Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Теорія комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості поведінки людини в процесі комунікації

Ми знаємо, що всі люди різні. Відрізняються люди, відрізняються їхні вчинки. Існує багато різних теорій, які зі своїх позицій так чи інакше пояснюють і прогнозують поведінку людей. Теорія особистості забезпечує смисловий контекст, в якому можна описати й інтерпретувати поведінку людини. Вона, з одного боку, пояснює причини поведінки людей, з іншого - прогнозує їх поведінку.

Фундаментом, на якому базується вся сучасна наука про психічному світі людини, по праву можна назвати психоаналіз. Його основоположник - віденський лікар З. Фрейд (1856-1939). Ця школа виховала таких відомих психоаналітиків, як А. Адлер, К. Юнг, К. Хорні, X. Салліван, Е. Фромм та ін

Психоаналіз може допомогти зрозуміти, чому в тих чи інших ситуаціях люди ведуть себе так, а не інакше. Опір співробітника чого-небудь або просто некоректну поведінку тієї чи іншої людини може бути пояснена тими або іншими причинами, неосознаваемыми комплексами, прихованими бажаннями визнання та іншими подібними речами. Поведінка людей рідко можна пояснити логічно, тому що найчастіше свої справжні бажання і потреби люди не усвідомлюють. Тому-то так важливо розуміти приховані мотиви поведінки людей, їх справжні бажання і потреби. Розуміючи прихований зміст того чи іншого поведінки, у менеджера з'являється розуміння того, як необхідно діяти в тій чи іншій ситуації.

З. Фрейд вважав, що свідомість і інтелект - це те, чим так пишається людина, - це зовсім не найголовніше в людській психіці. Наша поведінка визначають таємничі сили світу несвідомого. Це те, що приховано від нас самих і про що ми можемо тільки здогадуватися. Щоб краще розуміти інших, потрібно спочатку зрозуміти самого себе. Недарма ж кажуть: "Пізнай себе, і ти пізнаєш весь світ". Задаючи питання самому собі, ви просувається в пізнанні світу. І психоаналіз покликаний допомогти нам у цьому. Термін "психоаналіз" має три значення:

1) теорія особистості;

2) метод терапії особистісних розладів;

3) метод вивчення неусвідомлених думок і почуттів людини.

Нас цікавить, безумовно, третій аспект: в звичайному житті кожній людині дуже важливо навчитися розуміти іншого, щоб правильно вибудовувати свою лінію поведінки. Уважно слухаючи іншої людини, можна зрозуміти багато речей, про які співрозмовник не тільки не збирався вам говорити, але й ті, які він і сам часом ще до кінця не усвідомив - його невиразні бажання й наміри. Ви зможете зрозуміти навіть те, що часто приховано від нього самого в глибинах його душі. Це дуже зручно - "бачити іншу людину наскрізь", особливо в бізнес-комунікації. Розуміти іншого, аналізувати його поведінку і прогнозувати його подальші вчинки. Тоді практично ніщо, ніяка ситуація не буде для вас несподіваною. Наприклад, уявіть собі таку ситуацію: ваш партнер збирається розлучитися з вами. Розставання найчастіше пов'язане з різного роду втратами. У цій ситуації дуже важливо заздалегідь убезпечити себе і свій бізнес від можливих неприємностей. Якщо в глибині душі у партнера вже зріє приховане бажання розлучитися з вами, а ви зможете заздалегідь це зрозуміти, зможете "вважати" це з його поведінки, з його промови, то прийміть відповідні заходи щодо нейтралізації можливих збитків.

Психоаналіз побудований на двох доктринах.

1. Доктрина психологічного детермінізму. Фрейд вважав, що всі події у внутрішньому житті людини взаємопов'язані. Немає таких думок, почуттів, спогадів, дій, які виникли б "просто так". Кожна дія, кожна думка мають свою причину. Кожна дія, кожна подія, навіть, здавалося б, саме несподіване, спонтанне, визначається тим, що було до нього, що йому передувало. Саме тому так важливо вміти розуміти справжні причини, які потягли за собою ті чи інші вчинки. Трохи нижче ми детально зупинимося на цьому.

2. Доктрина першорядної значущості несвідомих процесів. Саме вони відіграють найбільш значиму роль у формуванні поведінки та мислення, ніж свідомі процеси. Саме несвідоме об'єднує спонукання й інстинкти людини, саме воно є джерелом психічної енергії. Найчастіше людина свідомо не розуміє, не усвідомлює дійсних мотивів і бажань. Фрейд розробив метод вільних асоціацій, який допомагав йому виявляти приховані прагнення своїх клієнтів.

Розглянемо точку зору Фрейда на організацію психіки. Її ще називають "топографічної моделлю". Згідно цієї моделі в психічному житті людини можна виділити три рівня:

1) свідомість;

2) предсознательное;

3) несвідоме.

Область свідомості складається з переживань і відчуттів, які ви усвідомлюєте в даний момент часу. Тільки невелика частина ваших думок, почуттів, пам'яті входить в цю сферу. Зараз, наприклад, ви можете думати про зміст цієї книги. Але це буде усвідомлюватися вами лише протягом невеликого відрізка часу. Потім вашу увагу переключиться на щось інше, і знання змісту цієї книги перейдуть на інший рівень - предсознательное.

Рівень предсознательного, його ще іноді називають "доступної пам'яті", містить у собі досвід, який ви в даний момент не усвідомлюєте, але можете легко повернути його у свідомість чи спонтанно або в результаті невеликих зусиль. Наприклад, всі ми пам'ятаємо таблицю множення або що Волга впадає в Каспійське море, ми пам'ятаємо імена близьких нам людей і місця, де ми відпочивали. З точки зору Фрейда, предсознательное наводить мости між тим, що знаходиться в свідомості, і несвідомим.

Несвідоме - це найбільш значуща область людського розуму. Саме в несвідомому зберігаються наші примітивні інстинкти, неприємні емоції і спогади, які настільки неприємні і болючі, що придушені і витіснені на несвідомий рівень. Іноді несвідоме ще називають підсвідомістю. Що ж це таке?

Що таке по своїй суті наше несвідоме? У нього можна включити:

o інстинкти;

o фантазії;

o сни;

o спонукання;

o заборонені бажання;

o застереження;

o описки і очистки;

o помилкові руху;

o непередбачені випадковості";

o забуті травми дитинства;

o пригнічені ворожі почуття до батьків;

o подавлені сексуальні бажання, які ви не усвідомлюєте.

Це те, що ми хочемо насправді, але не здогадуємося про це, те, що приховано від нас самих. Психоаналіз допомагає підняти покрив з цих таємниць, зрозуміти самого себе, зрозуміти інших людей. Давайте використаємо ці знання, які довгий час залишалися таємницею за сімома печатками, для нашої з вами прикладної задачі - розвивати бізнес і керувати людьми. А тому обмежимося психологією людських взаємин і розумінням того, як, використовуючи ці знання, надавати максимальне вплив на інших людей і на самого себе.

Фрейд вірив, що по-справжньому значимі аспекти поведінки людини оформляються і направляються внутрішніми імпульсами і бажань, які знаходяться поза сферою свідомості. Несвідомі переживання на відміну від предсознательных не усвідомлюються. Більш того, якщо вони починають усвідомлюватися або відкрито виражатися в поведінці, це зустрічає сильний внутрішній опір людини.

Однак цей матеріал може виразитися в замаскованій або символічній формі. І тому важливо навчитися розуміти, де і як неусвідомлюване людиною, проривається назовні. Навіщо? Пам'ятаєте приказку "Що у тверезого на умі, те у п'яного на язиці"? Так от розуміння основних закономірностей функціонування несвідомого і допоможе визначити, що ж "на умі" у вашого партнера.

Почнемо з того, що наше життя повністю детермінована, в ній немає випадковостей. Є сувора закономірність. За кожною випадковістю в поведінці шукайте прихований мотив. Не поспішайте сперечатися. Розглянемо ті приклади, які навів Фрейд у своїй книзі "Психопатологія повсякденного життя":

"Коли молода жінка під час весільної подорожі втрачає свою обручку, це поганий початок; втім, звичайно виявляється, що вона куди-небудь заклала його і потім знаходить. - Я знаю одну даму, тепер вона вже розлучилася з чоловіком, яка суцільно та поряд підписувала свої папери - по майнових справах - своїм дівочим прізвищем, і це за багато років до того, як вона стала її носити знову насправді". [116, с. 299].

Фрейд на підставі цих спостережень робить однозначні висновки про незадоволеності шлюбом цих двох жінок. Фантастика? Зовсім ні. Давайте розглянемо ці випадки більш докладно. На свідомому рівні все чудово, люди зовні можуть бути навіть задоволені своїм шлюбом. Але в глибині душі людина просто боїться собі зізнатися в тому, що на самій-то справі він хоче протилежного - піти від цієї людини подалі, що йому цей союз неприємний і ні про яку любов тут мови не йде. Правда, найчастіше цей внутрішній голос заглушають. Цензура нашої свідомості завжди на сторожі і не допускає виникнення крамольних думок.

Фрейд наводить ще один приклад: жінка має звичку грати обручкою, знімаючи і одягаючи його на палець. Звідси він робить висновок - вона вже дозріла для любовного пригоди.

Як ми бачимо, несвідоме сигналізує про своїх перевагах саме з допомогою таких знаків - символів, які сприймаються людьми як прикрі дрібниці або невинні випадковості. Несвідоме розмовляє з нами, використовуючи обхідні маневри. Цими обхідними шляхами і є ті прикрі дрібниці і непорозуміння, яким ми зазвичай не надаємо ніякого значення. На жаль, деякі люди вміють розпізнавати подібні сигнали. І тоді несвідомому, щоб наполягти на своєму, доводиться переходити до репресій.

Тому візьміть собі за правило звертати увагу насамперед на, здавалося б, несуттєві деталі в поведінці інших людей. Задайте собі питання: "А що стоїть за цим поведінкою?" І нехай принцип оцінки ситуації з урахуванням детермінованості стане вашим звичним поведінкою, увійде у вашу підсвідомість.

Згадайте, коли ви:

o куди спізнювалися, наприклад на зустріч з ким-то;

o зовсім забували про свої обіцянки;

o забували вчасно відправити лист;

o забували свій намір щось зробити;

o говорили одне, а робили інше.

А тепер згадайте, коли люди, з якими ви спілкуєтеся, надходили подібним чином. Спробуйте розглянути всі ці "випадковості" через призму детермінованість вчинків. І тоді виходить, що:

o якщо людина спізнюється, значить, він несвідомо не дуже прагне до цієї зустрічі;

o якщо щось забуває, значить, несвідомо йому це не хочеться пам'ятати;

o якщо забуває послати вчасно лист, значить людина, якій він пише, в глибині душі йому неприємний, але це чомусь витісняється;

o забули про свій намір? Значить, насправді-то вам зовсім не хочеться це робити. Тепер, усвідомивши це, ви вже має право вибирати: робити те, що вам насправді робити не хочеться, або сказати "ні". У будь-якому випадку вибір за вами. І вибір усвідомлений.

Ніщо не забувається просто так. Ви коли-небудь забували про щось важливе і значимий для вас? Все вірно. Але як тільки людина отримує не особливо значущу або неприємну інформацію, він воліє забути про неї. Отримуючи порцію проблемної інформації, свідомість воліє "виштовхнути" її в несвідоме. Мені пригадався один випадок з власного життя. У сьомому класі в мене була дуже неприємна і болюча сварка з моєю кращою подругою. Я пам'ятаю, що тоді дуже переживала з цього приводу. Але ось зараз я не можу навіть згадати приводу сварки, не кажучи вже про усіх її подробицях. Інформація вытеснилась зі свідомості. Таким чином, ми не забуваємо, ми витісняємо.

У вас призначена ділова зустріч, а ваш партнер запізнюється. Або ви зустрічаєтеся на його території. Ви прийшли вчасно, а він чимось зайнятий. А далі робіть висновки самі.

Ви збиралися і забули підписати якісь папери? Суєта, неуважність тут абсолютно ні при чому. Просто ви витіснили намір з своєї пам'яті. Задайте собі питання: чому вам так не хочеться це робити?

Що таке намір? Це імпульс до дії, який ви вже схвалили, але виконання якого чомусь на час відклали. Отже, якщо ви забули виконати заплановане дію, то можна зробити висновок про ваше небажання це робити.

"Жодна людина не забуде виконати дії, що представляються йому самому важливими... Зіткненням умовного боргу з внутрішньою оцінкою, в якій сам собі не признаєшся, пояснюються також і випадки, коли забуваєш вчинити дії, обіцяні комусь іншому в його інтересах... просить безсумнівно дає собі правильну відповідь: не зацікавлений в цьому, інакше він не забув би. Є люди, яких взагалі вважають забудькуватими і тому вибачають... Але по аналогії мимоволі напрошується припущення, що тут мотивом, що використовують конституціональний фактор для своїх цілей, є значна частка зневаги до іншої людини" [116, с. 268].

Ніщо не забувається просто так, без підстави. Людина хоче щось забути і витісняє це. Фрейд, наприклад, описує, як він забув назву вулиці, на яку йому належало піти з неприємним візитом.

Цікаві також випадки втрати якої-небудь речі у власній квартирі. Фрейд, наприклад, описує такий випадок: жінка робить чоловікові подарунок - цікаву книгу. Чоловік її дякує, кладе книжку й геть забуває, куди він її поклав. Досить довгий час він не може її знайти. Про що говорить цей випадок? Про його досить прохолодне ставлення до дружини. Що в їх сім'ї не ладиться, поки ще на неосознаваемом рівні. Потім мати цього молодого людини захворює, дружина самовіддано за нею доглядає, ставлення молодої людини до неї міняється і незабаром виявляється пропажа. Книга лежала поверх інших у верхньому ящику столу. Містика? Немає. Внутрішнє ставлення однієї людини до іншої, яка пригнічується і тому не усвідомлюється. Несвідомо ж ставлення до дружини переноситься на ставлення до її подарунку.

Забування імен. Зазвичай ім'я забувається в двох випадках: коли саме ім'я нагадує щось неприємне або ж воно асоціативно пов'язується з іншим, яке також нагадує вам про якийсь неприємний момент.

"Аналізуючи спостережувані на собі самому випадки забування імен, я майже регулярно знаходжу, що відсутню ім'я має те чи інше відношення до якої-небудь теми, близько стосується мене особисто і здатної викликати в мені сильні, нерідко болісні афекти". [116, с. 206].

Проаналізуйте, як і що ви забуваєте, і вам багато що стане зрозумілим.

Обмовки. При обмолвке проривається та думка, яку людина хотіла б придушити. При цьому мовець може усвідомлювати те, що він намагається приховати, так і не усвідомлювати цього. Необхідно також враховувати, що обмовки, як і забування імен, заразливі.

"...деякий час тому голова австрійської палати депутатів відкрив засідання словами: "Шановне зібрання! Я констатую присутність стількох депутатів і оголошую засідання закритим!" Загальний сміх звернув його увагу на помилку, і він виправив її. В даному випадку це можна скоріше всього пояснити тим, що голові хотілося б мати можливість дійсно закрити засідання, від якого можна було очікувати мало хорошого; ця стороння думка - що буває часто - прорвалася хоча б частково, і в результаті вийшло "закритий" замість " Відкритий" - пряма протилежність тому, що передбачалося сказати...

Обмовка сталася внаслідок свого роду протесту, який заявляється в глибині душі проти висловлювалося припущення" [116, с. 227].

Люди не люблять зізнаватися у своїх обмолвках, тому що не хочуть видавати свої справжні думки і спонукання. Вони воліють ховати свої таємні мотиви глибоко від сторонніх очей, а інколи і від самих себе. Як відомо, у більшості людських вчинків є два мотиви: один лежить на поверхні, який добре виглядає, і інший - істинний, що таїться в глибині душі і часом несвідомо.

Фрейд помітив, що аристократи часто плутають імена лікуючих їх лікарів; звідси він робить висновок, що, незважаючи на всю ввічливість, проявляють ними в спілкуванні, вони відносяться до лікарів досить зневажливо.

Іноді до обмолвке або заміні слова на протилежне змушує самокритика, внутрішній протест проти власних слів. І тоді помилка показує нещирість сказаних слів.

Бурмотіння, заїкання від збентеження також видають внутрішній конфлікт. Спотворюється не окремо взяте слово, порушується ритм мови і викладів. Це теж є варіантом самокритики.

Спробуйте простежити той коло думок, які співрозмовник намагається приховати навіть від самого себе. Іноді досить деякої натягнутості вирази, щоб помітити, що якась думка була витіснена і що мотивація у співрозмовника зовсім інша. Такий аналітичний підхід допомагає краще розуміти інших людей, їх істинні думки і наміри.

Дії, вчинювані за помилку.

"В останні роки, з тих пір, як я почав збирати такого роду спостереження, мені сталося ще кілька разів розбивати чи ламати предмети, що мають відому ціну, але дослідження цих випадків переконало мене, що це ні разу не було дію простого випадку або ненавмисної незручності... байдужість, з яким у всіх цих випадках ставишся до заподіяної шкоди, може служити доказом, що при вчиненні цього діяння було в наявності несвідоме намір.

Випадки, коли кидаєш, опрокидываешь, розбиваєш що-небудь, є, мабуть, дуже часто проявом несвідомих думок...

Коли трапляється впустити самого себе, оступитися, посковзнутися, це теж не завжди потрібно тлумачити неодмінно як випадковий дефект моторного акту" [116, с. 280].

Здавалося б, випадкові дії є ненамеренным виконанням бажання. Поведінка змінюється таким чином, щоб отримати бажане. Дуже часто люди отримують те, що вони хочуть, обхідними шляхами. Наприклад, для того щоб отримати увагу і турботу близьких, людина захворює. І отримує увагу на цілком "законних" підставах. А чому не дозволити собі просто "бути", а не "здаватися"?

Або ви йдете по вулиці, вам назустріч йде цікава дівчина, і ви раптом ніяк не можете з нею розійтися: вона в одну сторону і ви туди ж, так повторюється кілька разів, поки ви з працею не розходьтеся. Ви не допускаєте думки про те, що вам в глибині душі дуже б хотілося з нею познайомитися? Фрейд пише про те, що так звана наївність молодих людей і дітей часто служить свого роду маскою для того, щоб можна було говорити і робити непристойні речі.

"Я входжу в будинок і подаю руку господині. Дивним чином я при цьому развязываю шарф, стягуючий її вільний ранкове сукню. Я не знаю за собою ніякого нечесного наміри і все ж роблю це незручне рух з вправністю злодія" [116, с. 284].

Цікаву думку висловлює Фрейд з приводу полунамеренного самогубства або самознищення. Люди здатні використовувати загрожує їх життю небезпека і замаскувати се під виглядом випадкового нещастя.

"Свідомий намір самогубства теж вибирає собі час, кошти і зручний випадок... Це аж ніяк не пусті міркування; мені відомий не один приклад випадкових по виду нещасть (при верховій їзді або в екіпажі), найближчі умови яких виправдовують підозра несвідомо допущеного самогубства" [116, с. 289].

Спостерігаючи, як лихачать на дорогах деякі паші співгромадяни, напрошується думка: чому вони так прагнуть опинитися на лікарняному ліжку, це в кращому випадку, а в гіршому випадку - в морзі? Тому що в лікарні можна спокійно і на законній підставі відпочити від нескінченної гонки? А не дешевше буде просто взяти відпустку і поїхати хоча б у село Зюзюкино? Проаналізуйте свою поведінку. Краще виконати свої внутрішні бажання і потреби, ніж чекати, поки те, що ви насправді хочете, виконає ваше несвідоме. Замисліться, чи завжди треба йти на невиправданий ризик? Величезна кількість викурених сигарет і випитих алкогольних напоїв теж наштовхує на думку: навіщо ви все це робите? Я аж ніяк не моралізую, не вчу, як треба і як не треба жити. Вибір завжди залишається за вами, тому що всі ми люди дорослі. Я запрошую вас зробити цей вибір усвідомлено.

Симптоматичні та випадкові дії. Втрата речей, подарованих кимось, говорить про те, що цими відносинами не дуже-то і дорожать і що в глибині душі людині не потрібен ні предмет, ні особа, що його подарував. Втрати дуже часто є сигналами, тому що вони йдуть назустріч таємним бажанням і намірам особи потерпілого.

Втрата цінних речей може служити свого роду жертвою, подібної до тієї, яку приносили раніше язичницьким богам. Людина неусвідомлено хоче від чогось відкупитися. Відразу ж можна поставити питання - від чого? Деколи дивує той факт, що навіть свідомого наміру ніяк не вдасться перешкодити помилкового дії. Якщо один шлях не вдається, підсвідомість вибирає інший обхідний шлях, але все одно добивається свого.

Інколи навіть дивує внутрішнє прагнення людини до правди навіть у тих випадках, коли він свідомо йде на обман. Дуже часто люди під приводом забування, помилки, невимушеності виявляють такі внутрішні імпульси, в яких краще було б зізнатися самому собі та іншим, якщо вже їх не можна приховати. Ми всі в тій чи іншій мірі користуємося цими внутрішніми знаннями. Тепер у вас є можливість робити це цілком усвідомлено.

Способи виділення повідомлень. Зараз ми поговоримо про секрети прихованого гіпнозу, прихованого впливу в процесі спілкування. Зайве говорити, що всі ці прийоми ви можете використовувати не тільки в процесі міжособистісної комунікації.

Буває, що дуже важливо акцентувати увагу співрозмовника на якомусь важливому моменті в цілях залучення його уваги.

1. Мовні способи:

o зміна гучності мовлення (гучніше - тихіше);

o зміна темпу мови (швидше - повільніше, паузи);

o зміна інтонації (підвищується - знижується);

o супутні мови звуки (бавовна в долоні, пощелкивание пальцями, постукування по столу);

o зміна тембру голосу (жорсткий, металевий, м'який, "заспокійливий").

2. Візуальні способи (жестикуляція, міміка, пантоміма):

o зміна положення тіла (нахил, поворот);

o жестикуляція руками, пальцями рук;

o характерна послідовність жестів (пантоміма);

o зміна міміки.

3. Кинестетические способи:

o простий дотик;

o погладжування;

o поплескування але плечу, по спині;

o потиск руки.

4. Змішані способи:

o зміна дистанції до співрозмовника (наближення - видалення, нахил тіла до співрозмовника - від співрозмовника);

o мова, поєднана з поворотом голови.

Руху, суміщені зі звуками (демонстративне постукування пальцями по столу, пощелкивание пальцями при жестикуляції).

Опір і захисту. Дуже часто ми стикаємося в житті з таким явищем, як опір, - і своїм, і чужим. Опір являє собою несвідому силу, що перешкоджає тим або іншим діям, які ведуть до змін особистості або ситуації, які можуть оживити ті або інші неприємні відчуття.

Наше несвідоме робить все, щоб захистити нас від неприємних емоцій. Ми неохоче згадуємо неприємні події в нашому житті, частіше ж ми про них просто забуваємо - спрацьовує процес витіснення, який також пояснюється опором. Спробуйте провести простий експеримент. Згадайте подія, яке було для вас психологічно неприємним, болючим. Це може бути чиясь смерть або ситуація, в якій вас принизили, образили. Відмітьте, насамперед, відсутність бажання і інтересу до того, щоб ясно згадувати сто, опір проти того, щоб говорити про цю подію. Можливо, у вас з'явиться сумнів: а чи потрібно взагалі це робити. Або ви раптово згадайте про невідкладні справи. Вам захочеться відволіктися, відпочити, сходити попити чайку. Всі ваші "сторонні" думки і сумніви інтерпретує як опір. Для того щоб подолати свій опір, часто достатньо буває просто усвідомити його. Усвідомивши опір, продовжите роботу спогадів. Крім майже фізичного відчуття опору, ви досягнете того, що звільнитеся від значної частини своїх внутрішніх конфліктів і напруги.

І опір, і витіснення виконують певні захисні функції. Однак наша психіка використовує набагато більше прийомів і способів захисту. Ці прийоми отримали назву Его-захистів. У всіх У них одна універсальна мета - перешкода пожвавленню неприємних почуттів і зниження тривожності.

Всі захисні механізми володіють двома загальними характеристиками:

1) діють на несвідомому рівні і тому є засобами самообману;

2) спотворюють, заперечують чи фальсифікують сприйняття реальності, щоб зробити тривогу менш загрозливою для людини.

Заперечення - це спроба ігнорувати реальне, але чомусь неприємна подія.

"Цього не може бути", - стверджує людина всупереч логіці і не помічає протиріччя в своїх судженнях. Людина починає неправильно згадувати події, трансформувати опис будь-яких подій, навіть не помічаючи цього. Це один з досить примітивних механізмів психологічного захисту. Якщо визначати цю захист за допомогою слів, найточніше його можна визначити за допомогою формулювання: "Не помічай цього".

Проекція - людина приписує власні неприйнятні думки, почуття і поведінку іншим людям.

Коли щось засуджується до інших, то саме ця людина і не приймає в собі. Він не може або не хоче визнати, що ці ж якості притаманні і йому. Цей спосіб захисту використовується для нейтралізації почуття неприйняття себе та оточуючих людей як результат емоційного відкидання з їх боку. Приписуючи іншим якісь негативні якості, людина, таким чином, обґрунтовує причину того, що він їх не приймає і на цьому тлі йому легше прийняти самого себе. Він як би "переважує" свої неприйнятні почуття і бажання інших людей: це не я цього потай хочу, цього хоче ось цей чоловік. Сюди ж можна віднести феномен "козла відпущення" - приписування іншим своїх негативних якостей. Зазвичай людям дуже складно прийняти існування цього механізму захисту. Часто неприємно зізнатися самому собі, що той негатив, який ти бачиш навколо себе і який ти заперечуєш, глибоко і зручно влаштувався в тобі самому. Якщо ви звертали увагу, то "зірки" кіно у своїх інтерв'ю частенько говорять про заздрість з боку колег. А вся справа в тому, що вони самі заздрять іншим, тільки не зізнаються або не усвідомлюють це. Метафорою даного виду захисту може слугувати вислів: "Звинуватив це". У конфліктах цей механізм захисту виступає свого роду каталізатором, посилюючи ворожість протиборчих сторін.

Можна виділити кілька видів проекцій.

o Атрибутивна проекція - це несвідоме відкидання власних негативних почуттів і приписування їх іншим людям.

o Раціоналістична проекція - людина усвідомлює наявність у себе тих якостей, які він приписує іншим, однак па це у нього є виправдання - "всі так роблять".

o Компліментарна проекція - перетворення негативних якостей у позитивні. Так, грубість, впертість, імпульсивність, ворожість перетворюються в вольові якості - рішучість, принциповість; примхливість і взбалмошность перетворюються в особливості жіночого характеру і т. д.

o Симилятивная проекція - приписування недоліків за подібністю (наприклад, батько - дитина).

Регресія - повернення на ранній, дитячий рівень розвитку.

Зазвичай це більш простий спосіб поведінки, властивий дітям. Майже всі люди періодично користуються цією захистом, щоб "випустити пар". Люди можуть напитися, вони курять, читають різні "страшилки", грають в азартні ігри, дивляться фільми жахів, швидко й ризиковано ведуть машину, вдень сплять, б'ються і мріють, борються з авторитетами і підкоряються їм, фантазують, скиглять, нудьгують, пліткують, читають детективи, безцільно бродять по вулицях, задираються без видимої причини, вбираються, нічого не роблячи валяються на дивані і т. п. Мета даної захисту - нейтралізація почуттів невпевненості в собі, страху невдачі, пов'язаних із проявом ініціативи. Метафорично це можна висловити так: "Ви повинні мені допомогти", "Плач про це". Подібна поведінка в дитинстві може несвідомо заохочуватися батьками, дідусями і бабусями. В результаті дитина виростає інфантильним.

У цю ж групу можна додати також механізм рухової активності ("Зроби що-небудь"), В цьому випадку для зняття напруги використовуються різні форми мимовільних дій, які, по суті, не допомагають вирішенню ситуації, наприклад людина "стрибає від радості" і т. п.

Заміщення - прояв інстинктивного імпульсу, найчастіше гніву, роздратування, переадресовується від більш загрозливого об'єкта або особистості до менш загрозливого.

Цей захист можна виразити фразою: "Напади на щось, що заміщає це". Вивільнення прихованих емоцій відбувається на тих суб'єктах, які сприймаються як менш небезпечні, ніж ті, які дійсно викликали емоції, але від яких людина боїться отримати відповідь агресію, або відкидання. Так, наприклад, чоловік приходить з роботи після прочуханки у начальства і критикує дружину, дитину - всіх, хто попадається під руку. Знайома картина? Промовчавши у начальника, він відіграється на близьких йому людей, які якщо і накричат у відповідь, все одно це буде менш значуще. Це може виражатися в нанесенні ударів але будь знаходиться поблизу предмета - столу, стіни, дерева. Людина може нагрубити, облаяти, нахамити, образити, посміятися, сказати будь-яку гидоту того, хто просто "підвернувся іод руку". Заміщення може бути спрямоване також і проти самого себе: негативні імпульси, призначені іншим, направляються на себе і це викликає почуття пригніченості, самоосуду. Якщо хтось починає розповідати партнеру про любов, ненависть, гнів, роздратування по відношенню до інших людей, це часто можна інтерпретуватися як вираження своїх почуттів саме до даної людини. Таким чином, несвідомі і неприйнятні для людини бажання переводяться в інші, більш прийнятні форми. Результатом цього виду психологічного захисту можуть бути, зокрема, помилки, невротичні симптоми, певні сновидіння і т. п.

Витіснення - "мотивоване забування". Видалення зі свідомості думок і почуттів, що заподіюють страждання.

Метафора: "Не пам'ятай про це". Відбувається "виштовхування", "виштовхування" неприємних думок в несвідоме або утримування його там. Саме завдяки цьому механізму неприйнятні для людини в силу тих чи інших причин бажання не усвідомлюються ним. Часто використовується для стримування і нейтралізації емоції страху, щоб не потрапити в залежність від агресора. Страх блокується за допомогою забування реального стимулу і всіх фактів і обставин тривожної ситуації і асоціативно з нею пов'язаної. Людина може проявляти демонстративна байдужість до даної сфери. Психічна ж енергія пригнічених бажань, присутня в тілі людини незалежно від його свідомості, що знаходить своє вираження в різних психогенних захворюваннях. Так, наслідком придушення можуть бути головні болі, істеричні симптоми, астма, артрит, гастрит, виразка, млявість, фригідність, страхи, імпотенція та ін Сновидіння, жарти, застереження - це прорив витісненого матеріалу до відкритого. У цю ж групу можна включити такі захисти, як ізоляція та интроекция.

Ізоляція - відбувається сприйняття або спогад емоційно травмуючих, важких спогадів без почуття тривоги, що було б природно, а як би емоційно відсторонено ("Це було десь далеко і давно; як би не наяву; наче не зі мною").

Интроекция - людина приймає без критичного осмислення точку зору іншої людини і трансформує в свою власну.

Це робиться з метою запобігання конфлікту і загроз з їх боку. Люди, що використовують подібний варіант захисту, часто говорить не від свого імені, а від імені колективу, групи: не "Я", а "Ми". Найбільш точно її можна виразити такою метафорою: "Не знаю, звідки у тебе це".

Інтелектуалізація, або несвідомий контроль над емоціями шляхом опори на раціональне тлумачення подій: все можна пояснити. В результаті відбувається знецінення. "Переосмысли це" - так можна висловити даний вид захисту однієї фрази.

Цей механізм розвивається у людини для стримування і нейтралізації негативних емоцій, що викликаються очікуванням і передбаченням розвитку ситуації. Вчені вважають, що цей вид захисту пов'язаний з переживаннями, які відчуває дитина при програванні в конкурентній боротьбі з однолітками. Подібний вид захисту дає ілюзію власного контролю над будь-якою ситуацією. У цю групу можна внести такі види захисту, як анулювання, раціоналізація, сублімація.

Раціоналізація - це знаходження прийнятних моральних, логічних обґрунтувань і аргументів для пояснення і виправдання неприйнятних форм поведінки, думок, вчинків, бажань.

Раціоналізація затушовує, ховає наші справжні мотиви і робить дії морально і соціально прийнятними. Це спотворення реальності і, таким чином, захист самооцінки. Іншими словами, "знайди виправдання цьому". По своїй суті це самообман, що виражається у виправдання своїх дій. При цьому способі самозахисту використовуються такі прийоми, як дискредитація мети або жертви, перебільшення ролі обставин, як у відомій байці про лисицю, яка, не зумівши дотягнутися до високо висять грона винограду, порахувала його зеленим і несмачним. "Зелен виноград, навіщо він мені?" - сказала вона і побігла геть.

Реактивне утворення - заміна дії, думки, почуттів, що відповідають справжньому бажанням, на діаметрально протилежні поведінку, думки і почуття.

Це можна бачити в будь-якому перебільшеному поведінці, особливо соціально-одобряемом, яке при цьому виглядає перебільшеним і негнучким. Людина може проявляти зайву охайність в якості захисту від бажання бути весь час брудним. Головна риса реактивного освіти - перебільшення і екстравагантність. Метафорою може бути таке твердження: "Зверни це в протилежне". Про формування протилежної реакції можна говорити в таких випадках, наприклад, коли хлопчики смикають за косичку дівчаток, які їм подобаються, або якось інакше докучають їм, виявляючи негативну реакцію у відповідь на пригнічено прагнення до близькості і т. н.

Сублімація - це захист зрілої особистості. Агресивна енергія спрямовується в інші області діяльності. Сублімація дозволяє змінити мету або об'єкт імпульсів без стримування їх прояви.

Це може бути інтелектуальна, художня, культурна діяльність. Фрейд стверджував, що сублімація сексуальних інстинктів послужила головним поштовхом для великих досягнень в культурі та мистецтві. Метафорою можуть служити слова: "Трансформируй це".

Компенсація - це найпізніший захисний механізм, який розвивається та використовується досить усвідомлено. Служить для нейтралізації негативних емоцій з приводу реальної або уявної втрати, нестачі, втрати тощо, виражається в спробах знайти відповідну заміну реальної або уявної, фізичної або психологічної неспроможності особистості.

"Постарайся придбати це" - ось найбільш точний вираз, що характеризує даний вид захисту. Дія цього механізму зазвичай пов'язують з поняттям "комплекс неповноцінності".

Ідентифікація (ототожнення) - несвідомий процес, завдяки якому людина (наприклад, дитина) веде себе, думає і діє так, як це робив би інша людина (наприклад, мати або батько).

"Якби він (щоб не втратити його)" - так можна висловити цей вид захисту.

Фантазія - використання уяви для відходу від реальних проблем або уникнення внутрішнього конфлікту і нейтралізації різних негативних переживань.

"Мрій про це" - така метафора даного виду захисту. Ладу "повітряні замки" і реалізуючи таким чином свої нездійснені бажання, людина скидає напругу.

Використання захисних механізмів періодично притаманне кожній людині. Для того, щоб краще зрозуміти механізм їх роботи, проаналізуйте і спробуйте відстежити свої власні захисту. Як правило, люди користуються всіма видами захистів, але перевага віддається тим чи іншим способам. Знаючи особливості прояву подібних механізмів у себе і у інших, стає легше зрозуміти себе і оточуючих. Постарайтеся визначити, які види психологічних захистів характерні для вас, для ваших близьких. Зрозумівши це, можна відмовитися від найбільш непродуктивних способів міжособистісної комунікації, тих, які стримують ваш рух вперед.

Згадайте, як ви вчилися водити автомашину або грати на музичному інструменті. Точно так само поступово, крок за кроком потрібно освоювати і різні психологічні прийоми. Усвідомивши це, зрозумівши, які види захисту, що використовуються вами, є для вас непродуктивними, ви зможете позбутися від них. У будь-якому випадку врахування впливу психологічних захистів на організацію ефективного комунікативного взаємодії допоможе вам бути більш ефективним в спілкуванні.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Психологія поведінки людини в процесі комунікації
Ф2.3. Поведінка людини в природному і соціальному середовищі
Акустична система відображення невербальної поведінки людини
Особливості розуміння в процесі комунікації
Особливості поведінки кінцевих споживачів товарів і послуг
Професійні комунікації
Особливості групової поведінки
Поведінка людини в соціальному середовищі
Поведінка людини в природному середовищі
Поведінка людини в критичних і екстремальних ситуаціях
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси