Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Захист від ультразвуку

Ультразвук як хвиля не відрізняється від чутного звуку, однак частота коливального процесу сприяє більшому затуханню коливань внаслідок перетворення звукової енергії в теплоту. По частотному спектру ультразвук класифікують:

• на низькочастотний (коливання з частотою від 104 105 Гц);

• високочастотний (від 105до 109 Гц).

За способом поширення ультразвук підрозділяється на повітряний та контактний.

Джерела ультразвуку: ультразвукові генератори, акустичні перетворювачі, магнітострикційні перетворювачі, п'єзоелектричні перетворювачі. Низькочастотний ультразвук утворюється при аеродинамічних процесах.

Ультразвук має механічних, термічних, фізико-хімічними ефектами, що використовуються в промисловості, техніці, біології, медицині та ін. На акустичному дії ультразвуку ґрунтується п'єзоелектричний ефект, коли при деформації кварцової пластини на гранях виникає електричний розряд, де останній перетворюється на змінний струм, і навпаки.

Ультразвук застосовують у харчовій промисловості для стерилізації, пастеризації та дезінфекції продуктів. Молоко, оброблене ультразвуком і потім заморожене, не втрачає своїх властивостей після розморожування. Обробка молока ультразвуком дозволяє значно знизити вміст в ньому шкідливої мікрофлори. Кислотність такого молока не підвищується протягом п'яти годин. Ультразвук застосовують при виробленні порошкового молока, для одержання емульсій тваринних жирів, спецій, ароматичних емульсій, для засолу м'яса. Завдяки ультразвуку можна отримувати емульсії з незмішуваних рідин. Ультразвуком обробляють фарш при виготовленні сосисок, сардельок і вареної ковбаси. При обробці ультразвуком пекарних дріжджів протягом години бродильна енергія їх підвищується в середньому на 15%. В оброблених ультразвуком дріжджах підвищується вміст ергостерину, що є сировиною для одержання високоактивного вітаміну D.

В кондитерській справі ультразвук дозволяє прискорювати процес кристалізації сахарози і отримувати однорідну масу при виготовленні помадки. Під дією ультразвуку поліпшуються специфічні смакові якості шоколаду і значно скорочується тривалість його обробки в обробних машинах.

Ультразвук застосовують для приготування овочевих консервів - пюре.

У рибній галузі з допомогою ультразвуку прискорюється вилучення жиру з риб'ячої печінки, завдяки чому підвищується якість медичного риб'ячого жиру, в ньому зберігаються цінні для людини вітаміни А і D.

При обробці ультразвуком виноградних ягід частину м'якоті, яка раніше йшла у відхід, переробляється в чистий виноградний сік, що збільшує вихід соку.

Низькочастотні ультразвукові коливання добре поширюються в повітрі, надаючи загальний вплив на організм людини, а також локальна дія при зіткненні з оброблюваними деталями середовищами. Тривалий систематичний вплив ультразвуку на людину, рівень якого вище встановлених норм, викликає функціональні зміни центральної і периферичної нервової системи, серцево-судинної системи, ендокринної системи, слухового і вестибулярного аналізаторів. У працівників відзначається виражена астенія, судинна гіпотонія, зниження електричної активності серця та мозку. Зміни в ЦНС у початковій фазі проявляються порушенням рефлекторних функцій мозку (почуття страху в темряві, в обмеженому просторі; різкі напади з почастішанням пульсу; надмірна пітливість, спазми в шлунку, кишечнику, жовчному міхурі). Найбільш характерні вегетосудинна дистонія зі скаргами на різке стомлення, головний біль і відчуття тиску в голові; труднощі при концентрації уваги, гальмування розумового процесу; безсоння. Локальне вплив ультразвуку приводить до порушення капілярного кровообігу в кистях рук, ураження нервового і суглобового апарату в місцях контакту (вегетативні поліневрити, парези пальців, кистей і передпліччя).

Нормування ультразвуку проводиться за ГОСТ 12.1.001-89 “ССБТ. Ультразвук. Загальні вимоги безпеки" і Санпін 2.2.4/2.1.8.582-96 "Гігієнічні вимоги при роботах з джерелами повітряного і контактного ультразвуку промислового, медичного і побутового призначення".

Гігієнічною характеристикою повітряного ультразвуку на робочих місцях є рівні звукового тиску в третьоктавних смугах з середньогеометричними частотами 12,5; 16; 20; 25; 31,5-100 кГц.

Характеристикою контактного ультразвуку є пікове значення віброшвидкості або логарифмічний рівень на среднегеометрических частотах октавних смуг 16-31,5·103 кГц. Допустимі рівні повітряного і контактного ультразвуку наведено в табл. 6.3 та 6.4.

Таблиця 6.3

Допустимі рівні звукового тиску повітряного ультразвуку на робочих місцях

Среднегеометрические частоти третьоктавних смуг, кГц

Рівень звукового тиску, дБ

12,5

80

16,0

90

20,0

100

25,0

105

31,5-100,0

110

Таблиця 6.4

Допустимі рівні звукового тиску контактного ультразвуку

Среднегеометрические частоти октавних смуг, кГц

Пікові значення віброшвидкості, м/с

Рівні віброшвидкості, дБ

16,0-63,0

5 · 10-3

100

125,0-500,0

8,9 · 103

105

1 · 103-31,5 · 103

1,6 · 10-2

110

Захист від ультразвуку здійснюється згідно ГОСТ 12.1.001-89 “ССБТ. Ультразвук. Загальні вимоги безпеки".

Захист від повітряного ультразвуку може бути забезпечена:

• використанням дистанційного управління джерелами ультразвуку, автоблокування (автоматичне відключення джерела ультразвуку при виконанні допоміжних операцій);

• використанням звукоізолюючих пристроїв (кожухи, екрани) з листової сталі або дюралюмінію товщиною 1 мм, покритих звукопоглинальним матеріалом (руберойд, технічна гума, пластмаса типу "Агат", антивибрит), а також гетинаксу товщиною 5 мм;

• пристроєм екранів, у тому числі прозорих, між устаткуванням і працюючим;

• розміщенням ультразвукових установок у спеціальних приміщеннях або кабінах, якщо перерахованими вище заходами неможливо отримати необхідний ефект.

Для захисту рук від несприятливого впливу контактного ультразвуку в твердих, рідких середовищах необхідно застосовувати рукавиці або рукавички (зовнішні гумові і внутрішні бавовняні). Для зниження несприятливого впливу ультразвуку при контактній передачі в холодний і перехідний період року працюючі повинні забезпечуватися теплим спецодягом.

При систематичній роботі з джерелами контактного ультразвуку протягом більш 50% робочого часу необхідно влаштовувати два регламентованих перерви - десятихвилинну перерву за 1-1,5 год до і п'ятнадцятихвилинну перерву через 1,5-2 год після обідньої перерви для проведення фізіотерапевтичних процедур (теплових гидропроцедур, масажу, ультрафіолетового опромінення), а також лікувальної гімнастики, вітамінізації.

Для захисту працюючих від несприятливого впливу повітряного ультразвуку слід застосовувати протишуми.

До роботи з ультразвуковими джерелами допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли відповідний курс навчання і інструктаж по техніці безпеки. Особи, що піддаються в процесі трудової діяльності впливу контактного ультразвуку, підлягають попереднім при прийомі на роботу і періодичним медичним оглядам.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Захист від шуму, інфра - та ультразвуку
Захист від інфрачервоного випромінювання, теплоізоляція, екранування
Захист від негативних фізичних факторів
Захист сервітутів
Захист людини від хімічних і біологічних негативних факторів
Засоби захисту голови
ЗАХИСТ ВІД АКУСТИЧНИХ І МЕХАНІЧНИХ КОЛИВАНЬ
Засоби індивідуального захисту
Право на захист. Вирішення спорів, що випливають з підприємницької діяльності
ТЕХНІЧНІ ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ВИРОБНИЧИХ НЕБЕЗПЕК
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси