Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 20. Південний федеральний округ

Південний федеральний округ (ЮФО) утворено в 2000 р. указом Президента Росії. У січні 2010 р. з його складу виділено Північно-Кавказький федеральний округ. Таким чином, в даний час в ставши ЮФО входять: Астраханська, Волгоградська, Ростовська області, Краснодарський край, республіка Адигея і Калмикія.

Площа округу становить: 416,8 тис. км2 (2,4% території Росії).

Чисельність населення Південного округу - 13,7 млн осіб, це більше 9% населення Росії. Південний округ - багатонаціональний регіон Росії. Найбільш численні росіяни (86,1%), вірмени (3,1%) і українці (2,4%). В цілому в окрузі переважає міське населення. Але якщо у Волгоградській області городяни складають 75% населення, у Ростовській - 71%, то в Калмикії лише 37%. Мережа міських поселень представлена здебільшого середніми та малими містами. Серед великих міст слід виділити Ростов-на-Дону (1048 тис. жителів), Волгоград (980 тис. чол.), Краснодар (понад 600 тис. чол.).

Сільські поселення, розташовані в степовій зоні (станиці), як правило, великі по території і чисельності населення. Вони тягнуться іноді на кілька кілометрів і можуть налічувати до 25-30 тисяч жителів. Для гірських районів характерні дрібні і середні поселення.

Даний регіон і раніше відносився до районів з високою трудообеспеченностью. В останні ж роки в зв'язку з загальною економічною кризою, ускладненням виробничо-фінансової діяльності підприємств відбулося вивільнення робочої сили і перетворення району в трудоизбыточный. При середньому рівні безробіття в Росії 2,8% безробіття у Волгоградській і Астраханської областях становить 10%, а в Калмикії - 16%, В Краснодарському краї і Ростовській області - 7-8%. Становище ускладнюється ще й тим, що у Південний округ перебуває велика кількість переселенців і біженців, а також померлих у запас військовослужбовців. Очевидно, в цих умовах проблема зайнятості і раціонального використання трудових ресурсів набуває особливої актуальності. Для її успішного рішення представляється доцільним заохочувати розвиток дрібнотоварного укладу як у міській, так і в сільській місцевості, перепрофілювати промисловість на задоволення потреб населення в товарах народного споживання, а фермерських господарств - у малогабаритної сільськогосподарської техніки, добрив та іншої продукції.

Центр федерального округу - Ростов-на-Дону.

У Південному федеральному окрузі сформувалися великі агропромисловий, індустріальний і курортно-рекреаційний комплекси, які в умовах ринкових відносин можуть і повинні внести значний внесок у вирішення завдань економічного та соціального відродження Росії. Галузями спеціалізації округу є машинобудування, харчова промисловість, багатогалузеве сільськогосподарське виробництво і унікальний курортно-рекреаційний комплекс.

Природно-ресурсний потенціал

Південний округ розташований між трьома морями (Чорним, Азовським, Каспійським), Головним Кавказьким хребтом і південної краєм Руської (Східно-Європейської) рівнини. На заході округ має сухопутні і водні кордони з Україною, на сході - з Казахстаном, на півдні межує з Абхазією і Північно-Кавказьким федеральним округом, на півночі - з Центральним і Приволзьким округами. За природними умовами Південний округ можна розділити на три зони; степову (рівнинну)), передгірську і гірську. Більшу частину території займає степова зона, передгірна зона знаходиться на південь і простягається неширокою смугою, поступово переходячи в систему гірських відрогів. Ще південніше розташований гірська зона, що складається з Чорноморського і Кубанського Кавказу.

Досить різноманітний клімат Південного округу. За винятком високогірних районів, літо дуже тепле. Середня липнева температура коливається в межах від 20 до 24 градусів. Вегетаційний період з температурами вище 10 градусів триває тут протягом 170-190 днів, а річна сума сонячної радіації в степовій і передгірській зонах приблизно в 1,5 рази більше, ніж у Підмосков'ї. Зима в різних частинах округу неоднакова. Среднеянварские температури коливаються від +2 градусів в Сочі і Новоросійську, до - 9 - - 12 в степах Волгоградської і Ростовської областей. Великий вплив на температурний режим надає Чорне море, особливо на прилеглі до нього райони. Це виражається в пом'якшенні літньої спеки і підвищення температури повітря на узбережжі взимку. Однак у Новоросійській бухті в зимовий період (зазвичай з листопада по березень) нерідко дме холодний і сильний північно-східний вітер - бору. Умови для нього створюються, коли над морем стоїть барометричний мінімум, а на суші тиск різко підвищується. У Новоросійську бору може доходити до сили урагану; іноді температура при бору опускалася нижче - 20 градусів і замерзала гавань, як правило, вільна від льоду. Але область поширення бори дуже невелика; вже в декількох кілометрах від Новоросійська він не відчувається.

Істотні відмінності в розподілі атмосферної вологи і водних ресурсів. Найбільше опадів випадає в передгір'ях чорноморського узбережжя (середньорічні опади в Сочі - 1410 мм), де переважають вологі морські вітри. Просуванню їх на схід перешкоджає Ставрополь височина, тому найбільш посушлива частина - південно-східна. У Калмикії і Астраханської області середньорічна кількість опадів коливається від 170 до 250 мм. Це пов'язано також і з впливом сухих середньоазіатських вітрів, проникаючих з-за Каспію. Північна частина округу характеризується непостійністю зволоження: кількість опадів коливається від 430 до 525 мм в рік.

Водні ресурси регіону - це води річок басейнів Чорного, Азовського і Каспійського морів і підземні води. На сході протікає найбільша в Європі річка - Волга. З інших великих річок слід зазначити Дон, Кубань. На території Краснодарського краю розташований найбільший в Європі Азово-Кубанський басейн підземних вод, що має значні запаси термальних і мінеральних вод. Хоча водні ресурси і значні, але розподілені вони по території нерівномірно. Передгір'я та Азово-Чорноморська рівнина мають густу річкову мережу, а прикаспійські райони водою бідні. Важливо відзначити також, що регіон відрізняється інтенсивністю використання водних ресурсів і високою концентрацією водоспоживачів, тому в багатьох місцевостях (особливо в Калмикії) склалося напружене становище з водою. Разом з тим на зрошувальних системах в сільському господарстві - головному споживачі води - великі непродуктивні її втрати.

Грунти регіону відносяться до высокоплодородным: чорноземи і алювіальні займають більше половини території округу. Значним родючістю відрізняються і каштанові ґрунти. Ці типи грунтів займають більшу частину степових і передгірних районів і сприятливі для вирощування різноманітних сільськогосподарських культур. У напівпустельних районах Калмикії переважають бурі ґрунти з включенням великих масивів солонців і солончаків.

У надрах округу багато різноманітних корисних копалин. Паливно-енергетичні ресурси представлені нафтою та природним газом, а також кам'яним вугіллям. Найбільше газове родовище - Астраханське - має загальноросійське значення. Запаси нафти зосереджені переважно у Волгоградській і Астраханській областях, Краснодарському краї. У двох останніх республіках за довгі роки експлуатації запаси сильно скоротилися. Нафта залягає на великих глибинах, що ускладнює її видобуток. Вугільні ресурси знаходяться в Ростовській області, на територію якої заходить східне крило Донбасу.

Нерудні корисні копалини представлені гірничо-хімічним сировиною (значні запаси бариту, кам'яної солі, сірки). Особливо слід виділити найбільші в Російській Федерації родовища кухонної солі в озерах Баскунчак (Астраханська область) і Ельтон (Волгоградська область). Значні запаси сировини для виробництва будівельних матеріалів (цементні мергелі в районі Новоросійська, кварцові пісковики, глини для виробництва цегли та кераміки, вапняки, гравій та ін)

Південний округ відноситься до числа найменш забезпечених лісовими ресурсами районів Російської Федерації. Очевидно, що ліси району експлуатаційного значення мати не можуть, проте в останні роки у зв'язку з розвитком виробництва меблів велися інтенсивні вирубки цінної деревини, запаси якої в нижньому ярусі широколистяних порід практично вичерпані. Сьогодні дуже важливо різко скоротити, а краще зовсім припинити вирубування лісу в зоні виростання широколистяних порід, утриматися від освоєння пояс хвойних лісів, форсувати лісовідновлювальні роботи. Ліси повинні розглядатися виключно з точки зору їх рекреаційно-оздоровчої та природоохоронної корисності.

Унікальні рекреаційні ресурси округу. М'який клімат, велика кількість мінеральних джерел та лікувальних грязей, теплі морські води створюють багатющі можливості для лікування і відпочинку. Гірські райони Південного округу з їх неповторними ландшафтами мають всі необхідні умови для розвитку альпінізму і туризму, організації тут гірськолижних баз міжнародного значення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Федеральний арбітражний суд округу
Далекосхідний федеральний округ
Сибірський федеральний округ
Центральний федеральний округ
Північно-Західний федеральний округ
Природно-ресурсний потенціал Росії і його економічна оцінка
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал Далекого Сходу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси