Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Література і музика

Наявність у хеппенинге передує і кілька організуючого дію лібрето зближує гепенінги з літературою.

В музиці гепенінгів схоже алеаторика. Їх зближує: (1) підвищення ролі театрально-видовищного початку, упор на виконавський процес, творчість на очах глядачів і слухачів; (2) роль імпровізаційного початку, привнесення ймовірнісно-випадкового елемента в твір.

Світло, звук, запах

У хеппенинге використовується світлова живопис: світло то і справа змінює колір і сили, направляється безпосередньо на актора або просвічує крізь ширми з різного матеріалу. Часто він супроводжується звуковими ефектами (людські голоси, музика, брязкіт, тріск, скрегіт). Звук іноді буває дуже сильним, несподіваним, розрахованим на шоковий ефект. До подання включаються діапозитиви і кінокадри. Часом використовуються і ароматичні речовини.

Хеппенінг. Гілберт і Джордж на вулиці Парафизо. 1972

Хеппенінг. Гілберт і Джордж на вулиці Парафизо. 1972

Англійці Гілберт і Джонс проголосили себе живими скульптурами, а своє життя - постійним творчим процесом

Перформанс

Перформанс

Хеппенінг і театр

Теоретик хепенінгів М. Кербі відносить цей вид видовища до галузі театру, хоча і зазначає, що хепенінг відмінний від театру відсутністю традиційної структури вистави: сюжету, характерів та конфлікту.

Хепенінг - надзвичайно ефективне нововведення, одним ударом він змітає безліч старих форм: похмурі театральні будівлі, непривабливо заквітчаний завісу, непривабливі білетери, гардероби, програмки, буфети. (Брук. 1976. С. 100). Пітер Брук виділяє три сутнісні ознаки хепенінгів: "надзвичайно ефективне нововведення", "одним ударом" і "безліч мертвих форм".

Події за своєю структурою - мистецтво "перформансу" з обов'язковим включенням "атракціону", про яку Сергій Ейзенштейн говорив: "Атракціон (в розрізі театру) всякий агресивний момент театру, тобто кожен елемент його, піддає глядача чуттєвого або психологічного впливу" (Ейзенштейн. 1964. С. 270).

Один з творців хепенінгів американець Ел Хенсен підкреслює колажний характер хепенінгів:

В якості пробного визначення хеппенінгів я б прийняв таке: вони - театральні твори в манері колажу... Хеппенінг - це колаж ситуацій і подій, що відбуваються в просторі в певний період часу" (Цит. за: Крюкова. 1985. С. 248).

Хеппенінг і живопис

Деякі дослідники пов'язують природу хепенінгів з живописом і скульптурою, а не з театром. Так, на початку 60-х років дослідники колажу У. Сейц, X. Джемис і Р. Блиш підкреслювали схожість цієї форми живопису з хеппенінгом. Досліди італійського художника-футуриста У. Боччоні, з'єднав різні матеріали в скульптурі, колажі Ж. Шлюбу та П. Пікассо і комбінації, які створюють "оточення", "середовище" (окр-арт як протягом поп-арту), що органічно переходять в "оточення-з-дією", тобто в хеппенінг. М. Кербі зазначає, що ці положення, якщо і не пояснюють хепенінг, то принаймні пов'язують його інтелектуально з найбільш важливими його попередниками.

Своїми витоками хеппенінг сходить до художнім пошукам початку XX ст., до спроб деяких живописців і скульпторів перенести акцент з картини або скульптури на сам процес їх створення. Іншими словами, гепенінги бере витоки також і в "живопису дії": "каплеразбрызгивании" Дж. Поллока, "хлещущих" ударах пензлем Де Кунінга, в костюмованих мальовничих дійствах Ж. Матьє.

"Живопис дії" мала виразної пантомимической формою. Художник при цьому перетворюється в актора-міма, що зображує процес творчості. Глядачі зосереджуються не стільки на результат, скільки на процесі написання картини. Саме від цих пошуків відштовхнувся в своєму становленні хепенінг, в якому поступово стали виявлятися різновиди: "випадковості", "заняття", "театр навколишнього оточення".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Музика
Література як головний вид мистецтва
Теорія та історія музики
Підбір музики і запахів для торгового залу
Психологічні причини застосування запахів у рекламі
Сонористика. Нарцис в дзеркалі звуків (гра тембрів, виражає "Я" автора)
Театр Америки та Африки
Театр
Футуристи - предтечі хепенінгів
Футуристи - предтечі хепенінгів
Що таке хеппенінг
Живопис
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси