Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Функції юридичної відповідальності.

Соціальні функції відповідальності полягають у тому, щоб:

o покарати правопорушника (каральна функція як самозахист суспільства від порушень порядку); завдав шкоду суспільству - отримай кару;

o попередити правопорушення (превентивна функція); якщо меч відповідальності справно вражає порушників - багато остерегутся порушувати;

o прищепити громадянам повага до права (виховна функція); зазнав покарання - і став краще, обережніше, мудрішими;

o відновити порушене право, компенсувати збиток (правовосстановительная, компенсаційна функція); заподіяв шкоду - відшкодуй, віднови все, як було, за свій рахунок.

Принципи юридичної відповідальності.

Створюючи інститут відповідальності, законодавець робить це на основі певних вихідних принципів. Розглянемо основні принципи юридичної відповідальності. Один з них - принцип законності юридичної відповідальності. Він передбачає, що відповідальність повинна слідувати тільки за такі правопорушення, які передбачені законами. Якщо дія (бездіяльність) не визнається державою правопорушенням, то і не може бути відповідальності.

Другий принцип - обґрунтованість юридичної відповідальності. Він полягає в тому, що застосування заходів покарання припустимо, лише якщо факт правопорушення доведено, обґрунтований доказами.

Третій принцип - справедливість юридичної відповідальності. Принцип справедливості "розлито" у праві, пронизує інститут відповідальності і виражається в безлічі правил (вимог). Наприклад, при призначенні мір відповідальності і при рє реалізації діють такі правила: не можна карати двічі за одне правопорушення; закон, що встановлює або посилює відповідальність, зворотної сили не має; відповідальність несе той, хто зробив правопорушення; вид і міра покарання повинні залежати від тяжкості правопорушення і ін.

Четвертий принцип юридичної відповідальності - принцип доцільності. Він полягає в тому, що покарання повинно відповідати цілям, які стоять перед суспільством і державою; цілям попередження правопорушень. Навряд чи, наприклад, в наш час можна визнати доцільними такі міри покарання, як посадити на палю або каторга.

Ще один принцип юридичної відповідальності - принцип невідворотності. Він полягає в неминучості покарання. Ніхто не може бути звільнений від відповідальності і покарання ні під яким приводом. На жаль, з реалізацією даного принципу справа в Росії йде особливо неблагополучно.

Види юридичної відповідальності.

У реальному житті відповідальність проявляється в різних видах. Класифікація видів відповідальності провадиться за галузевою ознакою на кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, дисциплінарну і матеріальну відповідальність.

Кримінальна відповідальність встановлюється лише законом (Кримінальним кодексом), настає лише за вчинені злочини і лише за вироком суду. Процес розслідування кримінальних злочин, розгляду кримінальних справ та визначення покарань регулюється Кримінально-процесуальним кодексом.

Адміністративна відповідальність настає за вчинення адміністративних проступків, передбачених Кодексом про адміністративні правопорушення, Податковим кодексом та ін. Цивільно-правова відповідальність настає у випадках, якщо заподіяно майнову шкоду, чи порушені зобов'язання, які були взяті за договором у відповідності з Цивільним кодексом.

Дисциплінарна відповідальність настає, якщо працівником порушені трудові обов'язки. Заходи дисциплінарної відповідальності передбачені, зокрема, в Трудовому кодексі. Вони можуть міститися також в правилах внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються керівником організації, в дисциплінарних статутах і положеннях, що діють в окремих сферах державного управління.

Матеріальна відповідальність має місце в трудових відносинах, стосовно певним посадам, якщо, наприклад, працівник (касир, експедитор, комірник) не дорахувався ввірених йому цінностей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Відповідальність юридичної особи
Юридична відповідальність: поняття, ознаки, різновиди
Поняття, ознаки, принципи та види юридичної відповідальності
Відповідальність юридичної особи
Юридична відповідальність: поняття, ознаки, різновиди
Поняття, ознаки, принципи та види юридичної відповідальності
Відповідальність юридичної особи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси