Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Кінець ординського панування. Русь і Литва на рубежі XV-XVI ст.

Створення єдиної держави було неможливо без звільнення від ординського володарювання. Останнє передбачало не тільки мобілізацію всіх військових ресурсів, але й активізацію зовнішньої політики, спрямованої на пошук союзників і зрив планів вороже настроєних сусідніх держав, в першу чергу Великої Орди і Литви. Завдяки зусиллям Івана III дипломатичні можливості Московського князівства примножилися. Інший рівень і масштаб зовнішньополітичних контактів, інші ресурси дозволили Москві впливати на перебіг справ не тільки в своєму регіоні, але і у всій Східній Європі.

Кінець 80-х років став часом тяжких випробувань для Івана III. Зростання могутності Московського князівства, тільки що підтверджене приєднанням Новгорода, призвело до серйозних ускладнень. Енергійний хан Великої Орди Ахмет і великий князь Литовський Казимир створили військовий союз, спрямований проти Москви. У свою чергу Іван III уклав угоду з найлютішим ворогом Ахмета, кримським ханом Менглі-Гіреєм. Цей далекоглядний дипломатичний хід кілька урівноважив сили.

Ахмет виношував плани відновлення могутності Золотої Орди, повернення московського князя в колишній стан данніка було однією з складових успіху. Звідси - ретельність підготовки до походу і те завзятість, з яким Орда, зазвичай избегавшая довгих кампаній, вела військові дії.

Напередодні навали становище великого князя ускладнилося конфліктом з братами, удільними князями Андрієм Великим і Борисом Васильевичами. Зіткнення з братами було викликано небажанням Івана III ділитися новоприсоединенными областями. Так, після смерті Юрія Васильовича в 1474 р. весь доля відійшов до великого князя. Нічого не дісталося братів великого князя і після завоювання Новгородської землі. Подібна політика, сприймалася як порушення існуючих в великокнязівської сім'ї договорів, насправді відображала прагнення Верба-па III до розширення своїх володінь. Підняли ж заколот брати виходили з традиційних уявлень, згідно з якими вони ставали співвласниками приєднаних або успадкованих територій.

Андрій з Борисом зі своїми удільними полицями подалися ст. Великі Луки. Це давало їм можливість при необхідності шукати допомоги навіть у Казимира. У розпал конфлікту прийшла звістка про виступ хана Ахмета. Дозвіл внутрішньополітичної кризи стало для Івана III першочерговим завданням.

Московський князь не допустив подальшого поглиблення конфлікту. Він пішов на поступки, одночасно спираючись при переговорах на посередництво і авторитет церкви. З цією метою до бунтівників був відправлений ростовський архієпископ, духівник великого князя Вассиан Рило, оголосив про готовність Івана III поступитися братам Алексин і Калугу. Компроміс був знайдений, і восени, напередодні вирішального зіткнення, питомі полиці братів стояли поруч з великокнязівськими ратями.

Поява весною 1480 р. орд Ахмета не стало несподіванкою для Івана III. На рубежі Оки війська хана зустріли російські полки. Переконавшись в надійності оборони, Ахмет на початку вересня попрямував до лівого припливу Оки, р. Угрі. Маневр переслідував дві мети: з'єднання з військами Казимира і переправу у фланг російських військ через мілководну Угру. Завдяки розпорядливості московських воєвод великокнязівські полки раніше татар вийшли на берег річки і перешкодили переправі. Почалося "велике стояння на Угрі".

В оточенні Івана III точилися гострі суперечки щодо перспектив ординської політики. Деякі видні бояри наполягали на переговорах з ханом, що означало збереження в тому чи іншому вигляді залежності. Сам Іван Васильович мав певні коливання: як політик він не любив ризику в тих випадках, коли результат боротьби не був ясний. За рішуче зіткнення виступали жителі Москви, видатні церковні діячі, ратні люди на чолі з наступником Іваном Молодим. Вассиан Рило дорікав великого князя в слабкості і ставив у приклад прадіда Дмитра Донського, який "і донині похваляем і славимо не тільки людьми, але і Богом". Бог допоможе тобі і підкорить ворогів під ноги твої", - наставляв в мужності свого духовного сина Вассиан.

Настали холоди поставили хана перед вибором: або зважитися на генеральну битву, або відступити в степи. На початку листопада Орда повернула коней. По дорозі хан в помсту за порушення договору - Казимир так і не прийшов до нього на допомогу - розорив литовські володіння. Останній же не поспішав, він побоювався союзника Івана III - кримського хана.

Стояння на Угрі завершило багатовікову історію ординського панування. Майже безкровна перемога частково була досягнута завдяки дипломатичному мистецтву Івана III і його найближчих помічників. Це ж мистецтво допомогло молодій державі знайти правильну лінію у складному клубку міжнародних протиріч. Османська імперія після падіння Візантії захопила Балкани і опинилася на межах Німецької імперії. Папа римський виступив з ідеєю створення антиосманської ліги християнських государів. Великі надії покладалися на Івана III, передбачалося, що одночасно з залученням московського князя вирішиться питання про унії руської православної церкви з католицькою. На це розраховували в Римі, виступаючи з ініціативою шлюбу Івана III з племінницею останнього візантійського імператора Софією Палеолог.

Цим надіям не судилося збутися. Тверезий політик Іван III не пішов на зіткнення з Османською імперією. Боротьба з найсильнішою військовою державою тогочасної Європи могла лише знекровити Русь. Після звільнення від ординської залежності Іван III прагнув до мирних відносин з Кримом і Туреччиною.

Провалилися й спроби Німецької імперії втягнути Івана ІІІ в боротьбу між імператором і угорським королем. В обмін на військову допомогу імператор пропонував великому князю королівський титул. Іван III відповів, що "поставлена" на престол має від Бога і не хоче отримувати його ні від кого іншого.

В останні десятиліття XV ст. головні зусилля Росія направила па возз'єднання російських земель, що входили до складу Великого князівства Литовського. У зв'язку з посиленням впливу католицької церкви становище феодалів, залишалися православними, ускладнилося. Наприкінці XV ст. у підданство до Івана III перейшли разом зі своїми землями князі у верхів'ях Оки і у Чернігово-Сіверській землі, до тих пір служили "на обидві сторони". Спалахнула війна. У цієї так званої прикордонної війні (1487-1494 рр..) Росія здобула перемогу. Великий князь Олександр Казимирович не тільки визнав нові кордони, але й закріпив світ династичним союзом: одружився з дочкою Івана III Оленою (1495 р.).

Однак династичний шлюб не пом'якшив напруження в російсько-литовських відносинах. У липні 1500 р. на р. Ведроші у Смоленській землі відбулася битва з основними силами литовського війська. Бій тривав шість годин. Перемога російських військ, очолюваних князем Данилом Васильовичем Щеней, була повною. Серед полонених опинився литовський гетьман князь Костянтин Острозький. Не маючи сил вести далі війну, Литва поспішила в 1503 р. укласти перемир'я. Успіх Росії був тим вагоміше, що у розпорядженні Олександра були ресурси не тільки Литви, але і Польщі, королем якої він став у 1501 р. Союзником Олександра був і Лівонський орден. Іван III передбачав зіткнення з ливонскими лицарями: ще в 1492 р. на російському березі Нарви, навпроти укріплень Лівонського ордена була побудована фортеця Йвангород, як база російських військ, що билися проти лицарів. Розгромлений Орден визнав право Росії на Дерпт і зобов'язався платити Росії данину за володіння містом.

В результаті до Росії приєдналися Чернігово-Сіверська земля і східна частина Смоленської землі. Межа проходила у верхів'ях Дніпра, всього в 50-80 км від Києва.

В 1512 р. закінчився термін русько-литовського перемир'я, військові дії поновилися. У Москві розраховували домогтися приєднання Смоленська, а потім України і Білорусії. Однак взяття Смоленська було затьмарене поразкою руських військ у 1514 р. р. під Оршею. Одночасно відновив набіги на південні повіти кримський хан. Військові дії припинилися в 1522 р. За новим перемир'я до Росії відійшла Смоленська земля.

Завершення об'єднання основного масиву великоруських земель навколо Московського князівства суттєво змінило характер усієї зовнішньої політики спадкоємців Івана Калити. Вона виходила за вузькі рамки міжкнязівських зіткнень і переважного спілкування з Ордою та Литвою, набувала регіональний характер. Від завдання національного звільнення Московська Русь переходила до вирішення проблем, пов'язаних із забезпеченням безпеки своїх кордонів, територіальної експансією як на Заході, так і на Сході. Стрімке піднесення Москви означало не тільки появу нового самостійного ділянки дипломатичної гри - змінювалася вся система міжнародних відносин у Східній Європі, весь баланс сил, інтересів, традиційних союзів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Кінець ординського панування. Русь і Литва на рубежі XV-XVI ст.
Ординське панування на Русі
Ординське панування на Русі
Культура Руських земель у період монгольського панування (середина XIII-XV ст.)
Реалістична література на рубежі XIX-XX століть
Боротьба на західних рубежах
Модерністські течії в літературі рубежу XIX-XX століть
Державно-політичний розвиток Росії на рубежі XXI ст.
Державність та державне управління в руських землях у період політичної роздробленості Русі і ординського нашестя (XII - середина XV ст.)
Основні тенденції в розвитку світового капіталістичного господарства на рубежі ХІХ-ХХ ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси