слідом за тим у відповідь на інтервенцію грецьких військ в глиб Анатолії турки почали успішну військову кампанію (битва при Іненю в 1921 р.), що завершився восени 1922 р. вигнанням інтервентів.

Успіхи кемалистского перевороту сплутали всі карти держав Антанти. Умови нав'язаного султанові в 1920 р. кабального Севрського договору, у відповідності з буквою якого і почалася, зокрема, інтервенція греків в Анатолії, були переглянуті. У підсумку на Лозаннської конференції (1922-1923) була визнана незалежність Туреччини в її сучасних кордонах. Ще раніше, 1 листопада 1922 р., ВНЗТ прийняв закон про ліквідацію султанату, після чого восени 1923 року Туреччина була проголошена республікою. Тиск ісламського духовенства проявилося в тому, що представник султанської династії Абдул-Меджид II був офіційно проголошений халіфом усіх мусульман, однак у березні 1924 р. був ліквідований і халіфат.

Ситуація, що склалася в результаті національно-патріотичного піднесення, і величезні успіхи політики Кемаля, який зумів добитися незалежності і успішно протистояти натиску держав, - все це створило новому керівникові країни величезний авторитет в Туреччині. Спираючись на цей авторитет, лідер і все керівництво створеної в 1923 р. Народно-республіканської партії (НРП) приступили до серії досить рішучих і радикальних перетворень, які зайняли понад 10 років (1923-1934) і багато в чому змінили як традиційну структуру країни, так і її зовнішній вигляд.

За конституцією, прийнятою в 1924 р. і уточнявшейся, а також изменявшейся в наступні роки, Туреччина оголошувалася республікою на чолі з президентом, наділеним великою владою. Вищим органом влади був однопалатний меджліс, депутатів якого президент призначав прем'єра, комплектовавшего кабінет міністрів. Вибори в парламент були двухстепенными за мажоритарною системою. Жінки спочатку до участі у виборах не допускалися, але з 1930 р. їм надавалося право обирати і бути обраними у муніципальні органи влади, а пізніше (1934) також і в меджліс. Нова конституція декларувала всі основні демократичні права і свободи, що, незважаючи на формальний характер подібної декларації у ряді аспектів, було важливим кроком у справі трансформації традиційної ісламської структури. З метою централізації управління змінювалася адміністративна система управління. Країна була поділена на округи-вилайеты, тоді як колишні вилайеты-губернії скасовувалися.

Серія реформ була пов'язана з секуляризацією держави. Іслам, спочатку оголошений державною релігією, незабаром втратив цей статус був зведений до рівня відокремленою від школи і держави релігії. Вакуфное майно у більшості своїй було націоналізовано, шаріатські суди і духовні школи-медресе скасовані, дервішеські організації ліквідовані.

Жодне з ісламських держав ніколи не здійснювало одним ударом настільки радикальних перетворень, высвобождавших країну з жорсткою павутини ісламу. Причому мова йшла не стільки про соціополітичну перебудову, хоча і тут була маса новацій, скільки про конфесійних перетвореннях. Руйнувалася стара традиційна структура влади-власності, а на зміну їй йшла запозичена у Заходу нова. Ці перетворення супроводжувалися енергійної вестернізацією, що слід вважати революційними діями, хоча революції як такої не відбувалося, були унікальними в умовах ісламського світу. Більше ніде і ніколи нічого подібного не відбувалося і швидше за все ніколи не трапиться.

Символом цього вивільнення було не лише зрівняння у правах жінок, що сьогодні гідно міг би оцінити весь світ, особливо Захід, але також і закріплене в спеціальних законах обов'язкова для всього населення розпорядження, наказувало багато в чому змінити існуючий спосіб життя. Було прийнято рішення перейти на європейські форму одягу, календаря та літочислення, на цивільну форму шлюбу з ліквідацією багатоженства і введення прізвищ із скасуванням старих форм звернення (бей, паша, ефенді тощо). Спеціальним рішенням парламенту Кемалю було присвоєно прізвище Ататюрк (Батько турків) із забороною носити її ще комусь. Був прийнятий латинізований алфавіт, який замінив арабська і облегчивший навчання в різних численних заново створених за європейським стандартом початкових і середніх школах, спеціальних і вищих навчальних закладах. Скасування шаріатського суду супроводжувалося введенням судочинства за європейським зразком, що спричинило за собою необхідність створення кадрів юридично підготовлених фахівців, насамперед адвокатів (і понині це одна із самих поважних професій в країні). Вся лінія реформ теоретично, в програмі НРП, відповідала принципом лаицизма (світськості).

Другим кардинальним принципом перетворень був етатизм (одержавлення), що проявлявся в основному у сфері економічного життя. Справа в тому, що в силу історично сформованих обставин турки, як зазначалося раніше, не становили помітного шару в числі активного міського населення, торговців, підприємців та ін. ж Економічно активні греки, вірмени, євреї, кавказці в минулому, до кемалистских перетворень, піддавалися гонінням, а то й ставали жертвами геноциду. Результатом було ослаблення економічних позицій міського населення країни, особливо помітне перед обличчям натиску європейських держав, іноземного капіталу. Відновити порушений баланс і виправити становище на користь національного капіталу могло лише держава, що було нормально і природно для структури, традиційно базувалася на незмінному пріоритеті і навіть панування державного керівництва економікою країни при вторинності і явною ущемлення приватного підприємництва. Офіційно кемалистское уряд у повній відповідності з духом і буквою буржуазно-демократичної за своїм характером конституції чітко закликав до активізації приватновласницького підприємництва громадян та їх асоціацій. Однак на ділі слабкість економічних позицій країни, особливо маючи на увазі очевидну і вельми помітну економічну напівколоніальну залежність Туреччини від держав, могла бути швидко ліквідована лише цілеспрямованими зусиллями самої держави, що й було реалізовано в рамках етатизму.

Турецьке уряд приступив до ліквідації іноземних концесій, які частково були анульовані, частково викуплені. До Центральному республіканському банку від викупленого Оттоманського банку перейшло право емісії. Уряд взяв у свої руки будівництво нових залізниць, портів, промислових підприємств. Були встановлені більш високі митні тарифи, які захищали молоду промисловість країни від іноземної конкуренції. Офіційно скасовувався режим капітуляцій, що надавав значні пільги європейського капіталу. Що стосується сільського господарства, відсталість якого на тлі численних перетворень ставала все більш помітною, то там були проведені податкові реформи. Зокрема, була скасована середньовічна система ашара (арабоисламский ушр, десятина) і створені умови для швидкого підвищення товарності сільськогосподарських продуктів, насамперед тютюну і бавовни.

В цілому політика етатизму принесла результати. Була закладена основа промислового розвитку країни (тільки за 1933-1939 рр. вартість продукції цензової промисловості зросла втричі). Але зворотним боком цієї політики став жорсткий режим у сфері праці, включаючи досить сувору регламентацію роботи на державних підприємствах, відсутність або заборона діяльності вільних профспілок (їх замінювали державні, звичайно іменовані жовтими), а також заборона вільної діяльності опозиційних партій, які виникали, то розпускалися, включаючи і компартію, майже постійно перебувала поза законом (все це, природно, спиралося на відповідні статті конституції країни).

Взагалі кажучи, політика НРП не могла не викликати опору з боку різних кіл суспільства як справа, так і зліва. Зрозуміло, що зліва були представники радикальних партій та угруповань, які критикували кемалістів за обережну помірність їх політики. Праворуч - чималі реакційні сили, що спиралися на потіснене, але не сломленное ісламське духівництво, а також не вписавшееся ще у нововведення і мало отримало від перетворень селянство. Поки був живий Кемаль (у 1936 р. він захворів і почав відходити від справ; у 1938 р. помер), його колосальний харизматичний авторитет стримував сили опозиції, але після його смерті позиції кемалістів і НРП похитнулися. Почався новий етап в історії Туреччини, характеризується помітною нестійкістю багатопартійної політичної системи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Перетворення побуту, культури і науки
Туреччина після Кемаля
Інституційні перетворення сфери виробництва, що роблять її вразливою для інновацій, що базуються на науково-технічному прогресі
Радикальна модернізація індустріальної бази на основі ІКТ
Модель радикальних ринкових реформ, використовувана в російській економіці
Радикальні критики капіталізму: Р. Оуен і соціалісти-рикардианцы
Біля витоків перетворень
Перетворення політичної системи
Корінні перетворення суспільного ладу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси