Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 33. Війна 1812 р. і Білорусь

У 1789-1794 рр. у Франції відбувалася буржуазна революція, результатом якої стало падіння феодалізму, ліквідація монархії і прихід до влади французької буржуазії. В ході воєн, які вела Французька республіка, висунувся талановитий полководець і державний діяч Наполеон Бонапарт. У 1804 р. він оголосив себе імператором. Франція перетворилася в буржуазну монархію. Відстоюючи економічні і політичні інтереси французької буржуазії, Наполеон вів в Європі завойовницькі війни (1796-1809 рр.). Головні противники Франції - Англія і Росія - в 1804 і 1807 рр. створили антинаполеоновские коаліції, які зазнали військова поразка. В 1807 р. в Тільзіті російський імператор Олександр I був змушений підписати з Наполеоном мирний договір. Незважаючи на союзницькі зобов'язання, обидві сторони готувалися до війни. Наполеонівська армія вторгнення налічувала 640 тис. чоловік і 1372 гармати. Три російські армії, розташовані вздовж західної межі Російської імперії, налічували в цілому 230 тис. чоловік і близько 1000 гармат. Штаб 1-ї Західної армії генерала М. Б. Барклая де Толлі перебував у Вільно, штаб 2-ї армії генерала П. І. Багратіона - в Волковиське, штаб 3-ї армії А. П. Тормасова - в Луцьку (Волинська губернія).

12 (24) червня 1812 р. війська Наполеона переправилися через Німан і вторглися на територію Російської імперії. Наполеон розраховував розгромити 1-ю і 2-ю російські армії окремо в прикордонних боях. План Барклая де Толлі передбачав відступ з арьергардными боями. Генеральне бій планувалося лише після об'єднання обох російських армій. Жорстокі бої влітку 1812 р. відбулися під Кобрин ом, Світом, Романовому, Солтановкой, Островно. У битві біля містечка Клястицы відзначився загін місцевого уродженця генерала Я. П. Кульнева. 26 червня французи зайняли Мінськ, 16 липня - Вітебськ. 22 липня 1812 р. 1-я і 2-я російські армії з'єдналися під Смоленськом. До початку серпня більша частина території Білорусі була окупована наполеонівськими військами. Так і не була взята французами Бобруйська фортеця.

Основна маса селян, що страждали від поборів і мародерства, надавала окупантам пасивне або активне опір. Більшість шляхти підтримало Наполеона, чекаючи від нього відновлення Речі Посполитої. Близько 50 тис. осіб перейшли на службу до французів.

1 липня 1812 Наполеон підписав указ про створення Комісії тимчасового управління Великого князівства Литовського, до складу якої увійшли представники місцевої знаті (П. Сапега. В. Тишкевич. А. Ходкевич. А. Потій та ін). За ініціативою уряду польська і полонізована шляхта, католицьке й уніатське духовенство розгорнули кампанію за союз з Польщею і відновлення Речі Посполитої. Французькі власті вимагали від уряду ВКЛ забезпечити армію продуктами, рекрутами, кіньми, охороняти порядок. Місцеве населення було обкладено численними поборами. На території Білорусі розгорнувся партизанський рух, основними учасниками якого були селяни. Боротьба проти окупантів поєднувалася з виступами проти своїх поміщиків.

На завершальному етапі війни в листопаді 1812 р. відступали від Москви залишки французьких військ були розбиті р. при переправі через Березину біля д. Студенка (північніше Борисова). Тут армія Наполеона перестала існувати як організована військова сила. 24 листопада в Сморгоні Наполеон прийняв рішення залишити армію і поїхав в Париж.

Війна завдала величезної шкоди економіці та людських ресурсів Білорусі. Олександр I зберіг кріпосне право, в недоторканності залишилися привілеї шляхти.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вітчизняна війна 1812 р.
Вітчизняна війна 1812 р. Закордонний похід російської армії 1813-1814 рр ..
Білорусь у роки Першої світової війни
Білорусь під час радянсько-польської війни. Ризький мир та його наслідки для Білорусі
СУВЕРЕННА РЕСПУБЛІКА БІЛОРУСЬ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ СВІТОВИХ ПРОЦЕСІВ
Зовнішня політика імперії в 1801-1812 рр ..
Четвертий етап Громадянської війни (весна - осінь 1920)
Початок Другої світової війни підготовка Німеччини до нападу на СРСР
Росія в епоху воєн і революцій (1914-1921 рр.)
Громадянська війна та іноземна інтервенція в Росії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси