Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Галицько-Волинська земля

Її територія обіймала прикордонне положення в Російських землях. Характерною рисою цього регіону стали постійні втручання в усобиці, які проходили в Галичі і Волині, сусідніх держав - Польщі та Угорщини. Причиною були напружені відносини галицьких князів з боярами і городянами. Князя Ярослава Осмомисла (1152-1187), про яку з повагою відгукується автор "Слова о полку Ігоревім", в 1173 р. заарештували його ж бояри, вони вигнали з Галича незаконного сина князя і спалили його мати. На рубежі XII-XIII ст. князь Роман Мстиславич (1199-1205) об'єднав під своєю владою Галицько-Волинську землю, але після його загибелі на галицький стіл стали претендувати представники інших ліній - чернігівські та володимирські князі, а також київський князь Рюрик Ростиславич. В усобиці на півдні Русі взяли участь і сусіди - угорський король Андрій і польський князь Мешко. Угорські війська в 1206-1214 рр. шість разів вторгалися в галицькі землі. Запрошені в Галич діти знаменитого новгород-сіверського князя Ігоря Святославича повели боротьбу з місцевими боярами, але в підсумку були схоплені ними і повішені. В ході цієї смути в Галичі став князем боярин Владислав. Князя Данила Романовича Галицького (1221-1264) бояри також не раз змушували покидати його столицю. Тільки наприкінці 1230-х рр. Данило зміг утвердити свою владу і навіть тимчасово підпорядкувати Київ. В 1245 р. після розгрому чернігівського князя Ростислава і угорських військ в Галицько-Волинській землі настала певна стабілізація. У середині XIII ст. князь Данило вважався одним з найбільш впливових правителів у Руських землях.

В умовах, коли князівський рід Рюриковичів розпався на гілки, було втрачено, як вже зазначалося, поняття родового старейшинства, його змінило уявлення про старшинство у своїй родової гілки. Князь, який займав київський стіл, тепер міг не тільки не бути найстарішим в роді, але навіть і найстарішим у своїй гілки - він був лише номінальним, а не реальним верховним правителем Русі. В цих умовах знадобилося введення особливого титулу, підкреслює політичне верховенство, - титулу великою князя (він використовувався на Русі в X ст., пізніше втратив своє значення у зв'язку з утворенням єдиної держави, керованого тоді одним князівським родом). Першим цей титул з кінця 1270-х рр. став послідовно вживати правитель Володимиро-Суздальській землі Всеволод Велике Гніздо. У XIII ст. цим титулом стали іменуватися та інші можновладні князі (галицько-волинські, чернігівські та ін).

Соціально-економічний розвиток Русі в середині XII - середини XIII ст. характеризується зростанням вотчинного землеволодіння. Державна форма власності продовжувала відігравати провідну роль, але розвиток системи вотчин призвело до посилення самостійності бояр, ослаблення їх зв'язків з князями і внаслідок цього до поступового розпаду дружинної організації. Дружина розпадається на боярвотчинникову залишалися васалами князя, і княжий двір, члени якої називалися дворянами, або слугами.

Зовнішня політика Руських земель у XII - початку XIII ст

В умовах існування самостійних князівств-земель кожне з них фактично стало проводити самостійну зовнішню політику. Від цієї епохи збереглися тексти кількох міжнародних договорів, зокрема договори Новгорода з Готським берегом (о. Готланд у Балтійському морс) і німецькими містами (1189 - 1199), договори Смоленська з Ригою (1229) і Готським берегом (1230-і рр..). Широко була поширена практика військових союзів князівств з іноземцями для здійснення дій проти своїх суперників па Русі. У 40-70-х роках XII ст. боролися за Київ волинські, чернігівські, смоленські і суздальські князі часто залучали як союзників угрів та половців. У першій половині XIII ст. у боротьбі за Галич, в якій брали участь волинські князі Данило і Василько Романовичі, Мстислав Мстиславич Удатний (з смоленських Ростиславичів), Михайло Всеволодович Чернігівський, значну роль відігравали Польща і Угорщина. Угорським королям вдавалося навіть опановувати галицьким столом, але зрештою на ньому, як уже зазначалося, утвердився Данило Романович. В 1245 р. він розбив угорсько-польське військо, яке намагалося привести в Галич Ростислава сина Михайла Всеволодовича, і остаточно закріпив за собою владу.

В епоху роздробленості особливу роль грали русько-половецькі зв'язку. Після розпаду Давньоруської держави міжусобна боротьба посилилася, і половецькі набіги, які різко скоротилися в результаті активних дій Володимира Мономаха та його сина Мстислава Великого, знову набули інтенсивний характер. Половці брали участь у міжусобицях руських князів. Традиція використання їх у внутрішніх війнах ніколи не припинялася.

До 1170-м рр. склалося два великих половецьких об'єднання: у Наддніпрянщині, очолювана ханом Кобяком, і на Сіверському Дінці на чолі з ханом Кончаком. У цей час відбувається певна стабілізація в Київському князівстві, колишньому в попередні десятиліття яблуком розбрату руських князів. З 1176 р. тут встановився диумвират: київський стіл посідає представник чернігівської гілки нащадків Олега Святославича (Ольговичів) Святослав Всеволодович, а іншою територією володіє князь із смоленської гілки Мопомашичей Рюрик Ростиславич.

У 1180-1181 рр. Святослав спробував порушити рівновагу сил. Він почав війну з Рюриком і закликав на допомогу Кончака і Кобяка. Але князі Ольговичі і половці зазнали поразки, після чого статус-кво було відновлено. У наступні роки Святослав і Рюрик організовують спільні дії проти половців. У 1184 р. в результаті походу об'єднаних сил південноруських князів був розгромлений і взято в полон Кобяк.

Переломним у боротьбі руських князів з ханом Кончаком став 1185 р. В початку року Кончак розпочав похід на Русь, але військами Святослава і Рюрика був відкинутий від Переяславського князівства, зберігши свої основні сили. У квітні-травні відбувся сепаратний похід у степ князя Ігоря Святославича (двоюрідного брата київського князя Святослава), володів невеликим Новгород-Сіверським князівством у межах Чернігівської землі. Але він зустрів відсіч об'єднаних сил ханів Кончака і Гзака. В результаті триденних запеклих боїв військо Ігоря було знищено. Чотири князя (Ігор, його брат, племінник і син), що брали участь в поході, потрапили в полон. Половецькі війська двома групами рушили на Русь: Гзак - на Новгород-Сіверське князівство Ігоря, Кончак - на Переславскую землю. Проте обом угруповань не вдалося досягти значних успіхів. Тим же влітку Ігоря Святославича вдалося втекти з полону.

Починаючи з 1190-х рр. набіги половців стали менш інтенсивними, але все ж до розгрому монголо-татарами вони продовжують брати участь в міжусобних війнах руських князів (1203 і 1235 рр. союз з ними навіть приводив до зміни князів на київському столі).

У другій половині XII ст. відносини Русі з Візантією значно ослабли (в 1204 р. Візантійська імперія тимчасово припинила своє існування після захоплення Константинополя хрестоносцями). Однак при цьому зберігалися російсько-візантійські зв'язки по лінії церкви: велика частина ієрархів (у тому числі майже всі митрополити були греками за походженням.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Галицько-Волинське князівство
Ринок землі
Землі рекреаційного призначення
Землі для забезпечення космічної діяльності
Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
Боротьба Руських земель з зовнішньою агресією в середині XIII століття та її наслідки
Культура Руських земель у період монгольського панування (середина XIII-XV ст.)
Зовнішня політика Великого князівства Литовського у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
ОБ'ЄДНАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ НАВКОЛО МОСКВИ
ОБ'ЄДНАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ НАВКОЛО МОСКВИ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси