Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Соборне уложення 1649 р.

Під натиском дворянства і в обстановці соціальних заворушень у 1648 р. починається підготовка нового зводу законів, який повинен був враховувати станові інтереси землевласників і посадской верхівки та сприяти подальшому зміцненню самодержавного ладу. Його підготовкою займалася спеціально створена комісія - "Наказ князя Н. В. Одоєвського". Нове Законодавство було прийнято на Земському соборі у січні 1649 р. Воно стало універсальним кодексом законів феодального права, яке складалося з 25 глав і 967 статей1. В Уложенні регламентувалися буквально всі сфери суспільного життя, включаючи судово-адміністративні, соціально-економічні, військові, духовні і навіть сімейні відносини. Особлива увага приділялася охороні честі і здоров'я государя", царської влади, представників "государева двору" і церкви. В 11-му розділі, що носила назву "Суд про селян", Уложення юридично оформляло потомственне (вічне) закріплення селян до землі, а держава брала на себе безстроковий розшук втікачів.

Прийнято вважати, що Соборне уложення 1649 р. послужило остаточного закріпачення російського селянства аж до 1861 р. Але кріпосницькі відносини поширювалися і на посадское населення, так як фактично воно навіки прикріплялося до посаду. Головним обов'язком посадського тяглеца оголошувалося заняття торгівлею і промислами. Більшість законодавчих норм Соборного уложення 1649 р. було розроблено в інтересах дворянства і сприяло його консолідації як головної опори самодержавства.

Після смерті Олексія Михайловича в 1676 р. царем став його 14-річний старший син Федір Олексійович (1676-1682). Фактично владу захопили його родичі по матері Милославские і вольова і енергійна сестра Софія. Правляча оточення при царівні очолив її фаворит - розумний і талановитий князь Ст. Ст. Голіцин. Було продовжено курс на піднесення дворянства, створення умов для злиття дворянства і боярства в єдиний стан. Сильний удар по станових привілеїв аристократії був нанесений скасування місництва в січні 1682 р. Тепер при службових призначеннях на перший план висувався принцип особистих заслуг замість відживаючого ознаки "породи".

Після смерті бездітного Федора Олексійовича в квітні 1682 р. постало питання про спадкоємця престолу. Його брат Іван був слабкодухим і не міг керувати державою, а брат Петро (син Олексія Михайловича від другого шлюбу) був ще малий, йому виповнилося лише 10 років. При дворі розгорілася боротьба між родичами царевичів по лінії їх матерів. За Іваном стояли Милославские на чолі з царівною Софією, за Петром - Наришкіни, яких підтримував патріарх Іоаким. На засіданні Освяченого собору і Боярської думи Петро був проголошений царем. Проте 15 травня 1682 р. в Москві повстали стрільці, підбурювані начальником стрілецького наказу князем В. А. Хованским. Всі відомі прихильники Наришкіних було вбито. На вимогу стрільців на трон були посаджені обидва царевича, а правителькою при них стала царівна Софія. З настанням повноліття Петра влітку 1689 р. регентство Софії втратило основу. Не бажаючи добровільно віддавати владу, вона чекала підтримки від стрільців, але її надії не виправдалися, палацовий переворот не вдався. В результаті Софія була позбавлена влади і укладена в Новодівочий монастир, частину її найближчих прихильників стратили, а частину відправили в заслання.

Розкол у Російській православній церкві. "Справа патріарха Никона

В умовах зміцнення самодержавства в Росії загострилися відносини між церквою і державою. Традиційно православне духовенство брало активну участь у становленні російської державності. Завдяки подвижницькій діяльності ряду видатних церковних ієрархів Руські землі звільнилися від ординського панування і об'єдналися в єдину централізовану державу. Величезну роль зіграла православна церква в подоланні кризи державності в епоху Смути і затвердження династії Романових. У правління царя Михайла його батько боярин Федір Микитович (у чернецтві Філарет), що став патріархом всієї Русі, перетворив патріарший двір в осередок як церковної, так і світської влади. За ініціативою Філарета проводилися важливі перетворення в країні. До середини XVII ст. корінні зміни, що відбуваються в суспільстві і державі, спричинені прагненням зміцнити централізацію Російської церкви і посилити її роль у справі об'єднання з православними церквами України та балканських народів, настійно вимагали проведення церковної реформи. Роботу по реалізації нововведень, які здійснюються у відповідності з церковною реформою, очолив обраний на патріарший престол в 1652 р. честолюбний архієрей Никон, який при підтримці царя Олексія Михайловича стрімку кар'єру. Ставши патріархом, Никон порвав зі своїми соратниками по придворному гуртку "ревнителів благочестя", сохранявшими прихильність "старине", і сам почав впроваджувати нові церковні обряди за київським та грецьким зразкам. Так, звичай хреститися двома пальцями був замінений троеперстием, слово "алілуя" під час молитви повинно було вимовлятися не двічі, а тричі, рухатися навколо аналоя слід було тепер не по сонцю, а проти нього. Він також вніс зміни на грецький лад і облачення руського духовенства (архієрейський посох, клобуки і мантії). Всі ці нововведення були схвалені Церковним собором, що відбувся навесні 1654 р. у Москві з участю східних патріархів. Однак все це призвело до загострення протистояння між патріархом Никоном і "оборонцями старини". Серед останніх особливо виділявся протопоп Авакум, який став визнаним лідером старообрядництва. На черговому Церковному соборі в 1656 р. за участю антіохійського патріарха і сербського митрополита нові церковні обряди отримали схвалення, а прихильники двоеперстия були віддані анафемі, зазнали заслання і ув'язнення.

Влітку 1658 р. владолюбний патріарх вступив у відкрите протистояння і з царем. Никон прагнув поставити свою духовну владу вище царської, Олексій Михайлович демонстративно став уникати спілкування з ним. У відповідь Никон вирішив відмовитися від виконання патріарших обов'язків і поїхав у побудований недалеко від столиці Воскресенський Новоіерусалімскій монастир. Уряд Олексія Михайловича не намеривалось вступати в переговори з бунтівним патріархом. Почалася церковна реформа тривала і без його участі. У 1666 р. був скликаний новий Церковний собор з участю двох східних патріархів, за його рішенням Никон був офіційно позбавлений патріаршого сапа, а потім був заточений у Кирило-Білозерському монастирі, де і помер в 1681 р.

Церковний собор 1666-1667 рр. підтвердив необхідність продовження реформ Російської православної церкви, які проводилися тепер вже під особистим контролем царя. Боротьба з прихильниками протопопа Авакума була ще більш посилена. Сам же ідейний натхненник старообрядництва талановитий церковний письменник, протопоп Авакум після тривалого ув'язнення в Пустозерске в "земляний в'язниці" за рішенням Церковного собору 1681 - 1682 рр. був живцем спалений в зрубі разом з соратниками. За царським указом 1685 р. розкольники піддавалися покаранню батогом, а в разі звернення в старообрядництво спалювалися. Прагнучи ухилитися від виконання церковних обрядів "никоніанства", розкольники рятувалися втечею на окраїнні землі Росії, йшли в Заволжя і Сибір, глухі райони Півночі і Прикам'я, а також на вільний Дон. У цих місцях вони засновували свої скити і пустелі, вносячи суттєвий внесок в освоєння раніше не обжитих земель. Вже у XVIII ст. царський уряд був змушений офіційно визнати існування розкольництва. У ряді великих міст, в тому числі і столичних, було дозволено відкривати старообрядницькі церкви, кладовища і навіть монастирі. Тривалий час офіційна Російська православна церква відмовлялася визнавати саме існування старообрядництва. Лише через триста років патріарх Московський і всієї Русі Пимен за рішенням Помісного собору Російської православної церкви зняв з розкольників прокляття, накладене на них у 1656 р.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Виникнення і розвиток виконавчого виробництва в Росії за Соборного уложення 1649 року, до судової реформи 1864 року
Соборне Уложення 1649 р. та його вплив на зміцнення самодержавного характеру влади. Подальша бюрократизація державного управління у другій половині XVII ст.
Виникнення і розвиток виконавчого виробництва в Росії до Соборного уложення 1649 року
Міські повстання. Уложення 1649 р.
Міські повстання. Уложення 1649 р.
Розкол у Російській православній церкві
Розкол у Російській православній церкві
Справа патріарха Никона
Справа патріарха Никона
РОСІЙСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси