Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Комерційне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливі заходи захисту прав і законних інтересів інвесторів на ринку емісійних цінних паперів

Заходи захисту прав і законних інтересів інвесторів на ринку цінних паперів передбачені Законом "Про акціонерні товариства" та Законом "Про ринок цінних паперів" (права акціонерів, розміщення цінних паперів, вимоги до здійснення великих угод, вимоги до проспекту цінних паперів, вимоги до діяльності професійних учасників ринку цінних паперів, система ведення реєстру, розкриття інформації про ринок цінних паперів та ін). Більш повно ця проблема вирішується Федеральним законом "Про захист прав і законних інтересів інвесторів на ринку цінних паперів", яким передбачено ряд особливих заходів захисту.

Метою зазначеного Закону є забезпечення державного і суспільного захисту прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, об'єктом інвестування яких є емісійні цінні папери, а також визначення порядку виплати компенсацій та надання інших форм відшкодування шкоди інвесторам - фізичним особам, заподіяної протиправними діями емітентів та інших учасників ринку цінних паперів.

Законом встановлюються:

o умови надання професійними учасниками послуг інвесторам, які не є професійними учасниками;

o додаткові вимоги до професійним учасникам, що надають послуги інвесторам на ринку цінних паперів (див. параграфи 9.3.3 і 9.3.5);

o додаткові умови розміщення емісійних цінних паперів серед необмеженого кола інвесторів;

o додаткові заходи щодо захисту прав та законних інтересів інвесторів на ринку цінних паперів та відповідальність емітентів та інших осіб за порушення цих прав та інтересів.

Вводяться наступні обмеження.

1. Забороняється рекламувати та (або) пропонувати необмеженому колу осіб цінні папери емітентів, що не розкривають інформацію про цінні папери в обсязі і порядку, передбачених законодавством.

2. Умови укладених з інвесторами договорів, що обмежують права інвесторів порівняно з правами, передбаченими законодавством РФ, визнаються нікчемними.

Порушення вимог, зазначених у п. 1 та п. 2, професійним учасником ринку цінних паперів є підставою для анулювання або призупинення дії його ліцензії і (або) накладення штрафу.

3. Забороняються публічне розміщення, реклама і пропозиція .будь-якій іншій формі необмеженому колу осіб цінних паперів, випуск яких не пройшов державну реєстрацію (за винятком цінних паперів, розміщення яких здійснюється без державної реєстрації їх випуску), цінних паперів, розміщення яких заборонено або не передбачено законодавством РФ, а також документів, що засвідчують грошові та інші зобов'язання, але не є цінними паперами відповідно до законодавства РФ.

У чому значення заборони розміщення цінних паперів до реєстрації їх випуску? Відповідно до Закону про ринку цінних паперів, якщо в ході державної реєстрації випуску емісійних цінних паперів виявляються порушення вимог законодавства РФ про цінні папери, випуск може бути визнаний недійсним, хоча паперів уже обертаються на ринку. При цьому покупці на вторинному ринку ризикували втратити куплене. Введення заборони на розміщення цінних паперів до проведення державної реєстрації випуску усуває цю небезпеку для інвестора.

4. Забороняється вчинення власником цінних паперів будь-яких угод з належними йому цінними паперами до їх повної оплати і реєстрації звіту про підсумки їх випуску. Відповідно до Закону про акціонерні товариства до оплати 50% акцій суспільства, розподілених серед його засновників, товариство не має права здійснювати операції, не пов'язані з установою суспільства.

5. Емісія облігацій та інших емісійних цінних паперів некомерційними організаціями допускається тільки при наявності забезпечення у випадках, передбачених законодавством. Ця норма закону, покликана гарантувати інвесторів від втрати їх вкладів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розміщення емісійних цінних паперів
Захист прав та інтересів інвесторів в судовому порядку
Надання інформації інвестору професійним учасником ринку цінних паперів
Випуск емісійних цінних паперів, його процедура та етапи
Емісійні цінні папери
Емітенти та інвестори на ринку цінних паперів
Концептуальні засади оцінки вартості цінних паперів
Випуск та обіг емісійних цінних паперів
Звернення стягнення на цінні папери професійного учасника ринку цінних паперів та його клієнтів, а також емісійні цінні папери боржника
Організація торгівлі на ринку цінних паперів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси