Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 9. Перші державні утворення на території Білорусі (IX-XII ст.)

Племінне княжіння кривичів-полочан стало основою Полоцького князівства, яке в X-XI ст. було одним з найбільших князівств Східної Європи.

Вперше Полоцьке князівство згадується в "Повісті временних літ" під 862 р. Першим відомим полоцьким князем був Рогволод. Згідно з літописом, він "прийшов з-за моря" в 960-970 рр. У літописах збереглася легенда про невдале сватання князя Володимира до дочки Рогволода Рогнеде, датоване 980 р. Рогнеда стала однією з дружин Володимира Святославича. Їх син Ізяслав поклав початок династії полоцьких князів, яку становили князі Брячислав (1003-1044 рр.), Всеслав Чародій (1044-1101 рр..) та їхні нащадки. Найбільшої могутності Полоцьк досяг при Всеслава, який намагався захопити Псков і Новгород. Його дружина зазнала поразки у битві на р. Немизі (1067 р.), а сам князь був узятий у полон і відправлений до Києва. В 1068 р. Всеслав був звільнений киянами і посаджений на престол. Він сім місяців правил в Києві, але не зумів утримати владу і втік до Полоцька.

У Полоцьку існував князівсько-вічовий устрій. Верховна політична, військова та судова влада належала князю. Найбільш важливі справи князівства вирішувалися на віче - традиційному загальних зборах дорослих чоловіків. Збройні сили князівства складалися з дружини князя та міського ополчення.

На основі племінного об'єднання дреговичів на півдні Білорусі склалося Туровское князівство. Перша літописна згадка про нього відноситься до 980 р. Туровська земля вважалася вотчиною князів київських, тому тут княжили члени київського княжого дому. Вони могли одночасно княжити і в Києві. Безпосередньо Туровом керував представник князя - посадник. Віче тут відігравало другорядну роль. Міським ополченням у Турові командував тисяцький. Другим за значенням у Турівській землі було місто Пінськ.

У Середньому Побужжі значним центром був місто Берестя, вперше згаданий під 1019 р. Берестейська земля в різний час входила до складу більш великих Туровського і Галицько-Волинського князівств. У білоруському Понеманье важливу роль грала Городня (Гродно, 1127 р.), в Посожье - Гомель (1142 р.). Землі Середнього Подніпров'я з містами Мстиславль і Кричів в XII-XIII ст. входили до складу Смоленського князівства.

Питання 10. Феодальна роздробленість на білоруських землях

На початку XII ст. Давньоруська держава (Київська Русь) вступила в період феодальної роздробленості, коли невеликі територіальні утворення - питомі князівства, або волості, - перетворилися на самостійні політичні одиниці. Період феодальної роздробленості в історичній традиції носить назву "питома період". Зовнішнім ознакою феодальної роздробленості є велика кількість міжусобних війн між князями. У 1097 р. в Любечі під Києвом князі домовилися про те, що кожен із князів Рюриковичів отримує право володіти своєю вотчиною. Це рішення стало юридичною основою для роздроблення Давньоруської держави. Фактично феодальна роздробленість на Русі почалася після смерті київського князя Мстислава Великого в 1132 р., коли було втрачено поняття старшинства в династії, а на зміну йому прийшло поняття

старшинства в кожній з гілок цієї династії. Глибинними причинами феодальної роздробленості є: натуральний характер господарства (коли все необхідне виробляється і споживається самими виробниками або власниками); слабкі економічні зв'язки між зелиями великих князівств; виникнення великого землеволодіння місцевої знаті; ріст і зміцнення міст; традиція передачі князем міст і волостей під управління синам або племінникам. Феодальна роздробленість є закономірним і загальним процесом для всіх ранньофеодальних держав.

Питомі князівства в Полоцької землі з'явилися в останні роки правління Всеслава Чародія. Його шість синів отримали міста і волості. Старший син Борис був спадкоємцем полоцького престолу. Після смерті Всеслава (1101 р.) отримані синами землі ставали їх вотчинами, тобто спадковими володіннями. Полоцьке князівство розпалося на удільні князівства: Полоцьке. Мінське. Ізяславське та інші. Брати ворогували між собою. Мінський князь Гліб на початку XII ст. проводив політику піднесення Мінська, зробив ряд завойовницьких походів в сусідні землі, але зазнав поразки. Полоцькі князі, які вважали себе суверенними правителями, відмовилися взяти участь в загальноросійський поході проти кочівників-половців і покарання у 1129 р. були заслані в Візантію. Князівська влада в Полоцьку на початку XII ст. грала менш помітну роль, натомість посилився значення віча. Наприкінці XII ст. в Полоцької землі проходили майже безперервні міжусобні війни.

У другій половині XII ст. розпалася на удільні князівства Туровська земля. Князь Юрій Ярославин, прямий нащадок великих київських князів, захопив владу в Турові. У 1157-1158 рр. київський князь організував проти нього похід. З допомогою жителів Пінська Юрій відстояв князювання і став контролювати всю Турівську землю. Його сини брали активну участь в усобицях. З середини XII ст. підноситься Пінськ, який стає політичним центром Турово-Пінського князівства.

В результаті феодальної роздробленості в XII-XIII ст. на білоруських землях існувало близько 20 князівств, які майже безперервно воювали один з одним і були легкою здобиччю для зовнішніх завойовників. Проте всі землі колишньої Київської Русі зберігали єдину віру, культуру, загальні судебноправовые норми, мова і писемність, усвідомлення спільності історичної долі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Православ'я і католицтво на території Білорусі в XIV-XVIII ст.
Масова боротьба проти фашистських загарбників. Партизанський і підпільний рух на території Білорусі
Початок Великої Вітчизняної війни. Фашистський окупаційний режим на території Білорусі
Культура Білорусі в першій половині XIX ст.
Первісне суспільство на території Білорусі в кам'яному столітті (100 тис. років тому - 4-3 тисячоліття до н. е..)
Реформація та Контрреформація на білоруських землях ВКЛ у XVI-XVIII ст.
Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
Соціальні відносини на білоруських землях ВКЛ у ХІV-XVI ст.
Формування білоруської народності. Етнічні меншини на білоруських землях ВКЛ у XIII-XVI ст.
Руські князівства в період роздробленості
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси