Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Податкове право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Невиконання податковим агентом обов'язку по утриманню та (або) перерахуванню податків.

Об'єктом даного податкового правопорушення є фіскальні матеріальні права держави. Неправомірне неутримання, неперерахування або неповне перерахування податковим агентом сум податку призводить до неповного формування дохідної частини бюджетів або державних позабюджетних фондів.

Об'єктивна сторона діяння, передбаченого ст. 123 ПК, виражається в бездіяльності податкового агента щодо своєчасного і повного утримання та перерахування податкових платежів до бюджетну систему або державні позабюджетні фонди. Обов'язок податкового агента вчинити вказані дії передбачена ст. 24 НК і деталізована відповідними главами частини другої НК - гол. 21 "Податок на додану вартість", гол. 23 "Податок на доходи фізичних осіб", гол. 25 "Податок на прибуток організацій" та ін.

Кваліфікуючими ознаками розглядуваного діяння є способи його вчинення:

o неутримання або неповне утримання сум податку з платника податків;

o неперерахування або неповне перерахування сум податку в бюджетну систему або державні позабюджетні фонди;

o неперерахування або неповне перерахування в бюджетну систему або державні позабюджетні фонди утриманих з платника сум податків.

Обов'язок податкового агента по обчисленню та перерахуванню податку з платника податку встановлена податковим законодавством як єдиний елемент міри належної поведінки. Водночас можливі випадки, коли податковий агент обчислює і утримує з платника податків суму податку, але з якихось причин не перераховує її в бюджетну систему або державні позабюджетні фонди або перераховує не в повному обсязі. У даній ситуації слід враховувати, що часткове невиконання податковим агентом своїх обов'язків по відношенню вже не до платника податків, а державі не є перешкодою для кваліфікації вчиненого діяння за ст. 123 ПК.

При цьому податковий агент повинен компенсувати державі фінансові втрати, викликані неосновательным користуванням чужими грошовими коштами, і, згідно з п. 1 ст. 75 ПК, виплатити пеню, нараховану на суму неперерахованого (перерахованого не повністю) податку. У разі несплати чи неповної сплати податку у встановлений термін обов'язок по його сплаті виконується примусово шляхом звернення стягнення на грошові кошти податкового агента, що знаходяться на рахунках в банках.

Невиконання податковим агентом обов'язку по утриманню та (або) перерахуванню податків може бути кваліфіковано як податкового правопорушення тільки в тому випадку, якщо у податкового агента була реальна можливість виконати цей обов'язок належним чином. У разі неможливості утримати податок у платника податків податковий агент повинен у місячний строк письмово повідомити про це в податковий орган за місцем свого обліку і додати розрахунок суми податкової заборгованості платника податків. Проведене належним чином інформування податкового органу про неможливість в силу об'єктивних причин виконати покладені обов'язки щодо обчислення й утримання податку з платника податків є підставою, що звільняє податкового агента від відповідальності за ст. 123 ПК.

Невиконання податковим агентом обов'язку по утриманню та (або) перерахуванню податків вважається закінченим після закінчення останнього дня строку, встановленого головою відповідної частини другої НК або іншим законодавством про податки і збори для перерахування суми податку в бюджетну систему або державний позабюджетний фонд.

Суб'єктом податкового правопорушення, передбаченого ст. 123 ПК, є податковий агент - особа, на яку за законодавством покладено обов'язок по обчисленню, утриманню у платника податків і перерахуванню до відповідного бюджету податків.

Суб'єктивна сторона правопорушення у вигляді невиконання податковим агентом обов'язку по утриманню та (або) перерахуванню податків характеризується виною у формі умислу або необережності. Протиправне діяння, кваліфікуючою ознакою якого є неутримання або неповне утримання, а також неперерахування або неповне перерахування сум податку, може бути вчинено як з необережності, так і умисно. Неперерахування або неповне перерахування раніше утриманих сум податку характеризується виною лише у формі умислу.

Санкція за невиконання податковим агентом обов'язку по утриманню та (або) перерахуванню податків виражена у вигляді штрафу, є відносно визначеною і обчислюється у відсотковому співвідношенні від суми, що підлягає перерахуванню. Розмір штрафу за вчинення даного податкового правопорушення не залежить від ступеня невиконання податковим агентом свого обов'язку - законодавцю байдуже, відбулося повне або неповне неперерахування податкових платежів в бюджетну систему або державні позабюджетні фонди.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Невиконання банком доручення податкового органу про перерахування податку та збору, а також пені.
Порядок стягнення податку податковими агентами
Правовий статус податкових агентів і збирачів податків і зборів
Обчислення і сплата податку на прибуток податковими агентами
Сутність податкового обов'язку
Порушення терміну виконання доручення про перерахування податку (збору).
Пільги, передбачені податковим законодавством при обчисленні податку
Обов'язку комерційних банків як агентів валютного контролю
Г л а в а 1. Економічна сутність податку. Елементи оподаткування
Обчислення ПДВ податковими агентами
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси