Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Могутність грошей

"Золото - дивна річ! Хто володіє нею, той пан усього, чого він захоче", писав з Нового Світу "першовідкривач"-авантюрист X. Колумб, винагороджений титулами "адмірала океану-моря" і "віце-короля Індій".

Іспанська католицька монархія, перетворена династичними комбінаціями і походами конкістадорів в багатонаціональну майже кругосвітню імперію, стала "володаркою копалень". Вона дістала не тільки золото, награбоване у підкорених тубільних племен Нового Світу (помилково названих індіанцями), але й багатющі родовища срібла в Мексиці і Перу. Привозили в Іспанію океанськими рейсами благородні метали розсипалися в розмаїтті викарбуваних монет: срібних реалів і песо; золотих ескудо і дублонов (пістолів).

Ця дзвінка готівку оплодотворяла міжнародну торгівлю на перших організованих ринках, біржах - загальноєвропейського значення в містах, підвладних (завдяки династичним комбінацій) іспанській короні - Антверпені (південні Нідерланди) і Безансоні (східна Франція). Інші держави Західної Європи теж збільшували обсяг карбування монет: екю, флоринів, дукатів, гульденів, крон, талерів і т. д. Але, оскільки благородних металів у них в наявності було поменше, ніж у Іспанії, в хід пішла псування монети - монополія королів на чекан (монетна регалія) використовувалася для випуску низькопробних грошей з домішкою неблагородних металів.

Особливо "відзначився" король-"реформатор" Англії генріх VIII Тюдор, при якому "срібні" шилінги стали фактично мідними і лише зверху покритими тонким шаром благородного металу. При зносі цих монет в обігу швидше всього стиралася і проступала міддю найбільш опукла частина зображеної королівської фізіономії - ніс. Тому у підданих і пізніших нумізматів Генрі VIII здобув прізвисько "старий мідний ніс" - надто м'яке, втім, для цього игуснопрославленного монарха.

Однак з'ясувалося, що вінценосець, здатний заради любовної примхи увергнути країну в Реформацію з кривавим розграбуванням монастирів, не здатний управляти цінністю грошей. Купівельна спроможність його "носатих" шилінгів впала багато нижче номіналу - населення дотримуватися більш повноцінні срібні монети, а ціни росли. Все це несприятливо позначалося на англійській торгівлі.

"Закон Грешема"

Незабаром після вступу на англійський трон Єлизавети Дівчини, дочки одіозного Генрі VIII, її фінансовий радник купець Т. Ґрешем переконав королеву припинити псування монети, зауваживши, що "гірші гроші витісняють з обігу кращі" (1560). Томас Ґрешем (1519-1579), переконав повелительку ще й заснувати в Лондоні біржу за зразком Антверпена (1566), залишив помітний слід в історії англійської комерції і науки1, але аж ніяк не заслужив, щоб помічене ним правило витіснення хороших грошей називалося "закону Грешема". Оскільки набагато раніше подібний ефект описав і проаналізував французький схоласт-номиналист Микола Орезм, або Орем (ок. 1321 - 1382), і при подібних обставинах. У XIV ст. королі Франції вважали себе вправі випускати в обіг погіршені монети зі зниженим вмістом благородного металу при збереженні номіналу. Миттєва вигода для казни (особливо в умовах невдалої війни) на тривалий період обернулася випаданням більш повновагих монет з обігу, зростанням цін, злиднями солдатів і ремісників, занепадом торгівлі. Аналізуючи це, Микола Орезм прирівняв псування монети до гріха гірше лихварства і стверджував, що государ наділений правом і обов'язком монетного карбування, але не владний над грішми в обігу, належать народу. Король Карл V, чиїм радником був Микола Орезм, послухав міркуванням схоласта, але трактат Орезма "Про походження, природу, законі та різновиди грошей", що містить важливу думку про автономність економічної сфери від волі государя і формулювання "гірші гроші витісняють з обігу кращі", був надрукуй лише в 1501. Але все ж таки раніше, ніж народився Ґрешем.

Однак, в будь-якому випадку, можна говорити про першу формулюванні власне економічного закону, що свідчить про початок виділення економічного знання в особливу галузь науки - єдиної для католицької Франції, протестантської Англії та інших країн.