Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Методологія О. Шпенглера

Дослідник розрізняє два типи морфології, розглядаючи їх відносно предмета, який піддається аналізу. Морфологія механічного і протяжного, наука, що відкриває і систематизирующая закони природи і причинні відносини, названа їм систематикою. Морфологія органічного, історії і життя - фізіогномікою. Вчений вважає, що, якщо систематичний спосіб розгляду світу досяг на Заході своєї вершини протягом минулого століття, то физиогномическому ще має сформуватися. До рисам обличчя історії він відносить: форми держави, політичні і господарські форми, битви, мистецтва, науки, богів, математику і мораль. Всі ці форми є символічне вираження душі. Продовжуючи порівнювати можливості пізнання природи і історії, він вказує, що пізнання є першою справу виховання, знавцем ж історії - народжуються; пізнання природи - це робота, пізнання історії - це творчість. Розум, система, поняття, як вважає він, вбивають предмет; "пізнаний" таким чином предмет стає застиглим, що дозволяє вимірювати себе і розчленовувати. Навпаки, споглядання - одушевляє. Цікаво, що О. Шпенглер зближує діяльність історика і поета, і в дусі піфагореїзму уподібнює душу художника як певний мікрокосм душі культури. Ці його міркування про співвідношення наукового та поетичного пізнання, яке він зближує з історичним пізнанням, надзвичайно близькі поглядам А. Бергсона, з творами якого, судячи з усього, він не був знайомий під час написання першого тому.

Свій метод О. Шпенглер називає методом порівняльної морфології; згодом, аналізуючи його методологію, дослідники називають його компаративистом'. Застосування компаративіського методу наочно ілюструють таблиці, в яких О. Шпенглер вказує на співвіднесеність різних культурних подій в окремих локальних, віддалених у значному часу одна від одної культурах. Тим самим він намагається встановити однаковість у проходження окремих етапів свого розвитку в кожній культурі: "У ведичному, гомерівському і китайською ранньому часу - з їх фортецями і замками, з лицарством і пануванням феодалів - ми вбачаємо повну картину готики, а "епоха великих протекторів" (Минджу, 685-591) цілком відповідає часу Кромвеля, Валленштейна, Рішельє і найдавніших античних змагань". Правда, деякі аналогії у О. Шпенглера страждають натянутостью, часом неточністю, на що вказували його численні опоненти.

Автор пояснює особливе значення використовуваного ним поняття "одночасні": "Я називаю "одночасними" два різних факту, які, кожен у власній культурі, відбуваються в точно те ж - відносному - стані і мають в точності відповідає значення". Тому він прагне довести, що всі без винятку великі творіння і форми релігії, мистецтва, політики, суспільства, господарства, науки одночасно виникають, завершуються і згасають у всій сукупності культур.

На те, що нелегко аналізувати науковий метод Шпенглером, вказував А. Л. Кребер, який писав, що "Шпенглер занадто мало схожий на вченого-історика, щоб приводити справжні докази. Він - догматик интуитивистского спрямування, одержимий бажанням вибудувати завершену систему. Факти, які не вкладаються в систему, він зазвичай просто не помічає. <...> Найближче Шпенглер підходить до впорядкування історичних даних в потрійний таблиці у кінці Введення. <...> Це єдине місце у творі Шпенглера, цілком впорядковане і методичне в звичайному сенсі слова; тому воно заслуговує аналізу". Цей аналіз вживає автор на сторінках зазначеної роботи.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Методологія і методи педагогічних досліджень
О. Шпенглер про історичної типології світової культури
Монетаризм М. Фрідмена: методологія, загальна характеристика концепції. Модель номінального доходу
Морфологія культури О. Шпенглера
Історія, філософія і методологія інформатики
Опції рішення в методології та організації процесу управління
Методологія державного управління
Методологія економічної теорії
Методологія і методи управлінського консультування
Методологія менеджменту та теорії організації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси