Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економічна і соціально-політична криза початку XVII століття

Виступи 1602-1604 рр.

Під впливом економічних труднощів в 1601-1602 рр. посилилися розбої, які захопили велику територію Російської держави. Борис Годунов вперше довів чисельність стрілецької гарнізону Москви до 10 тис. осіб. Вони несли охорону Кремля, конвоювали у заслання опальних бояр, виконували секретні дипломатичні доручення і т. д.

Московські стрільці перебували у привілейованому становищі. Вони отримували 7 крб. на рік, а городові стрільці на околицях - тільки полтину. Столичні стрільці займалися не тільки військовою службою, але і торгівлею та промислами.

У 1602 р. Олексій Фомін Третьяков-Головін був призначений у Володимир для боротьби з розбоями. Навесні 1603 р. для цих же цілей думний дворянин Іван Пушкін був відправлений в Коломну. У числі місцевостей, де розбої набули особливого розмаху, згадувалися також Медынь, Рязань, Торжок, Можайськ, Волоколамськ і інші міста. Послані дворяни повинні були забезпечити підвезення хліба до Москви по головних дорогах - володимирській, смоленської, рязанської. "Розбої" відбувалися і в Москві, тому з весни 1601 р. за порядком на вулицях стежили дворянські голови зі стрільцями. Навесні 1602 р. такі заходи були введені знову. У травні 1603 р. за наказом Бориса Годунова Москва була розділена на 11 округів, їх очолили бояри князь Трубецькой, Голіцин і ін. Їх загони повинні були регулярно об'їжджати свої квартали. Це були надзвичайні заходи, коли всі заходи боротьби з голодом вже були вичерпані. Кожен день збирали трупи людей. Ринки закрилися, так як голодуючі відбирали хліб у торговців і тут же з'їдали його.

Через деякий час окремі "розбої" стали об'єднуватися у великі загони. Найбільшим з них керував отаман Бавовняно (тобто з холопів). Цей загін діяв на шляхах, що зв'язували Москву з Польщею і Ливонией (на Смоленськ, Волоколамськ і Твер). Розбої Бавовни почалися в 1603 р. Спочатку проти нього послали молодого воєводу Івана Басманова і сотню стрільців. Іван Басманов виступив зі столиці проти загону Бавовни в середині вересня 1603 р. Однак незабаром його загін потрапив у засідку, і майже всі, в тому числі сам Басманов, загинули. Повстанці з війська Бавовни не давалися в руки живими. Хлопко був узятий в полон, тільки коли його багато разів поранили. Щоб припинити розбої, Борис Годунов вирішив почати масові страти, Бавовняно та інші полонені були страчені у Москві. Нових каральних загонів з Москви не посилали, дворяни і воєводи придушували "розбої", спираючись на місцеві стрілецькі сили. У розбоях грабувалися і дворяни, і заможні селяни (не як при І. Та Болотникове, коли спостерігалися масові вбивства поміщиків). Іноді займалися розбоєм навіть дрібні дворяни, або вони посилали на розбій своїх селян. У джерелах не зазначено участь у розбоях 1603 р. селян, йдеться тільки про холопів.

У дні особливого розмаху розбоїв Бавовни 16 серпня 1603 р. з'явився новий указ Бориса Годунова про звільнення всіх холопів, яких господа "незаконно позбавили їжі". Вони могли звернутися за відпускною до наказу Холопьего суду. Столична знати і московські дворяни могли опротестувати чолобитні своїх холопів, а провінційні дворяни не могли. Цар наказав видавати їх холопам відпускні по одному їх заявою, щоб "ті холопи голодом не померли". Отримавши відпускну, кабальний холоп міг вижити, тільки запродавшись в кабалу до заможним панам. Події 1603 р. показали, що бойові холопи можуть почати розбої, і влада пішла їм на поступки на шкоду інтересам дрібних дворян.

Припинення голоду, поступки холопам, розгром Бавовни призвели до зменшення розбоїв у центрі країни, але вони ще тривали в Нижньому Поволжі. Напади на торгові каравани вже не носили характер голодних бунтів, а мали швидше кримінальний характер. На околицях влади не мали сил, щоб швидко припинити виступи вільних волзьких козаків. Розбої на Волзі діяли дуже великими партіями, але не об'єднувалися. У центрі Бавовняно зібрав близько 500 осіб, а на Волзі діяли загони по 200-300 чоловік. В них брали участь волзькі, яїцькі, терські вільні козаки.

Зіткнувшись з невдоволенням служивих людей, після придушення повстання Бавовни Борис Годунов змінив свій внутрішньополітичний курс. З політикою поступок було покінчено. Близько 1603-1604 рр .. був виданий указ, знову заборонив селянський вихід. Одночасно ліквідовувалися поступки, зроблені холопам в серпні 1603 р., щоб розколоти повсталих з Бавовною.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Перебудова в СРСР. Соціально-економічна криза в СРСР другої половини 1980-х - початку 1990-х рр. і його вплив на БРСР
Росія на початку XX ст.: втрата самодержавством ініціативи перетворення суспільства. Нові соціально-політичні альтернативи в умовах революційної кризи
Московська держава в епоху Смути (початок XVII століття)
Економічний розвиток провідних країн світу в 1970-1990-і рр. Системна криза 1970 - початку 1980-х рр.
Державна влада і управління в Росії в XVII ст. Еволюція станової моделі державного управління і початок формування інститутів абсолютизму
Публічні виступи
Правила підготовки публічного виступу
Завершення виступу
Публічний виступ
Початок виступу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси