Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Мікроекономіка в питаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. ДОСКОНАЛА, ВІЛЬНА АБО ЧИСТА КОНКУРЕНЦІЯ: ВИЗНАЧЕННЯ ЦІНИ І ОБСЯГУ ВИРОБНИЦТВА

Ринкові моделі виробництва: загальна характеристика

Ринкові моделі відрізняються по кількості фірм, що працюють в галузі, незалежно від того, є продукція стандартизованою, або диференційованою і наскільки легко чи важко новим фірмам ввійти в галузь (табл. 8.1).

Спираючись на дані табл. 8.1, коротко охарактеризуємо основні риси зазначених чотирьох моделей, враховуючи, що більш докладні роз'яснення підуть нижче.

Чистий (вільна) конкуренція (pure competition) припускає, що на ринку існує дуже велике число фірм, що виробляють стандартизований продукт (наприклад, пшеницю або кукурудзу). Нові фірми можуть легко увійти в галузь.

Недосконала конкуренція проявляється в наступних формах.

Монополістична конкуренція (monopolistic competition) характеризується порівняно великим числом продавців, які виробляють диференційовані продукти (одяг, меблі, книги). Диференціація є основою при створенні сприятливих умов для продажу і оновлення продукції. Входження в галузь з монополістичною конкуренцією досить просте.

Олігополія (oligopoly) відрізняється невеликою кількістю продавців, і ця "нечисленність" означає, що рішення про визначення цін та обсягів виробництва є взаємозалежними. Кожна фірма відчуває на собі вплив рішень, що приймаються її конкурентами, і повинна враховувати їх при виробленні стратегії ціноутворення та визначення обсягу виробництва. Продукти можуть бути як стандартизованими (сталь або алюміній), так і диференційовані (автомобілі або комп'ютери).

Таблиця 8.1. Характеристика чотирьох основних моделей ринку

Характеристика чотирьох основних моделей ринку

Чиста монополія (pure monopoly) - компанія є на ринку єдиним продавцем продукту або послуги (наприклад, електрична компанія). Проникнення в галузь нових фірм блоковано, оскільки підприємство являє собою всю галузь. Оскільки існує тільки один продукт, очевидно, що диференціація продукції відсутня.

Досконала конкуренція і чиста монополія - крайні полюси спектру ринкових структур і тому зустрічаються відносно рідко. Набагато частіше спостерігаються монополістична конкуренція і олігополія.

Розглянемо представлені моделі більш детально.

Досконала, вільна або чиста конкуренція: поняття і характерні ознаки

Досконала, вільна або чиста конкуренція - ринкова модель, ідеалізоване стан ринку, коли окремі покупці та продавці не можуть впливати на ціну, але формують його своїм внеском попиту і пропозиції. Іншими словами, це такий тип ринкової структури, де ринкова поведінка продавців і покупців полягає в пристосуванні до рівноважного стану ринкових умов.

Ознаки досконалої конкуренції:

o дуже великого числа незалежно діючих продавців, що звичайно пропонують свою продукцію на високоорганізованому ринку;

o стандартизована, або однорідна продукція (зерно, вугілля, нафта сира та ін), внаслідок чого відсутня основа для нецінової конкуренції, тобто конкуренції на базі розходжень в якості продукції, рекламі або збуті;

o фірма приймає ціну, задану ринком, оскільки в умовах чистої конкуренції кожна компанія виробляє настільки невелику частину від загального обсягу виробництва, що збільшення або зменшення її випуску не буде робити відчутного впливу на загальну пропозицію і, отже, ціну продукту. Аналіз попиту на продукт конкурентної продавця показує, що окрема конкурентна фірма не може відчутно вплинути на ринкову ціну, яка встановлюється на основі сукупного попиту і пропозиції. Конкурентний продавець скоріше є тим, хто погоджується з ціною, ніж тим, хто диктує ціну. Крива попиту, з якою зіштовхується окрема конкурентна фірма, зовсім еластична. Причому крива попиту на продукцію фірми є в той же час кривою прибутку;

o вільний вступ і вихід з галузі - в умовах чистої конкуренції не існує ніяких серйозних перешкод: законодавчих, технологічних, фінансових і інших, які могли б перешкодити виникненню нових фірм і збуту їхньої продукції на конкурентних ринках. У разі відсутності хоча б одного з вищевказаних ознак конкуренція називається недосконалою. У реальній економіці до моделі досконалої конкуренції найбільш наближені ринки сільськогосподарських товарів, біржовий ринок і ринок іноземних валют. У ході спостереження за явищами економічних криз був зроблений висновок, що така форма конкуренції зазвичай терпить фіаско, вийти з якого можливо лише завдяки зовнішньому втручанню.

Чиста конкуренція на практиці досить рідка. Це модель ринку, що має лише аналітичне і деяке практичне значення. Почнемо з характеристики доходу фірм.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Економічна поведінка фірми в умовах досконалої конкуренції. Визначення ціни і обсягу виробництва. Максимізація прибутку і мінімізація збитку
ЧИСТА МОНОПОЛІЯ: ВИЗНАЧЕННЯ ЦІНИ І ОБСЯГУ ВИРОБНИЦТВА
Досконала конкуренція
НЕП - модель ринкового соціалізму
Модель радикальних ринкових реформ, використовувана в російській економіці
Приклад побудови фінансової моделі компанії "Акрихін" і розрахунку ринкової вартості
Сутність та ознаки досконалої конкуренції. Попит на товар конкурентної фірми та конкурентної галузі. Середня валова і гранична виручка (середній, валовий і граничний дохід)
Досконала конкуренція: поняття та основні риси
Ознаки досконалої конкуренції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси