Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мустьєрський період

Мустьєрський період, який почався приблизно 150 тис. років тому, називають середнім палеолітом. Його характеристику ми почнемо з природного середовища не випадково. По-перше, як вже зазначалося, історія людства, особливо в археологічні періоди, - це історія взаємовідносин природи і людини, і тому навколишнє середовище була культурообразующим фактором поряд з іншими. По-друге, природне середовище середнього, а потім і верхнього (пізнього) палеоліту - це розквіт плейстоцену, льодовикової епохи. Вона відрізнялася від більш теплих природних умов эоплейстоцена та раннього плейстоцену, тобто раннього палеоліту. Мустьєрський період збігся з кінцем рісс-вюрмського міжльодовиков'я, початком вюрмського зледеніння в Північній півкулі.

Природні умови, в яких жили люди середнього палеоліту, відрізнялися від сучасних. В результаті значного зволоження і деякого загального похолодання в північних областях Європи, Азії та Америки утворилися потужні крижані покриви. Існувало три центри цього зледеніння: в Скандинавії, в Західному Сибіру (Таймирський льодовик) і Чукотсько-американський крижаний бар'єр на північному сході Азії і півночі Америки. На багато мільйонів квадратних кілометрів простягалася безмовна, нежила крижана пустеля. Деякі уявлення про стародавньому льодовику дає крижаний масив сучасної Гренландії, льодовики в горах і шари вічної мерзлоти на півночі. Це залишки тієї епохи.

Клімат льодовикової епохи відрізнявся великою вологістю, літо було прохолодним, а зима порівняно м'якою. У предледниковой зоні ландшафт в основному був тундровым і лесотундровым: трави і чагарники служили кормом для травоїдних тварин - мамонтів, шерстистих носорогів, північних оленів. На півдні, в степах, мешкали дикі коні, бізони і зубри.

Значення льодовикових природно-кліматичних умов в антропогенезі надзвичайно велике. Справа в тому, що в мустьєрський період розвиток людини досягло такого рівня, який дозволив пристосуватися і встояти в суворих природних умовах. Нові умови, безсумнівно, активізували свідому діяльність людини і дозволили йому зробити наступний крок по шляху прогресу. Поява одягу, вдосконалення способів добування вогню та пристрої жител сприяли розселенню первісної людини на нових територіях.

У цей період, як показали сучасні дослідження, існувало кілька видів Homo sapiens, серед яких був і сучасна людина, що отримав назву Homo sapiens sapiens.

Мустьєрський період став значним кроком вперед у розвитку продуктивних сил первісного суспільства. З'явився різноманітний за кількістю і виробничим функціям кам'яний інвентар. Більш досконалою стала техніка обробки каменю, яка в археології отримала назву пластинчастої: від цілого каменя з двох боків сколювали великі пластини, що мали зазвичай овально-трикутну форму. Пластини були заготовками, з яких потім, скалывая непотрібні частини, робили різні знаряддя праці. Цей спосіб отримав назву вторинної обробки каменю. Застосування нової техніки обробки каменю поліпшило якість знарядь праці, зробило їх більш різноманітними. Заготівлю пластину легше було перетворити у знаряддя з гострим лезом, наприклад, ножа або наконечник списа, скребло або скобель. Обробляючи пластину ударами, їй надавали потрібну форму.

Збереглося значно більше мустьєрських пам'яток, ніж пам'яток нижнього палеоліту. Вони відкриті на зайнятих льодовиками територіях Росії, в Україні, на Кавказі, в Середній Азії, Сибіру і на Далекому Сході.

На Кавказі мустьєрських пам'яток, мабуть, виявлено найбільше. Мустьєрські шари відомі майже на 200 стоянках. Найбільш значні з них - Кударо I і Цона в Південній Осетії, в Ахштырской, Хостинской і Воронцовської печерах. На Чорноморському узбережжі Кавказу виявлено велике стійбище древнього людини у станиці Ильской на Кубані. Добре відомі мустьєрські стоянки Криму.

Великий осередок мустьєрської культури був знайдений в Середній Азії. Ще в 1930-ті рр. тут було відкрито мустьерськоє поховання в гроті Тешик-Таш в Узбекистані, а пізніше - стоянки в Ходжикентской печері, Капчагай, у Каракумах. Пам'ятки тієї пори є в Узбекистані, Таджикистані, в горах Каратау і Прибалхашье в Казахстані.

Стоянки мустьєрської епохи відомі в Молдові, на Дону і Середній Волзі, у Приазов'ї на Дніпровських порогах, в печерах Гірського Алтаю. Одним з опорних пам'яток Північної Азії є Денисова печера в Гірському Алтаї. Її відкриті 22 шару відносяться до раннього та середнього мустьє.

Мустьєрські пам'ятки численні й досить різноманітні: поселення в печерах і гротах, поселення відкритого типу, стоянки типу тимчасових мисливських таборів. Люди тієї епохи будували житла. Так, в поселенні Молодова 1 було розкопано житло у вигляді довгастого двокамерного куреня з двома бічними прибудовами площею близько 40 кв. м, будівельним матеріалом для якого служили кістки мамонта. Всередині оселі були виявлені вогнища, поруч - відкриті залишки літніх споруд та окремі осередки. Каркас житла споруджувався, мабуть, з жердин і покривався шкурами. У такому приміщенні імовірно могло жити 15-20 чоловік, що складали первісну общину.

Залишки жител виявлено і в печерних поселеннях. У гротах Кіїк-Коба і Вовчому Гроті в Криму житлова площа була прикрита від вітру заслоном, в Ильской печері - огороджена викладенням з кам'яних плит, а в печері Чокурча були знайдені залишки спеціально спорудженого житла.

Набір відомих в даний час мустьєрських знарядь праці налічує понад 60. Серед них зустрічаються невеликі знаряддя, які при роботі тримали не всією рукою, а двома-трьома пальцями. Найбільш поширеними знаряддями були невеликі рубила, гостроконечники та скребла. Остроконечник представляв собою трикутну пластину з широким масивною підставою. Кінець її був загострений ударами, а краї підправлені додатковими дрібними відколами, що надавало ріжучого краю більш правильну форму.

Скребло зазвичай робили з широкого відщепа. Лезом служив один з країв, додатково оброблений. Знаряддя, судячи з усього, були предметами повсякденного користування. Ними виконували роботи, які вимагають застосування гострого ріжучого леза: зняття та обробка шкур, оброблення туш, виготовлення дерев'яних предметів. До скреблам були близькі так звані лимасы - витягнуті і овально загострені вироби. Вважають, що вони були ріжучими та скоблящими знаряддями, а деякі їх форми, мабуть, застосовувалися і як гостроконечники. В цей час поширилася і метальне знаряддя - спис із вставним кам'яним наконечником.

Рис. 9. Розкопки нижнепалеолитической стоянки Улалинка (Гірський Алтай)

Особливу категорію мустьєрських виробів утворюють так звані виїмчасті та зубчасті знаряддя, мають неправильні обриси і окремі виїмки по краях і на кінці. Мабуть, вони служили для відточування дерев'яних предметів і пиляння.

Показово, що вже в мустьєрську епоху з'явилися кам'яні вироби, характерні для пізнього палеоліту: подовжені пластини, скребла, різці, проколки.

Рис. 10. Знаряддя типового мустьє (за Ф. Борду): 1, 6-9 - скребла; 2 - вістря; 3-5 - мустьєрські гостроконечники; 10 - леваллуазский нуклеус

Основним заняттям людини було полювання, а основним знаряддям полювання - спис і дротик з кам'яним наконечником. В житті мустьєрських громад вирішальне значення мали колективні прийоми полювання, про що свідчить величезна кількість кісток, знайдених у шарах, що містять сліди поселень і сезонних мисливських таборів. Так, у Старосілля (в Криму) було зібрано близько 60 тис. роздроблених кісток диких ослів.

Полювали, зазвичай, на тварин одного-двох видів: мешканці печер на Кавказі - в основному на печерного ведмедя, мешканці Ильской і Волгоградської стоянок - на бізона, люди з печери Тешик-Таш - на гірського козла, а населення стоянки Молодова і деяких інших - на мамонта. Крім того, вони ловили птахів, дрібних тварин, займалися збиральництвом, а на деяких стоянках - і рибальством. Велика кількість риб'ячої луски виявлено, наприклад, у Кударо 1.

До мустьєрської епохи належать і самі ранні свідчення поховання людей. Поява поховань, безсумнівно, пов'язане з осмисленими уявленнями людей мустьерского періоду про життя і смерті, природу і людину, душі і потойбічному світі.

У мустьєрську епоху можна виділити три великі культури: Кавказ з класичними мустьерськимі традиціями, що тяжів до Передньої Азії; центр європейської частини Росії, частково Причорномор'ї, де населення і культура були більше пов'язані з зоною Центральної Європи; Середня Азія, Казахстан і Південний Сибір, випробували вплив центрально-азіатської традиції.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Н. Бухарін та економічна концепція перехідного періоду
Періодизація правового регулювання екологічних відносин
ТРЕТЯ Схід у період розвиненого колоніалізму (середина XIX - перша половина XX століття)
Ашельський період
Звітний період та звітна дата
Періоди "варварства"
Період воєнного комунізму
Гроші в період індустріалізації
Критичні періоди соціалізації
Естетика періоду еллінізму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси