Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. ЄДИНЕ РОСІЙСЬКЕ ДЕРЖАВА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XV-ПЕРШОЇ ТРЕТИНИ XVI ст.

Завершення політичного об'єднання руських земель навколо Москви

Правління Івана III Васильовича (1462-1505) - завершальний етап утворення Російської держави. Перед князем стояли три найважливіші завдання. По-перше, об'єднати навколо Москви ті землі, які ще зберігали свою незалежність, по-друге, покінчити з положенням ханського "улусника" і стати суверенним государем, по-третє, якісні зміни в суспільстві і державі тягнуть за собою відповідні зміни самої влади та її інститутів. І якщо в перших двох випадках Іван III до певної міри виступав в ролі продовжувача справи своїх попередників, то остання задача вимагала новаторства і сміливості.

Важкі враження дитинства і досвід соправительства при ослепшем батька рано сформували Івана III як державного діяча. Вступивши па престол, він проявив себе як владний і обачний політик, був обережний і терплячий, віддаючи майже завжди діяти напевно і уникати ризику. Навіть відступаючи, Іван III не відмовлявся від наміченої мети, якщо бачив у ній державну потреба.

Талант Івана III як державного діяча розкрився в його умінні точно і чітко усвідомлювати цілі і знаходити оптимальні засоби для їх досягнення. Незважаючи на ресурси, які успадкував і примножив Іван Васильович, фактор суб'єктивний - проблема керівництва - при ньому придбав величезне значення. Пов'язано це було з тим, що зовнішня загроза спонукала до високих темпів об'єднання, за якими не встигали процеси економічної, соціальної та державної інтеграції. Політичне об'єднання, вибудуване на недостатньо міцною базі, значною мірою компенсувалося князівською владою, покликаної сконцентрувати мізерні ресурси країни для здобуття незалежності. Доля батька Івана III показала, як важливий в такій історичній ситуації правитель талановитий і наскільки небезпечна пересічність.

До початку правління Івана III з верхневолжских великих князівств в московську вотчину не увійшли (або входили окремими волостями і долями) Тверське, Ярославське і Ростовське князівства. У 1463 р. ярославський князь поступився своє князівство з волостями Івану III. Втрата самостійності супроводжувалася перебудовою поземельних і службових відносин, перетворювали місцевих феодалів у територіальну корпорацію, залежну від великого князя і виконувала його волю. Так, за зауваженням дослідників епохи Івана III, апробувалися методи включення в єдину державу територій удільних князівств. У 1474 р. московський князь придбав у місцевих князів половину Ростовського князівства.

Новгород з його тяжінням до Північно-Східної Русі неодноразово відхиляв пропозиції литовських князів перейти під заступництво. Але залишаючись в сфері впливу великих князів, новгородці уважно стежили, щоб Москва не обмежувала їх права та вольності. Сором Іваном III "новгородської старовини і мита" (невдоволення новгородського боярства було викликано конфіскаціями їх вотчин в землях, контрольованих московським князем, крім того, московські правителі звинувачували новгородців у приховуванні доходів великокнязівських) підштовхнуло новгородських бояр до пошуку противаги. Джерела не дозволяють з достатньою повнотою сказати, наскільки пролитовски орієнтована знати на чолі з Дмитром Ісааковичем і його матір'ю-вдовою посадника ("посадницей") Марфою Борець-кою збиралися "задатися" за великого князя литовського і польського короля Казимира. Івану III, безумовно, доводилося рахуватися з цією загрозою, бо, отримавши звістки про "зради" і "тиняння" новгородців, московський князь вважав ситуацію сприятливою для силового вирішення проблеми.

Для цього був знайдений і відповідний привід: новгородці нібито не тільки порушували "старовину", але і відступили від віри, маючи намір передати новгородську церква під юрисдикцію невизнаного на Русі литовського митрополита Григорія. Спалахнула у 1471 р. війна набула видимість загальноросійської акції.

Казимир не зумів надати дієвої допомоги Новгороду. Розбиті в битві при р. Шелоні новгородці змушені були прийняти умови великого князя і підписати Коростынский договір. Обачний Іван III волів в той момент не форсувати події: Новгород, хоча і сильно обмежений у своєму суверенітеті, насамперед у частині міжнародних відносин, зберігав самобутнє внутрішній устрій. Знаковою, однак, була страта "за зраду і за відступ" керівників пролитовской партії, які каралися не як діячі суверенної держави, а як зрадники-піддані.

Події 1471 р., виявивши військову слабкість і відсутність політичної єдності і волі новгородців, визначили долю республіки. У 1475/76 р. Іван III особисто з'явився у місті і став чинити суд і управу. Засуджено було чимало народних кривдників", включаючи і статечних посадників. Це викликало приплив симпатії низів до захисника "правди" - великому князю, носія вищої справедливості, а, головне, внесла ще більший розкол у суспільство. Суворо розправився великий князь з боярами, запідозреними в зв'язках "з королем".

Остання сторінка новгородської вольності була перевернута у кінці 70-х років. Навесні 1477 р. новгородське посольство, ніби прислане від архиєпископа і "всього Великого Новгорода", повеличало Івана III не як зазвичай, "по старине", паном, а государем. Різниця суттєва: якщо звернення "пане" виражав ставлення феодального рівності або, в крайньому випадку, неравностатусного васалітету, то поняття "государ" означало визнання підданства. У самому Новгороді відмовилися підтвердити посольську ініціативу і "назвали те брехнею". Місто охопило обурення, які повернулися посли і деякі прихильники промосковської партії були вбиті. Знову зазвучали заклики йти "за короля Казимира.

Восени Іван III з полицями підійшов до міста. Тут з'ясувалося, що новгородці не можуть і не хочуть чинити опір. Замість боїв розпочалися переговори, які завершилися в січні 1478 р. прийняттям умов московського князя - повною капітуляцією: "Вечю дзвону в отчине нашої в Новгороді не бути, посаднику не бути, а держава нам держати". Новгородська автономія була скасована. Всі судові й адміністративні справи переходили у відання московських намісників.

Ліквідація новгородської державності була доповнена створенням відповідної соціальної опори в землевладельческом класі: в середині 80-х років багато новгородські бояри та "життя люди" були переселені "на низ", а їх землі, що перейшли до Івана III, роздано московським служилим людям. Відібрані були деякі волості у новгородського владики і монастирів. Репресіям піддалися також новгородські купці і чорні люди. У підсумку, по відкликанню московського літописця, великий князь "тако конечне приручений Великий Новгород".

Оточене майже зі всіх сторін московськими володіннями, Велике князівство Тверське стояло на порозі свого краху. Передбачаючи розвиток подій, частина тверського боярства поспішила від'їхати на службу до великого князя; сам тверський князь Михайло Борисович став шукати допомоги в Литві. Це викликало похід московських ратей, в результаті якого Михайло Борисович визнав себе "подручником" Івана III. Договір передбачав відмову від контактів з Литвою. Однак Михайло Борисович, гостро потребував союзника, порушив цю умову. Про таємних переговорах Твері з Литвою стало відомо в Москві, і в 1485 р. полки Івана Васильовича знову з'явилися під Твер'ю. Останній товариський князь втік. Тверське князівство з містами Твер, Кашин, Клин, Стариця було передано старшому синові Івана III Івану Молодому, племіннику втік тверського князя, і деякий час зберігало певну автономію. Після його смерті в 1490 р. князівство остаточно увійшло до складу Московської держави. У 1489 р. московські воєводи привели до покори Вятський край.

Невід'ємною стороною історії збирання земель навколо Москви за Івана III стало його прагнення скоротити число удільних князівств. Після того, як з політичної карти Русі зникли майже всі самостійні князівства, погляд був кинутий на уділи членів московського правлячого дому. Частина уділів перейшла у володіння московського князя після смерті їх власників (Юрій Дмитровський, Андрій Меньшой). Позбавлений своїх володінь був князь Андрій Великий, який викликав гнів старшого брата і опинився в ув'язненні. Важливо підкреслити, що при Івані III всі територіальні придбання великого князя не підлягали родинному розділу. Таким чином, поступово скорочувалася простір, відтворюючу питому старовину. До початку князювання Василя III Івановича (1505-1533) залишалися неприсоединенными до Москви Псков і Рязанське князівство.

На відміну від Новгорода, Пскова, якому доводилося вести виснажливу боротьбу з сусідами, в більшій мірі залежав від Москви. Частково це пояснює той факт, що йому довше вдалося зберегти свій самобутній державний устрій. Але по мірі формування Російської держави псковська "старовина і мито" разом з традицією псковичей величати себе "добровільними людьми" перетворювалися на пережиток. У 1510 р., визнавши обґрунтованими скарги псковичей на намісників, Василь III наказав заарештувати місцевих посадників, бояр і купців. Традиційний "перебір людців" закінчився висилкою 300 псковських сімей в Москву. Їх землі і двори були віддані великокнязівським слугам. Псковские порядки були скасовані, а разом з ними припинено карбування псковської монети.

Рязанське князівство вже з середини XV ст. потрапляє у васальну залежність від Москви. Рязанські князі, як "молодите брати" Івана Васильовича, беруть зі своїми полками участь у походах проти Литви. У 1503 р. помер рязанський питома князь Федір Васильович заповів свою половину московському князю Івану III. Намісники московського князя стали майже безкарно розпоряджатися в Рязанській землі, відтіснивши місцеве боярство і вільних слуг. Невдоволення вилилося в антимосковський змова. Змову було викрито. Рязанського князя викликали в Москву й заарештували. У 1521 р. йому вдалося втекти з ув'язнення, за повернутися на рязанський стіл і вже тим більше відновити своє князівство він не мав сил. Таким чином завершився процес формування єдиного Російської держави. До цього часу в документах утвердилася нова форма найменування Російської держави - Росія.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XV - ПЕРШОЇ ТРЕТИНИ XVI ст.
Зовнішня політика Російської держави в середині - другій половині XVI ст. Лівонська війна
Перша половина XIX в
Внутрішньополітичне становище ВКЛ у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
Білорусь на міжнародній арені у другій половині 1940-х - першій половині 1980-х рр.
Завершення політичного об'єднання Руських земель навколо Москви
ОБ'ЄДНАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ НАВКОЛО МОСКВИ
ОБ'ЄДНАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ НАВКОЛО МОСКВИ
Завершення об'єднання Російських земель
Політичні партії та громадські об'єднання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси