Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція І. СТАРОДАВНЯ РУСЬ

Лекція 1. Освіта і розвиток Давньоруської держави у VIII-XII століттях

Освіта Давньоруської держави

Східні слов'яни були однієї з трьох груп стародавніх праслов'ян, що виділилися поряд із західними і південними слов'янами з спільнослов'янської, яка раніше входила в балто-слов'янську этнолингвистическую спільність. З кінця IV ст. н.е. племена, що населяли Східну Європу, виявилися залученими в Велике переселення народів. Протягом IV-VIII ст. наші далекі предки поступово заселяли великі простори, дійшовши на заході до Ельби, на півночі - до Неви і Ладоги, на сході - до Середньої Оки і Верхнього Дону. При цьому вони стикалися з що проживали на цих територіях балтекими та фінно-угорськими племенами, з часом ославянивая їх. Загальні риси етнічного характеру східних слов'ян сформувалися в VI-IX ст. на території Східної Європи в результаті перегрупування слов'янських племінних об'єднань: антів, склавинів, дулібів та ін.

У процесі розселення східних слов'ян відбувалося розкладання первісно-общинного ладу, складалися нові спільності, які мали територіально-політичний характер. Структура цих спільнот була двоступеневою. Окремі "племінні князювання" становили більш великі союзи. Влаштувавшись на Східно-європейській рівнині, племінні союзи називалися в основному за місцем їх проживання і особливостям ландшафту. Так, по берегах оз. Ільмень і р. Волхов розселилися ільменські словени, заснували Новгород і Псков; у верхів'ях Дніпра розташувалися кривичі, їх містами стали майбутні Смоленськ і Полоцьк; на східному березі Середнього Дніпра жили сіверяни, їхні центри знаходилися в Чернігові і Переяславлі; на західному березі Дніпра, на південь від сіверян, мешкали поляни, з їхнім головним містом став Київ; нарешті, на захід від полян жили деревляни, південніше - уличі і тиверці, а в межиріччі Оки та Волги - в'ятичі. Всього ж до VIII ст. налічувалося до 15 великих союзів племінних князівств, які й утворили Давньоруську державу.

Найбільш потужними об'єднаннями були на півдні - союз полян, на півночі - союз словен. На основі їх злиття до початку IX століття склалося стійке державно-політичне утворення Русь.

Перша достовірна згадка про державу Русь ("Баварському хронографі") відноситься до 811-821 рр.., а згідно з візантійськими джерелами під 860 р. датована повідомлення про напад Русі на Константинополь. Таким чином, наявні в розпорядженні науки дані свідчать про розвиток державності на Русі задовго до "покликання" легендарних варягів. Як відомо, арабські та іранські учені-географи повідомляли про трьох політичних утвореннях на Русі - Куявії, Славії і Артанії, а згідно з найдавніших літописними відомостями в IX-X ст. існували також протодержавні спілки князівств у древлян і полочан.

Виникнення держави східних слов'ян відбувалося в непростих зовнішніх умовах. Сформована на півночі федерація союзів слов'янських племен (словени, кривичі), а також неслов'янські племена (чудь і меря) перебували під впливом своїх північних сусідів - скандинавів (варягів), а поляни були данниками Хазарського каганату. Прагнення варягів і хозар підкорити східнослов'янські союзи князівств пояснювалося їх бажанням контролювати найважливіший міжнародний торговий шлях тієї епохи від берегів Балтики до Чорного моря - знаменитий шлях "із варяг у греки".

Згідно "Повісті временних літ", у 862 р. північна федерація племінних князівств вигнала варягів і припинила виплату їм данини, що викликало загострення внутрішніх чвар. Для встановлення миру па князювання було покликано три варязьких князя (конунга): брати Рюрик, Синеус і Трувор. Перший став князювати у ільменських словен, спочатку на Ладозі, а потім у Новгороді. Так виникла династія Рюриковичів. Після смерті братів, що правили в інших племенах (землях сіл і кривичів), Рюрику (862-879) вдалося об'єднати під своїм початком всю північну і північно-західну частини східно-слов'янських і фінно-угорських земель.

Археологічними розкопками нині встановлено, що у відомому "Рюриковому городищі" в районі Великого Новгорода до середини IX ст. виникла князівська резиденція, в якій переважно жили норманские (скандинавські) воїни - вікінги. На основі літописного повідомлення вчені припускають, що виникнення цього центру пов'язано з покликанням князя "з-за моря" верхівкою слов'янських і фінно-угорських племен. Місцева знати уклала з запрошеним князем договір - ряд, згідно з яким збір доходів з підвладних племен здійснювався представниками місцевих верхів, а не князівською дружиною. Цей договір і ліг в основу склалися до того часу взаємин з князями в північній федерації, а пізніше і в Новгороді.

Правив після його родич Рюрика князь Олег (879-912), здійснивши похід з Новгорода вниз Дніпром, взяв Смоленськ і Любеч, потім хитрістю оволодів Києвом, убивши правили в місті князів Аскольда і Діра (за літописними даними - "мужів Рюрика"), де і утвердився, ставши з 882 р. новгородським і київським князем. Київ був зручним пунктом, де можна було концентрувати складається з навколишніх племен данину, так як далі йшли дніпровські пороги і смуга степів, де панували кочівники. Хоча точні літописні дати для IX ст. досить умовні, 882 р. прийнято вважати роком створення держави Русь зі столицею в Києві (звідси в історіографії склалося назва Київська Русь).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
Особливості відносин соціальної допомоги в стародавніх державах
Древній Рим
Освіта Давньоруської держави
Освіта Давньоруської держави
Освіта Давньоруської держави
Освіта Давньоруської держави
Освіта Давньоруської держави
Освіта Давньоруської держави
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси