Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 23. Православ'я і католицтво на території Білорусі в XIV-XVIII ст.

З X по XIII ст. на східнослов'янських землях домінувала православна релігія. Православ'я зберегло панування на білоруських землях і після входження їх до складу ВКЛ до 80-х років XIV ст. Митрополію (велика адміністративно-територіальна одиниця церкви), в яку входили білоруські землі, очолював київський митрополит. У першій половині XIV ст. митрополит київський переїхав до Москви, і вона стала релігійним центром східнослов'янських земель. З другої половини XIV ст. великі князі литовські Ольгерд і Вітовт вели боротьбу за створення у ВКЛ православної церкви, незалежної від митрополита московського. З 1458 р. православна церковна організація ВКЛ - "митрополія Київська і всієї Русі" - остаточно відокремилася від московської митрополії. Московська митрополія з 1461 р. стала називатися "Московська митрополія і всієї Русі".

З середини XIII ст. Лівонський орден, Ватикан і Польське королівство почали поширювати на білоруських землях католицтво. До кінця XIV ст. цей процес проходив повільно. Після укладення Кревської унії великі князі литовські могли бути тільки католики. Вони підтримували католицький костел в усіх напрямках. У 1387 р. було засновано Віленське єпископство, якому підпорядковувалися всі католицькі парафії, які перебували на території Білорусі. Віленське єпископство складалося з 7 парафій. При підтримці великих князів і землевласників-католиків католицький костел став великим землевласником. Наприкінці XIV ст. у ВКЛ з'явилися перші католицькі чернечі ордени, які підпорядковувалися безпосередньо Ватикану. Вище католицьке духовенство входило до складу верховних органів влади ВКЛ.

Православна церква і після Кревської унії продовжувала відігравати важливу роль у культурному та духовному житті ВКЛ. Її підтримували православні феодали східнослов'янських ("руських") земель князівства. По мірі поширення та зміцнення позицій католицизму на білоруських землях вплив православної церкви падало. На "руських" землях ВКЛ протягом XIV-XVI ст. тривала боротьба між католицтвом і православ'ям. В цій боротьбі брали участь не тільки релігійні діячі, а й представники всіх станів ВКЛ.

В середині XVI ст. під впливом Реформації (суспільно-політичний та ідеологічний рух, спрямований проти римсько-католицької церкви і її ролі в політичній системі суспільства) у ВКЛ настав недовгий період толерантності (терпимості) до різних конфесій як з боку держави, так і в суспільстві. В цей період на території Білорусі крім православ'я і католицтва поширилися різні течії протестантизму: лютеранство, кальвінізм, аріанство. Становище православної церкви в Речі Посполитій погіршився у другій половині XVI ст. у зв'язку з Контрреформацією (релігійно-політичний рух проти Реформації, за відновлення позицій католицької церкви), яка боролася не лише з протестантизмом. але і з православ'ям. Гоніння на православну церкву посилилися у зв'язку з укладенням Берестейської церковної унії (1596 р.), яка об'єднала православну церкву Білорусі та України з католицькою. В результаті була створена греко-католицька церква, підпорядкована римському папі, що використовує католицьку догматику, але зберегла православні обряди. Унію не прийняло більшість православних віруючих. і вона насаджувалася насильницькими методами. Обмеження прав православних в Речі Посполитій тривало і в XVII-XVIII ст. У середині XVIII ст. на білоруських землях Речі Посполитої залишилася єдина православна Могилевська єпархія.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Культура Білорусі у XVIII ст.
Масова боротьба проти фашистських загарбників. Партизанський і підпільний рух на території Білорусі
Початок Великої Вітчизняної війни. Фашистський окупаційний режим на території Білорусі
Первісне суспільство на території Білорусі в кам'яному столітті (100 тис. років тому - 4-3 тисячоліття до н. е..)
Бронзовий вік на території Білорусі
Розселення слов'ян на території Білорусі
Перші державні утворення на території Білорусі (IX-XII ст.)
Формування раннеклассового суспільства на території Білорусі
РАДЯНСЬКА МОДЕЛЬ МОДЕРНІЗАЦІЇ В ІСТОРІЇ БІЛОРУСІ
Повстання 1863 р. у Білорусі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси