Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 15. Археологія середньовічних етносів Євразії середини 1-го - початку 2-го тисячоліття н. е.

Основні події:

o формування господарської та культурної специфіки основних етнокультурних утворень Східної Європи;

o перехід до осілості болгар, угорців і інших народів.

Археологія балтів, фінно-угрів та інших етносів

Складна етнічна та культурологічна ситуація склалася в середині 1-го тисячоліття н. е. - початку 2-го тисячоліття н. е. на значній території лісової зони Східної Європи від берегів Балтійського моря і на схід до Уралу та Західній Сибіру. Споконвічними давніми етнічними утвореннями на заході цій території були балти, займали південно-східну Прибалтику, включаючи землі, розташовані в басейнах Німану і Західної Двіни. Північ і північний схід Східної Європи до Уралу та Західній Сибіру заселяли фінно-угорські племена. Локалізація етносів, однак, не свідчить про те, що існували чітко визначені межі їх розселення. При цьому треба враховувати низьку щільність населення і наявність у лісовій місцевості незаселених просторів. На південь мешкали ще два етноси: слов'яни і, схід, тюрки (в степових районах по Волзі, на південному Уралі і в степах Західного Сибіру). Вони утворили в Поволжі і Заволжя досить компактні етнічні групи.

Археологічні пам'ятки середньовічних балтів представлені трьома групами: латиської, литовської і западнобалтской. Простежується зв'язок археологічних пам'яток Латвії з етнічними групами, утворили пізніше латиську народність. На території Литви археологічні пам'ятки в ряді випадків теж вдається зв'язати з відомими на цій території племінними об'єднаннями 1-го тисячоліття н. е.

У середньовіччі фінно-угорські народи вступили, значно розширивши територію свого проживання та маючи контакти з іншими етносами. Важливо помститися, що середньовічна історія фінно-угорських народів погано висвітлені в письмових джерелах. В силу цього археологічні матеріали набувають особливу цінність.

Рис. 76. Матеріальна культура середньовічних фіно-угрів:

1 - реконструкція житла; 2-3 - корелы; 4 - марійці; 5-9 - ести

На сході фінно-угорський світ включав лісовий Урал і лісову територію Західної Сибіру. Ще в ранньому залізному столітті, в 1-му тисячолітті до н. е., угро-самодийцы заселяли лісове і лісостепове Прииртышье і Приобье. Ці археологічні культури розглядалися вище. У другій половині 1-го - початку 2-го тисячоліття н. е. в лісовому Зауралля існувало кілька археологічних культур, пов'язаних з угорським етносом. Вони виділені за особливостями кераміки, і тому обережно називаються пам'ятками мовчанівського (VII-IX ст.), юдинского (X-XIII ст.) і макушинського (XIII-XIV ст.) типів. Пам'ятники мовчанівського типу локалізуються по середньому і нижньому плині р. Туру. Це городища, розташовані на мисах (Петровське, Ирбитское), вони захищені валами і ровами. Житлами служили прямокутні напівземлянки площею 30 х50 м. Основний інвентар представлений керамікою. Характерними є приземкуваті круглодонные судини, прикрашені відбитками шнура, ямочными вдавленням і відбитками гребінчастого штампу. Виявлені залізні ножі з прямою спинкою, залізні прямокутні пряжки, широко відомі в Євразії, вироби з кістки, кістяні наконечники стріл, мідні скручені браслети, персні і підвіски.

Басейни р. Туру і Тавда пов'язані з пам'ятниками юдинской культури, вивченого за поселень, городищ, грунтовим і курганних могильникам і жертовним місцях. Невеликі, але площі городища, укріплені валом з дерев'яною конструкцією у вигляді зрубів. У Юдинском, Ликинском, Андріївському III городищах досліджено залишки великих жител-напівземлянок. Наземні конструкції представлені трьома типами: шатровими полуземлянками, наземними столбовыми житлами і срубовыми будинками. Відкрито кілька ґрунтових могильників цієї культури. Людей ховали але обрядом кремації і ингумации. В інвентарі багато прикрас: браслети з срібла і бронзи, плоскі, виті, круглі сережки і скроневі підвіски, бронзові дзвіночки, пронизки, зооморфні підвіски. Юдинскую культуру пов'язують з середньовічними мансі.

У лісовому Прииртышье розташовані пам'ятки потчевашской культури, охарактеризованной вище у зв'язку з пам'ятками раннього залізного століття лісової смуги Східної Європи і Північної Азії. Південніше, в Барабе, відомі археологічні пам'ятки венгеровской культури XII-XVI ст.

До IX-XIII ст. у Нижньому лісовому Прииртышье належать пам'ятки усть-išimskoj культури, представлені укріпленими городищами, ґрунтовими і курганными могильниками. Розкопки поселень вироблялися в основному по Іртишу і в пониззі Тари. Укріплені Городища ватами і ровами. Знайдені житла двох типів: напівземлянки і спорудження шатрового конструкції з підлогою, дерев'яними стінами, які кріпилися на опорних стовпах, і входом у вигляді коридору. Поховальний обряд був пов'язаний з земляними овальними курганами. Ховали за обрядом трупоположения під курганним насипом. В ногах похованих ставили глиняні посудини, клали наконечники стріл, зооморфні та антропоморфні бляшки, залізні ножі.

Рис. 77. Жіночі прикраси угро-фінів і балтів:

1, 9 - корелы; 2-4, 7 - ливы, ести, водь; 5 - балти; 6 - Литва; 8 - курши

У другій половині 1-го тисячоліття н. е. по Обі, Єнісею, Олені склалося кілька археологічних культур, що належать предків корінних народів. В Середньому Приобье відомі поселення і могильники релкинской культури VI-IX ст. н. е.., названі поселення і могильника Релка в околицях с. Молчаново.

В Прикам'ї, Верхньому та Середньому Поволжі археологічні пам'ятки періоду ототожнюються з предками сучасних фінських народів: мордвою (ерзя і мокша), марійцями, meyreuil і зниклими мещерами і муромами, а на Камі - з комі-зырянами і удмуртами.

Рис. 78. Антропоморфні та зооморфні металеві зображення релкинской культури

(по Л. А. Чиндиной)

Середньовічна історія муромы вивчена за могильникам. Відомо два типи їх поховань: трупоположение в грунтовій ямі і трупоспалення. Трупи спалювали на спеціальних майданчиках або у кремаційних ямах, поза межами поховання. Склад інвентарю був однаковий для обох типів поховань. Поховання знаті, як чоловічі, так і жіночі, відрізнялися інвентарем і наявністю в похованні коні. З набором виробничих інструментів ховали ковалів, ливарників. Майже у всіх похованнях чоловіків зустрічається зброя: залізні наконечники стріл і копій, іноді мечі. Досить показу впливові головний убір, пояс і прикраси взуття муромських жінок. Вони і є основними ознаками, що дозволяють визначити етнічну приналежність. Головний убір складався з джгутів, зроблених з кінського волосся, шкіри і бересту, зшитих у вигляді трубочки, а також віночків, ременів, скроневих кілець і накосников. Джгути обхоплювали голову колом. Віночки прикріплювалися в лобовій частині або на тімені. Цей складний головний убір існував у муромы до XI ст.

Рис. 79. Археологічний комплекс релкинской культури: захисні обладунки, залізні мечі і наконечники стріл, мотики і наральники, керамічні судини, кістяні наконечники стріл (по Л. А. Чиндиной)

До X ст. відноситься поява в землях муромы слов'ян.

Окрему групу утворюють пам'ятники фінських племен рязансько-окской групи. Це ґрунтові могильники по Оці: Вахинский, Костянтинівський, Тирновський та ін, в яких були знайдені поховання з трупосожжением і трупоположением, що містять також шумливі підвіски - елементи нагрудних, поясних і головних прикрас.

Інвентар поховань з східної орієнтуванням включає браслети з потовщеними кінцями, виті шийні гривні, головний убір з лав спіральних пронизок. Два комплексу поховань свідчать про появу нового населення. Судячи з набору прикрас, до нього ставилися балти, що прийшли з верхів'я Оки.

В межиріччі Оки, Волги і Сури розташовані пам'ятники середньовічної мордви: грунтові курганні могильники з північної і південної орієнтуванням похованих, селища і городища. Найбільш характерне прикраса мордви - скроневі привески з важелем і спіраллю. Вони виготовлялися з срібла і бронзи, прикріплювалися до головного убору або надягали на вухо. Такий тип прикрас існував із середини 1-го тисячоліття н. е. до XII ст. включно. Іншим типово мордовським предметом є пряжка з круглим ажурним щитком і зображенням кінських голів, орнаментована колами та спіралями - солярными символами.

По Волзі, в гирлі Ветлуги і до Вятки на півночі відкриті грунтові могильники і городища марійців (середньовічних черемісів). Для могильників V-XI ст. характерні три типи поховань: ингумация, трупоспалення і кенотафи (надгробні пам'ятники, встановлені в місцях, що не містять останків покійного). У могильниках XII-XIII ст. відзначається тільки трупоположение.

Померлих ховали в ґрунтових ямах без трун, на підстилці з кори або повсті. Специфічною рисою культури є жіночий нагрудник у вигляді шкіряного смуги, який пришивали до одягу. До нього по сторонах підвішувалися металеві прикраси - складальні дротові і так звані конькові підвіски: бифигурные металеві пластини, умовно зображують тулуб і дві кінські голови, повернуті в протилежні сторони.

Пермську групу фіно-угрів складають сформувалися у середньовіччі комі-перм'яки, комі і удмурти. У Вычегодском краї по річках Вычегда, Вішера, Печора та у верхів'ях Мезени були відкриті неукріплені поселення з залишками наземних або злегка заглиблених житлових прямокутних будинків, основу яких становив низький зруб, датованих другою половиною 1-го тисячоліття до н. е. Розкопки могильників дали уявлення про обряд поховання. Небіжчиків ховали в грунтових ямах, витягнуто на спині, головою на захід. У всіх похованнях зустрічаються пояси з металевими пряжками, накладками і наконечниками. В чоловічих похованнях знаходять ножі, мечі, кольчуги, золоті і срібні пластини від похоронних масок. У жіночих похованнях присутні бронзові прикраси жіночого костюма. Керамічний комплекс представлений выпуклодонными судинами двох типів: великі без шийки, призначені для зберігання продуктів, і посуд для приготування та вживання їжі. Краї віночків судин прикрашені відбитками пальців.

У басейні р. Очіпку локалізуються пам'ятники удмуртів IX-XV ст. Основними пам'ятками є городища на берегових мисах (Иднакар, Вальнар та ін). Для них були характерні колод споруди з відкритими вогнищами та ямами-коморами всередині. В матеріалах археологічної культури зустрічаються предмети ковальського, меднолитейного, костерезного і керамічного виробництва. Керамічний посуд виготовлялася вручну.

Археологічні матеріали дозволяють реконструювати жіночий головний убір - свого роду кокошник з обтягнутою матерією берести. На цю основу нашивался бісер, бляшки і намиста, прикріплювалися шумливі металеві прикраси на ланцюжках або шкіряних ремінцях.

У Верхньому Прикамьє до середини 1-го тисячоліття н.е. відносяться пам'ятники ломоватовской культури. Досліджено Бурковський, Неволі якийсь могильники та інші. У них зустрічаються залізні мечі з брусковидными перехрестями, сокири, численні вироби з кістки, гребені, руків'я ножів, ложки, совки, предмети кінського спорядження. Жіночі прикраси являють собою кільцеподібні скроневі підвіски, прикрашені зерню порожнисті металеві кулі, шийні гривні і круглі в перерізі браслети. По берегах Ками та її приток виявлено багато городищ, розташованих на високих прирічкових мисах. В ході розкопок були знайдені залишки дерев'яних наземних будівель. Середньовічні ести, ливы, водь, іжора, весь і корела складали групу прибалтійських фінів. Що стосується походження цих народів, найбільш аргументованою є теорія, згідно з якою відділення прибалтійських фінів від поволзьких відбулося в другій половині 1-го тисячоліття до н. е. - кінці 1-го тисячоліття н. е. Племена корелы мешкали на захід від Ладозького озера, на північ від нього жили саами. Основним археологічним джерелом є ґрунтові могильники корелы, відкриті на берегах річок і озер і не мають зовнішніх ознак. Поховання проводилися за обрядом кремації в грунті на невеликій глибині з речами: сокирами, наконечниками списів, вуздечкою, серпами, мотиками і ножами.

З прикрас зустрічаються шийні гривни, браслети, фібули і металеві накладки для пояса. Для культури XII-XIII ст. характерно трупоположение, часто здійснювалося в дерев'яному зрубі. З Північного Приладожья відбуваються специфічні карельські фібули з орнаментом у вигляді плетінки. У XII-XIV ст. навколо багатьох поселень корелы виникли кам'яні укріплення. В ході розкопок недалеко від р. Сортавала було відкрито городище Паасо, укріплене двома ватами, складеними з каменю. Археологи виявили залишки жител з кам'яними фундаментами. Такий тип жител характерний для культури XII-XIV ст.

Весь, або чудь, по слов'янських літописів, розселилася на територіях від Білого моря до Онеги і Ладоги, де зафіксовано велику кількість поселень та ґрунтових могильників. Досліджено кілька могильників Х-ХІІІ ст. з похованнями за обрядом ингумации. Зустрічаються і курганні поховання з обрядом трупоспалення. Вважається, що курганні поховання були запозичені у слов'ян і скандинавів. В курганах виявлено нагрудні ланцюги, пряжки, трубчасті игольники з бронзи і заліза, бронзові намисто, зооморфні прикраси у вигляді плоских підвісок-качечок, скроневі кільця і так звані місячні підвіски, наконечники стріл і деталі поясного набору.

З середньовіччям пов'язано формування ще одного фіно-угорського народу - угорців. В Паннонії, де угорці живуть багато століть, вони з'явилися тільки в кінці IX ст. Судячи з мови, що належить до угорської групи, ймовірно, спочатку вони жили в Приураллі. Проблема прабатьківщини угорців не вирішена. Вважають кілька місць: лісове Приураллі, Південне Приураллі, Поволжя, Заволжя.

У 20-30-х роках IX ст. угорці з'явилися в Леведии - території, що входила до складу Хозарії, звідки почалося їх просування в Паннонію. Перед монгольським завоюванням угорський чернець Юліан мандрував по Східній Європі в пошуках своїх предків. Він знайшов угорців на Волзі. Існує думка, що в цей час населення вже було змішаним і складалося з угрів-мадярів і тюркомовного населення, з якими пов'язують бахмутинскую культуру в Башкирії. Найбільш вивченими її пам'ятками є величезний Бирський могильник і городище. Важливо, що поховання в цьому могильнику проводилися протягом майже 500 років. У похованнях V-VII ст. спостерігається спадкоємність в інвентарі обряді поховання. В пізніших похованнях багато скляних бус, дротяних браслетів, є круглі сережки з бронзовою і срібного дроту, фібули, взуттєві і поясні пряжки. В чоловічих похованнях знайдені залізні та кістяні наконечники стріл, залізні мечі.

Бахмутинская культура припинила існування у VIII ст., що було пов'язано з відходом бахмутинских племен мадярів з цієї території. Археологічний комплекс бахмутинской і древнемадьярской культур має певну схожість. Це неглибокі грунтові поховання із західного орієнтуванням, містять кістки жертовних коней, поясні ремені з підвісками, прикрашеними металевими накладками. В Угорщині вони також відомі. Необхідно враховувати, що між бахмутинской культурою і мадярської на Дунаї існував майже 200-річний перерву.

Пізніше, в XII-XIV ст. у Південному Уралі склалася середньовічна турбаслинская культура, відкрита археологами за матеріалами могильників і поселень.

Рис. 80. Археологічний комплекс ранньосередньовічних пам'яток Південного Уралу XII-XIV ст. Турбаслинская культура (за Н. А. Мажитову)

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Археологія середньовічних етносів Євразії
Археологія давніх держав Євразії
Особливості російської державно-громадської моделі соціальної допомоги середини XIX - початку XX ст.
перша. Археологія
Другий період раннього залізного віку. Початок великого переселення народів. Гунно-сарматська доба
Археологія середньовічних етносів східної Європи, Центральної та Північної Азії
перша. Археологія
Археологія давніх держав Євразії
Народ, етнос, нація
Археологія в сучасному суспільстві
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси