Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Банківське право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розрахунки інкасовими дорученнями

Традиційно, як і для інших форм безготівкових розрахунків, у п. 2 ст. 874 ГК РФ закріплено, що порядок здійснення розрахунків по інкасо регулюється законом, встановленими згідно з ним банківськими правилами та застосовуваними у банківській практиці звичаями ділового обороту. Відносно даної форми розрахунків, крім норм ЦК РФ, що передбачають лише загальні правила проведення розрахунків за інкасо, діє також Положення про переведення. При використанні інкасової форми розрахунків у зовнішньоекономічних відносинах застосовуються Уніфіковані правила по інкасо (публікація Міжнародної торгової палати № 522).

В силу п. I ст. 874 ГК РФ при розрахунках по інкасо банк (банк-емітент) зобов'язується за дорученням клієнта здійснити за рахунок клієнта дії щодо одержання від платника платежу та(або)акцепту платежу.

Інкасові доручення застосовуються при розрахунках по інкасо у випадках, передбачених договором, та розрахунків за розпорядженнями стягувачів коштів. Отримувачем коштів може бути банк, в тому числі банк платника.

Інкасове доручення складається, пред'являється, приймається до виконання і виконується в електронному вигляді на паперовому носії. Реквізити, форма (для інкасового доручення на паперовому носії), номери реквізитів інкасового доручення є строго формальними і встановлені Положенням про переведення.

Застосування інкасових доручень при розрахунках по інкасо здійснюється за наявності в договорі банківського рахунку між платником і банком платника умови про списання грошових коштів з банківського рахунку платника і подання платником у банк платника відомостей про одержувача коштів, має право пред'являти інкасові доручення до банківського рахунку платника, про зобов'язання платника і основному договорі, в тому числі у випадках, передбачених федеральним законом. Право на пред'явлення інкасових доручень до банківського рахунку платника може бути підтверджено одержувачем коштів шляхом подання в банк платника відповідних документів.

Якщо одержувачем коштів є банк платника, умова про списання грошових коштів з банківського рахунку платника може бути передбачено договором банківського рахунки і (чи) іншим договором між банком платника і платником.

Якщо одержувачем коштів є банк платника, списання грошових коштів з банківського рахунку клієнта-платника може здійснюватися банком відповідно до договору банківського рахунку на підставі складеного банком банківського ордера.

З метою виконання розпорядження стягувача коштів, що не є інкасовим дорученням, пред'явленого безпосередньо в банк платника, зазначений банк складає інкасове доручення.

Інкасове доручення стягувача коштів може бути пред'явлено в банк платника через банк одержувача коштів.

Інкасове доручення, що пред'являється через банк одержувача коштів, дійсно для подання в банк одержувача коштів протягом 10 календарних днів з дня його складання.

Банк одержувача коштів, який прийняв інкасове доручення в цілях стягнення грошових коштів, зобов'язаний пред'явити інкасове доручення в банк платника.

Згідно п. 1 ст. 875 ЦК при відсутності будь-якого документа або невідповідності документів за зовнішніми ознаками інкасовому дорученню виконуючий банк зобов'язаний негайно сповістити про це особу, від якого отримано інкасове доручення. І тільки у разі неусунення цих недоліків банк має право повернути документи без виконання.

В п. 2, 3 ст. 875 ЦК РФ закріплені правила про форму документів, що подаються платнику і терміни пред'явлення виконуючим банком документів до платежу.

Терміни подання до платежу залежать від того, коли повинен бути сплачений документ. Якщо документи підлягають оплаті по пред'явленню, то виконуючий банк повинен зробити подання до платежу негайно після отримання відповідного розрахункового документа.

Якщо документи повинні бути оплачені в інший строк, виконуючий банк подає документи до акценту негайно після їх отримання, а вимогу платежу робить не пізніше дня настання зазначеного у документі терміну платежу.

Можливість прийняття часткових платежів допускається тільки у випадках, коли це встановлено банківськими правилами, або за наявності спеціального дозволу в інкасовому дорученні (п. 4 ст. 875 ЦК РФ). Ця норма повністю відповідає загальним вимогам щодо допустимості виконання зобов'язання частинами, що містяться у ст. 311 ЦК РФ.

В п. 3 ст. 874 ГК РФ закріплено правило, аналогічне положенням, що містяться в п. 1,2 ст. 866 ГК РФ. Суть його полягає в тому, що за невиконання або неналежне виконання доручення клієнта відповідальність несе банк, який перебуває в договірних відносинах з клієнтом. І тільки в разі, якщо невиконання або неналежне виконання доручення мало місце у зв'язку з порушенням правил скоєння розрахункових операцій виконуючим банком відповідальність може бути покладена на цей банк.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розрахунки платіжними дорученнями
Розрахунки платіжними дорученнями
Розрахунки платіжними дорученнями
Розрахунки платіжними дорученнями
Інкасова форма розрахунків
Платіжне доручення як форма безготівкових розрахунків
Договір доручення (mandatum)
Поняття розрахункових правовідносин. Форми розрахунків
Облік розрахунків з підзвітними особами
Види доручення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси