Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 21. Дослідження пам'яток наскального мистецтва та інших наземних археологічних об'єктів

Стародавні поселенські і поховальні комплекси є основними об'єктами сучасних археологічних досліджень. В ході їх вивчення накопичувався досвід проведення розкопок, складалися основні прийоми та методики польових досліджень. Однак об'єктами археологічних польових досліджень є велика кількість інших археологічних пам'яток, зокрема пам'яток стародавнього і середньовічного наскального мистецтва, кам'яних статуй різних епох, поминальников, викладених камінням і архітектурних пам'яток давнини. Їх об'єднує те, що багато з них не вимагають археологічних розкопок, оскільки часто не мають культурного шару. Для їх вивчення необхідно застосування спеціальної методики та особливих прийомів польових досліджень.

Серед таких пам'яток основну групу складають пам'ятки наскального мистецтва.

Методика дослідження пам'яток наскального мистецтва

В археології в нашій країні і за кордоном з кінця минулого століття сформувався підвищений інтерес до цієї групи пам'яток. Велика їх кількість було відкрито в Сибіру, на півночі європейської частини Росії, на Кавказі, в сусідніх країнах - Казахстані, Киргизії і Монголії. До 70-х роках XX ст. вітчизняна і світова наука мала в основному окремими пам'ятками або групами пам'яток наскального мистецтва в Європі, Азії, Африці. В даний час в результаті відкриття величезного числа раніше не відомих пам'яток наскального мистецтва по всьому світу стало ясно, що цей вид пам'яток являє собою потужний, стійкий пласт загальнолюдської культури, найцінніше джерело вивчення історії давніх та середньовічних народів, їх культури, мистецтва, світогляду.

Для дослідження наскельних зображень потрібна спеціальна підготовка, використання особливих матеріалів та інших, але порівняно з розкопками, прийомів роботи. Крім звичайного для археологічних досліджень обладнання і спорядження необхідні: спеціальна микалентная папір для копіювання і різної якості целофан; художні фарби різних кольорів; перманентні (водостійкі) фломастери та маркери різної товщини; липка стрічка; щітки, губки, ганчірки, скальпелі, ножиці, спринцівки, каністри для води, планшети, тубуси.

Дослідження слід починати з огляду всього пам'ятника, навколишнього ландшафту. У даному випадку треба враховувати, що пам'ятником наскального мистецтва є скеля з зображеннями, оточуюче її простір. У давнину місця з зображеннями сприймалися як природні святилища або священні камені і розглядалися в єдності з природним середовищем.

Далі слід уважно вивчити скельну поверхню з зображеннями, зруйновані ділянки, тріщини, лишайники, розглянути зображення, які буває важко зрозуміти відразу з причини їх накладання один одним, наявності вибоїн, руйнувань, які заважають розібратися з самими малюнками, виявити їх.

Археологу необхідно знати про прийомах і техніці нанесення зображень. Їх кілька.

Найпоширеніші - вибивка точковими ударами контуру зображення або заповнення выбивкой суцільно всієї фігури. Сама точкова вибивка, нанесення заглиблень різні. Вони можуть бути дрібними і неглибокими, частими, нанесеними майже суцільно і рідкісними, іноді дуже рідкісними, передають ледь помітне зображення, можуть бути великими, глибокими, грубо передають зображення.

Часто малюнки наносилися прочерчиванием (графіті). Прокреслення теж буває різним: лінії можуть бути глибокими і досить широкими, як би прорізаними і найтоншими, як павутинка, ледве помітними на поверхні каменя, проведеними гострим тонким кінцем інструментом типу голки або шила. Такі лінії буває важко відрізнити від дрібних тріщин на поверхні каменю.

Третій спосіб - прошлифовка фігури або її частин (наприклад, тулубі може бути зображено выбивкой, а голова прошлифовать). Шліфування (загладжування, поглиблення) частини малюнка на поверхні каменю здійснювалося за вибивки (спочатку наносилася точкова суцільна вибивка, поглиблювалася, потім вибита поверхню прошлифовывалась з допомогою каменю).

Четвертий прийом, зустрічається рідше, - виконання зображення мінеральною фарбою - вохрою. З часом такі зображення тьмяніють, вимиваються та їх буває досить складно визначити. Кажучи про методи, треба відмітити, що сучасною наукою прийоми нанесення зображень, інструменти, якими наносилися зображення, мало вивчені.

Огляд скелі з малюнками - робота дуже відповідальна. Її треба проводити не поспішаючи і переважно в кілька прийомів, при різному освітленні, щоб зрозуміти зображене на поверхні скелі, розібратися з різними лініями, що утворюють малюнки.

Далі слід оглянути поверхню землі або скельного грунту під скелею з зображеннями. Майданчики перед скелею в давнину могли бути місцем культових дій та містити підйомний матеріал. Часто малюнки починаються прямо від землі. В такому випадку необхідно прокопати траншею вздовж каменю, очистити його нижню частину від землі і встановити, чи є малюнки. Якщо близько площині з зображеннями виявляється підйомний матеріал, його слід нанести на план пам'ятника і бажано закласти розкоп.

Багато скельні поверхні з малюнками вкриті лишайниками. Дуже важливо визначити, яким методом можна їх видалити. Деякі з них можна ліквідувати, просто акуратно зрізуючи з поверхні або зчищаючи жорсткою щіткою, інші - так званим методом відпарювання, коли поверхня, покрита лишайником, покривається м'якою бавовняною матерією і потім поливається окропом. У цих цілях застосовуються різні парообразователи. Через деякий час лишайники прибираються.

Однак не всі лишайники можна легко видалити. Існує багато дуже стійких лишайників, які можна прибрати тільки із застосуванням кислот. В даному випадку єдиних методик і рекомендацій на всі випадки бути не може. Все залежить як від лишайника, так і від особливостей каменю, на якому він росте, від його структури, наявності солей та багатьох інших факторів.

Скельні поверхні з малюнками схильні природним впливів середовища: сонця, снігу, дощу, потоків води, пилу, забруднень. Тому поверхня необхідно обережно вимити чистою водою за допомогою м'якої щітки чи ганчірки, не руйнуючи каменю. Якщо камінь руйнується, то треба обмежитися легкої сухий очищенням. У воду ні В якому разі не можна додавати пральні порошки або інші миючі засоби.

Наступний, самий відповідальний момент - копіювання зображень. Основна мета копіювання - зняти гранично точну копію зображення для подальшого вивчення і публікації. Для цього, з урахуванням особливостей скельній поверхні, техніки нанесення малюнків, вибирається відповідний спосіб копіювання, гарантує збереження малюнків.

Наскельні зображення, як правило, обмежені розмірами площині поверхні каменя, на яку вони нанесені. Ця обставина часто визначає розмір зображення, кількість фігур, представлених на окремому камені. На багатьох пам'ятках розташовані досить великі, багатометрові площині з зображеннями, вкриті масою різночасових малюнків, виконаних різними прийомами і перекривають один одного. При огляді таких композицій треба звернути увагу на руйнування каменю. Колись єдина площина з зображеннями в наш час може бути розколота на окремі частини. Тому, перш ніж копіювати зображення, треба уважно оглянути всі частини каменю, зрозуміти весь комплекс зображень, оглянути вибиті місця. Якщо камінь "м'який", сланцевий, то відкололися фрагменти площини можуть перебувати на землі.

Складно буває розібратися в перекривання малюнків (полимсесты). Вони можуть належати до одного часу, можуть бути разновременными. В такому випадку, готуючись до копіювання зображень, треба детально розглянути всі малюнки, постаратися розібратися в них, встановити, які нанесені раніше, які - пізніше. Це відповідальна процедура, яку можна провести тільки на місці, в польових умовах. Встановити послідовність нанесення вибивки іноді вдається з різниці так званого засмаги - кольору, який набуває вибивка з часом, глибині вибивки та іншим помітним відмінностей. Також допомагає огляд вибивки через биникуляр, збільшувальне скло. Найбільш достовірні висновки можуть бути зроблені за допомогою мікрофотографії.

Після проведення підготовчих робіт на пам'ятці можна приступити до основної і найвідповідальнішої частини польового дослідження - копіювання зображень.

Археологами застосовувалися різні прийоми, спрямовані на отримання найбільш достовірної копії: зняття копії на кальку, эстампажи, виконані натиранням з допомогою копіювальної папери, переклад целофан різної товщини. При цьому часто малюнки попередньо "посилювалися", спеціально промалювалися крейдою, олівцем або вугіллям, обводилися і потім вже копіювалися. В результаті завдавати шкоди зображень і всьому пам'ятника. Сліди такої роботи на довгі роки залишалися на пам'ятнику, псували стародавні зображення.

В останні роки найбільш поширеним був спосіб эстампирования з допомогою еластичною, м'якою микалентной паперу, яка в один - два шари накладалася на скелю з вибитими зображеннями, "до пеньків" до неї за допомогою мокрої губки, "обіймаючи" всі її нерівності. Після висихання на її поверхню за допомогою тампона з матерії наносилася фарба - чорна, коричнева або колер з декількох фарб. Протягом ряду років застосовувалася досить їдка і проникає крізь тонкий шар паперу типографська фарба. Часто від такої роботи крім копії малюнків залишалися плями фарби на поверхні скелі.

Пошуки способів копіювання тривають. Переслідуються дві мети: не пошкодити скелю з малюнками, зберегти її первісний вигляд і отримати як можна більш точну копію стародавнього зображення. В даний час найбільш вагомими вважаються такі способи.

Копіювання площині каменя з вибитими, прошлифованными або прокресленими зображеннями за допомогою эстампажа на микалентной папері з подальшим тонуванням за допомогою тампона з невеликою кількістю художньої фарби.

Копіювання на прозорий целофан кольоровими водостійкими маркерами. Для цього використовується не розтягується матеріал, щоб не спотворювався малюнок. Так само, як і у випадку з микалентом, лист прозорого целофану прикріплюється на поверхню каменю з малюнками за допомогою клейкої стрічки. В такому разі можна застосовувати при копіюванні маркери різних кольорів: чорним або коричневим наносити зображення, якимось іншим кольором виділяти зони лишайників, якщо вони не ліквідовані. Різними кольорами можна передати і хронологічні групи зображень на пам'ятках з великою кількістю малюнків, якщо вони визначені.

Целофан незамінний при копіюванні зображень, намальованих охрою і виконаних способом прочерчивания.

Виготовлення форм. Эстампажные копії різного призначення давно застосовуються в роботі з пам'ятниками наскального мистецтва. В силу трудомісткості, громіздкість і дорожнечу матеріалів ці способи не отримали широкого розповсюдження.

Більш простий прийом - це метод виготовлення негативної форми з пап'є-маше, тобто з паперової маси, рясно просоченою водою. Для цього потрібна водовпитывающая біла папір, який товстим шаром наноситься на ділянку скелі, вдавлюється в неї і висихає протягом тривалого часу. Висохла, вона вільно відстає від поверхні каменю. Виходить негативна копія поверхні скелі, з допомогою якої можна робити гіпсові відливання і тонувати їх за кольором каменю.

Так само роблять зліпки за допомогою латексу (рідкої гуми), які можна згортати, зручно перевозити. На невеликих ділянках можна знімати відбитки з допомогою зубопротезної пасти. Однак, цей спосіб досить дорогий і застосовується для виготовлення копій окремих зображень або невеликої ділянки скелі з малюнками метою експонування музейних експозиціях або на виставках.

Копіювання каменю з малюнками є головною, але не єдиною процедурою польового дослідження. Важливим завданням є фотографування зображень на цифрову фотокамеру з різними режимами освітлення, обов'язково з позначенням номера пам'ятника, номера об'єкта та прикріпленої масштабної смужкою з поділками. Обов'язково виготовлення ситуаційного плану розташування площин з зображеннями, їх нумерація. Опис в щоденнику має містити: загальні відомості про пам'ятник, його розташування, кількості площин з малюнками, навколишньому просторі і інших факторах. Важлива інформація про наявність інших археологічних об'єктів поруч або на якійсь відстані, наприклад, курганів, кам'яних стел, так як наскальні зображення часто є не окремими пам'ятками, а частиною комплексу археологічних об'єктів, розташованих на певній ландшафтному просторі.

В наш час стосовно до пам'ятників наскального мистецтва сформувалося дослідне науково-реставраційне напрямок з реставрації та відновлення первісного вигляду пам'яток наскального мистецтва, які зазнали антропогенному або техногенного руйнування. Робота носить багато в чому експериментальний характер і проводиться реставраторами-фахівцями, художниками, вченими та іншими фахівцями. Вона спрямована на видалення сучасних написів, лишайників, штучне патенування сколів поверхні каменю, заповнення глибоких вибоїн, антропогенних ушкоджень патенированной масою. Ці роботи успішно проводяться фахівцями ПІІ реставрації в Південній Сибіру на пам'ятнику Томської писаница і в Казахстані науково-реставраційної лабораторії ТОВ "Острів Крим" на пам'ятнику Тамгали Тас.

Інші наземні археологічні пам'ятки та їх дослідження

До даної категорії пам'яток ми відносимо кам'яні стели з личинами палеометаллической епохи в Південній Сибіру, так звані "оленеві камені" раннього залізного століття, середньовічні статуї і балбалы. Вони, як правило, пов'язані з іншими археологічними пам'ятками, складовими археологічний комплекс. На жаль, до теперішнього часу ці пам'ятки у великій кількості вилучені з природного середовища і знаходяться у фондах музеїв. Однак у ряді місць в Гірському Алтаї, Туві, в сусідніх державах - Казахстані і Киргизії, їх ще можна зустріти на місцях їх створення.

Процедура польового дослідження таких пам'яток включає кілька послідовних і вже відомих нам операцій.

Рис. 109. Древнетюркские святилища:

1 - Жайсан-11; 2 - Міркою; 3 - Бельсаз-2 (А. Десымбаевой)

Спочатку треба вивчити, що являє собою пам'ятник, вивчити навколишній історичний ландшафт, які археологічні пам'ятки розташовані поруч або на деякій відстані; встановити, чи існує зв'язок досліджуваного пам'ятника з ними.

Услід за цим необхідно оглянути саму статую, всі його поверхні, постаратися з'ясувати характер і взаємозв'язок зображень на поверхнях статуї, обстежувати прилеглу ґрунтовий і підгрунтовий шар, сфотографувати об'єкт на цифрову фотокамеру з різних ракурсів.

Після цього слід зробити креслення - зображення пам'ятника у масштабі і план місцевості з нанесеними на нього об'єктами.

Подальша робота пов'язана з копіюванням зображення на статуї і проводиться за тією ж методикою, що і копіювання наскельних зображень. При цьому має бути скопійована знято на фотоапарат вся поверхня об'єкта, а не окремі зображення, так як дуже важлива взаємозв'язок зображень на всіх сторонах пам'ятника.

Рис. 110. Микалентная копія наскельних зображень

Також необхідно дослідити частина пам'ятника, що знаходиться в землі. Для цього для розкопок розмічається невелику ділянку безпосередньо вздовж каменю, спереду або ззаду. Внизу, на тій частині пам'ятки, яка перебуває в землі, можуть містити зображення, розташовуватися археологічні предмети (наприклад, кераміка). При необхідності такий міні-розкоп можна розширити. На креслення-малюнок треба нанести і знаходиться в землі частина пам'ятника, позначивши лінію поверхні землі.

Заключною частиною дослідження є докладний опис об'єкта в щоденнику приблизно в наступній послідовності: назва пам'ятника (об'єкта), його місцезнаходження з даними по системі GPS або Глонасс, опис місцевості і інших археологічних об'єктів на ній, припущення про їхні зв'язки з описуваним об'єктом. Після цього можна приступати до подробнейшему опису самого об'єкта: його розмірів, орієнтування по сторонах світу, конфігурації пам'ятника, матеріалі (породи каменю) і зображень на його поверхні.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

друга. Дослідження археологічних пам'яток
Основні прийоми виявлення археологічних пам'яток
Дозвіл на дослідження археологічної пам'ятки
Як розвивалася методика дослідження археологічних пам'яток
Дозвіл на дослідження археологічної пам'ятки
Основні прийоми виявлення археологічних пам'яток
друга. Дослідження археологічних пам'яток
Основні прийоми виявлення археологічних пам'яток
Дозвіл на дослідження археологічної пам'ятки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси