Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 48. Функціональна роль інвестицій в економіці

Поняття інвестицій та їх види.

Інвестиції - довгострокові вкладення капіталу в підприємства різних галузей, що витрачаються на розширення виробництва, підвищення якості та зростання конкурентоспроможності продукції.

За характером використання інвестиції діляться на валові і чисті (див. тему 29), а по впливу на них національного продукту - на автономні та похідні (індуковані). Автономними називаються інвестиції, які не залежать від динаміки ВНП, а навпаки, самі впливають на його зростання. Похідні (індуковані) інвестиції є прямим результатом зростання ВНП.

На відміну від заощаджень, величина яких прямо і безпосередньо визначається розміром та динамікою ВНП і НД, інвестиції лише в самому загальному вигляді залежать від доходу. Більшою мірою вони знаходяться під впливом різноманітних кон'юнктурних факторів, які роблять їх найбільш нестійкою частиною совокупною попиту (рис. 48.1).

Фактори, що безпосередньо впливають на інвестиційні рішення агентів ринку

Рис. 48.1. Фактори, що безпосередньо впливають на інвестиційні рішення агентів ринку

Роль інвестицій у встановленні макроекономічної рівноваги.

Зростання інвестиційної активності на ринку веде до створення нових робочих місць, а отже, до розширення зайнятості і скорочення безробіття. Однак цей процес не безмежний, так як якщо перейти якийсь поріг оптимальності, то можна отримати інфляцію.

Такою точкою оптимальності є рівність заощаджень та інвестицій, тобто 5 = / (рис. 48.2).

Графік показує, що лінії інвестицій і заощаджень перетинаються в точці £, яка, будучи спроецирована на горизонтальну вісь графіка, показує рівноважний обсяг національного виробництва, тобто оптимальний стан економіки, при якому збалансовані інтереси учасників ринку.

Лінія /Т7, на графіку показує, що макроекономічна рівновага може скластися на гаком рівні, коли не досягається повна зайнятість, тобто в умовах циклічного безробіття.

Рис. 48.2. Макроекономічна рівновага, засноване на рівності заощаджень та інвестицій:

5 - заощадження; /- інвестиції; у - обсяг національного виробництва (ВНП); /Т7, - лінія потенційного виробництва в умовах повної зайнятості; ^ - рівноважний обсяг ВНП; £, Тобто, Тобто - точки рівноваги

Лекція 49. Теорія мультиплікатора

Обґрунтування мультиплікаційного ефекту в національній економіці.

Інвестиції - важливий фактор економічного розвитку. При цьому вони схильні до дії особливого мультиплікаційного механізму, що множить їх вплив на зростання валового національного продукту (ВНП).

Мультиплікатор інвестицій - це числовий коефіцієнт, що показує збільшення ВНП на 1 + л при зростанні інвестицій на 1.

Мультиплікаційний ефект є своєрідним економічним луною, яке, подібно до його акустичному аналогу, багаторазово повторює вихідний імпульс. Дохід складається із споживання і заощаджень. Тому ефект мультиплікатора можна виразити за допомогою граничної схильності до споживання {MPC) і заощадження (MPS):

де К - мультиплікатор інвестицій.

Чим більше частка споживання в доході, тим сильніше буде проявлятися в економіці ефект мультиплікатора, так як зростання споживання (витрати) одних людей призводить до збільшення доходів інших, продали свої товари і послуги. Ця ланцюжок (ехо) буде тривати до тих пір, поки поступово вихідний рівень споживання не будемо повністю заміщений заощадженнями.

Мультиплікатор інвестицій можна зобразити графічно (рис. 49.1).

Мультиплікатор примножує не тільки приріст інвестицій, але і їх скорочення, тобто працює в обидві сторони. Щоб переконатися в цьому, достатньо на графіку 49.1 нижче лінії / побудувати лінію Р'. Тоді уЕ-УЕ1 покаже вплив мультиплікатора на зниження ВНП.

Акселератор інвестицій.

Ефект мультиплікатора інвестицій доповнюється ефект акселератора.

Акселератор інвестицій - коефіцієнт, що показує співвідношення між приростом інвестицій в даному році і приростом ВНП в попередньому:

Ефект мультиплікатора інвестицій в економіці:

Рис. 49.1. Ефект мультиплікатора інвестицій в економіці:

5 - заощадження; /початковий рівень інвестицій; /, У, Р - зміна інвестицій; £, Е2 - рівновага на ринку; у£ - початковий обсяг національного виробництва; ^ >уЕ - зміни обсягу національного производства1 2

Економічний розвиток країни є не тільки наслідком вкладання інвестицій, але служить вихідною базою для збільшення їх у майбутньому. У зв'язку з цим доцільно всі інвестиції розділити на автономні та похідні (індуковані). Величина перше не залежить від сформованого рівня ВНП і може розглядатися в якості початкового поштовху до активних дій підприємців на ринку. Саме ці інвестиції і створюють ефект мультиплікатора. Величина друге є наслідком попереднього розвитку: підприємці, бачачи, що обсяг національного виробництва зростає і кон'юнктура ринку поліпшується, прагнуть використовувати сприятливі умови і розширюють інвестиції. В результаті на автономні інвестиції накладаються похідні, що веде до прискорення розвитку, тобто ефекту акселератора.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Інвестиції та заощадження. Роль інвестицій в економіці країни
Роль іноземних інвестицій у розвитку національної економіки
Ринок інвестиційних ресурсів
Ринок інвестиційних ресурсів
Джерела фінансування інвестицій: поняття і класифікація
Оцінка ефективності інвестицій
Макроекономічна рівновага в народному господарстві
Теорії макроекономічної рівноваги
Механізм встановлення рівноваги
Пропорції грошового сектора економіки і грошовий мультиплікатор
Аналіз і застосування цінових мультиплікаторів
Мультиплікатор автономних витрат. Податковий мультиплікатор
Національна економіка
Національна економіка: мета та результати розвитку
Національна економіка: її цілі та результати
Ринок інвестиційних ресурсів
Оцінка ефективності інвестицій
Управління інвестиціями
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси