Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Археологічні джерела

Археологічними джерелами є насамперед предмети діяльності людини різних епох: знаряддя праці, зброю, предмети побуту, велике значення має вивчення керамічного посуду (кераміка), орнаменту. В результаті розкопок джерелом стає археологічний пам'ятник (курган, поселення, стародавня споруда) і все, що пов'язано з його польовими дослідженнями: креслення, фотографії, описи і отримані в ході досліджень предмети. Археологічні джерела представлені декількома групами.

Так, до предметним джерел (артефактів) відносяться:

1. Знаряддя праці. Ця група предметів містить і перші знаряддя праці, зроблені з каменю, і більш досконалі ручні рубила, гостроконечники, різці. Більш пізні епохи представляють кам'яні сокири і тесла, ножі, гарпуни, рибальські гачки, остроги, серпи, зернотерки, наконечники мотик, сошників, ковальський інструмент, пристосування і інструменти ремісників і т. д.

Гарматний комплекс і виробничі пристосування розвивалися від простого до складного, від універсального до спеціалізованого, від епохи до епохи. Біля витоків цього продовжується і зараз процесу лежать примітивні, універсальні за своїм застосуванням знаряддя праці початку людської історії.

2. Предмети побуту. Археологи звичайно мають справу з предметами з довговічних матеріалів: каменю, бронзи, заліза, кістки, не схильних до руйнування часом. Рідше це фрагменти одягу, виробів з дерева, шкіри, хутра, тканини або їх сліди. Щодо цілі предмети з органічної речовини зберігаються тільки в особливих умовах, наприклад в курганах з мерзлотою, дуже сухий або, навпаки, вологому середовищі.

У цю групу входять предмети побутового комплексу: ножі, проколки, шила, голки, кам'яні підставки і безліч фрагментів керамічних судин.

Винахід глиняного посуду в епоху неоліту різко поповнило кількість археологічних джерел.

Важливим джерелом археологічної інформації став орнамент на кераміці. Він часто служить об'єктом вивчення і доносить до нас своєрідну внеписьменную інформацію етнокультурного, этногенетического характеру.

Рис. 6. Основні типи речових археологічних джерел:

1 - ручне рубило (кам'яне знаряддя праці раннього палеоліту); 2 - кам'яний сверленый сокиру кінця кам'яного століття; 3 - бронзовий кельт (наконечник сокири, мотики або тесла) епохи бронзи та раннього залізного віку; 4-6 - втульчатиє і черешкові наконечники стріл; 7,8 - кинджали скіфської епохи; 9 - бронзовий котел; 10-12 - керамічні судини; 13 - фрагмент кераміки з ямковим орнаментом; 14 - кістяний гарпун

Потрібно враховувати, що археологічний комплекс побутових предметів не дає повного уявлення про побут. Його доповнює вивчення пристрої жител, залишки яких є об'єктами археологічних реконструкцій.

3. Озброєння. Всі артефакти цієї групи складаються з предметів наступального, вражаючої дії і захисних пристосувань. До них можна віднести численні і різноманітні по формі кам'яні, кістяні, бронзові й залізні наконечники стріл, наконечники копій (дротиків), більш великі, ніж наконечники стріл.

Давнім предметом озброєння є кинджал - зброя з лезом, ручкою і перехрестям між ними. Найдавніші кинджали не були схожі на пізніші металеві: вони складалися з кістяною основи та вставлених у неї кам'яних лез. Надалі цей тип зброї став основою для меча з довгим однобічним або двобічним лезом - більш пізнього зброї рубального дії, відомого з початку 1-го тисячоліття н. е.

До предметів захисного озброєння належать щити, шоломи, панцирні захисні пристосування для людини і коня.

В ряді випадків важко провести межу між предметом озброєння і предметом господарської діяльності. Це стосується насамперед ножів, наконечників списів, дротиків і наконечників стріл.

4. Прикраси. Цю групу джерел складають, як правило, особисті предмети: кільця, браслети, шийні гривні, ножні прикраси, різні нашивки, підвіски, пронизки, художньо-символічні предмети, зроблені з кістки, каменю, раковин, відлиті з металу. В основному прикраси знаходять у похованнях.

Для більш ранніх періодів - палеоліту та неоліту - характерні нашивки на одяг, намиста та підвіски з іклів і зубів тварин.

Такі джерела теж дають дослідникові інформацію. Наприклад, серед підвісок зустрічаються раковини каурі з Індійського океану або скарабеї з Єгипту. Необхідно враховувати, що відношення до прикрас в давнину було іншим, ніж у сучасної людини: прикраси відігравали роль оберегів, символів суспільного становища або являли собою знакові предмети, що дають інформацію про статевої, вікової, соціальної або етнічної приналежності людини.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Археологічні пам'ятки етногенезу і культурогенеза слов'ян
друга. Дослідження археологічних пам'яток
Розвідка археологічних пам'яток
Археологічні пам'ятки
Археологічна спадщина Росії
Археологічна періодизація історії людства
Дозвіл на дослідження археологічної пам'ятки
Археологічні дані про найдавніших державах у степах Євразії
Археологічні культури гунно-сарматської епохи
Археологічні та архітектурні пам'ятки давньоруських міст
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси