Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Соціально-економічний розвиток

Територія Московської держави на початку XVI ст. займала вже близько 2,8 млн кв. км (збільшившись за попередні півстоліття більш ніж у шість разів), а чисельність населення сягала 6,5 млн осіб. У швидко зростаючої Московської держави широко використовувались можливості внутрішньої, а з приєднанням нових земель і зовнішньої колонізації. У XVI ст. податком обкладалася земля, а не селянин, тому дорослі сини і племінники мали право йти на нові землі. Господарство зберегло натуральний характер, однак стали з'являтися райони, які спеціалізувалися на певних культурах. У Замосковском краї, наприклад, займалися пашенным землеробством та продуктивним тваринництвом, а в районах Поволжя - скотарством. Великий розвиток отримували промисли і ремесла, йшла їх спеціалізація. (Тільки в обробці металу насчитываюсь більше 20 різних спеціальностей.) На базі болотних руд почали створюватися центри залізоробного виробництва (Устюжна Железопольская, Тула). Збільшувалася і кількість торгових сіл, але центрами торгівлі, як і раніше залишалися міста (Новгород, Москва, Смоленськ, Псков). При Василя III в Москві і ряді інших міст Росії розгорнулося кам'яне будівництво. Для його здійснення, а також для пушкарского справи великий князь широко залучав іноземців.

Роки опричного терору і Лівонська війна (1558 - 1582) призвели до тяжких наслідків для Русі. Були розорені села і міста, селяни розбігалися. Застійні явища, що з'явилися в економіці країни в 1560-х рр., посилилися свирепствовавшим на початку 1570-х рр. "моровым пошестю" - епідемією чуми, неврожаями і вилилися в економічну кризу. У деяких центральних районах переважна частина земель була запущена. Що залишилися в живих селяни йшли в Поволжі, Приураллі, на південь, а з середини 1580-х рр. і в Сибір. У пошуках виходу з кризи в 1581/82 р. уряд запровадив "заповідні роки", протягом яких селянам заборонялося переселення. Наприкінці XVI ст. їм взагалі було заборонено йти від поміщиків. Подолання кризи стримувалося тим, що при скороченні розмірів оброблюваних селянами земель величина податків зберігалася. Викликана зростанням грошових податків товаризация селянського господарства не вела до створення ринку, а випадки здачі феодалами землі в оренду селянам поширення не отримали. Економічний підйом намітився тільки в 1590-х рр., але екстенсивний характер сільського господарства робив його вкрай вразливим, так як двох-трьох неврожайних років було досить, щоб опинитися на межі катастрофи.

Власниками землі були переважно світські і церковні феодали, вотчини яких мали широкі податні і судові пільги, закріплені великокнязівськими або княжими грамотами. У XVI ст. у структурі феодальної власності значно зросла частка помісного землеволодіння. Розвиток помісної системи вело до різкого скорочення кількості черносошных селян в центрі країни. Відмінною рисою економічного розвитку середньовічної Русі стало закономірно виникло територіальне розділення двох форм феодального землеволодіння: сталий помісно-вотчинне землеволодіння світських та церковних феодалів в центральних районах і общинне селянське землеволодіння на околицях, поступово попадавшее під контроль держави і, як наслідок, до сфери широкої експлуатації. Наявність на околицях черносошных селян і вільних козацьких громад не змінювало складної картини соціальних відносин, оскільки визначальною тенденцією було збільшення чисельності залежного населення.

При всьому розмаїтті укладів і соціальних відносин в перш незалежних землях загальною тенденцією соціально-економічного розвитку країни у XVI ст. було зміцнення кріпосницьких порядків. Їх економічною основою була власність на землю: помісна, вотчинна і державна. По своєму соціальному положенню селяни теж ділилися на три групи: владельческие, що належали різним світським і церковним феодалам, палацові, що знаходилися у володінні палацового відомства московських князів, а пізніше царів; черносошные (пізніше державні), які проживали волосними громадами на землях, що не належать якомусь власнику, але виконують певні повинності на користь держави.

У XVI ст. суттєво зросла внутрішня торгівля, центрами якої були Москва, Великий Новгород, Холмогори, Нижній Новгород та інші міста. На північ країни везли хліб, а звідти - рибу, сіль, хутро. У внутрішній торгівлі значну участь брали вотчинники, мали привілеї, і серед них сам великий князь. Торгували й монастирі. Важливе місце в цьому процесі відігравало купецтво великих міст. Зростали обороти і зовнішньої торгівлі. Через Новгород і Смоленськ здійснювалися торговельні зв'язки з Заходом. У 1553 р., завдяки англійським мореплавцям X. Уиллоби і Р. Ченслеру, твердою північно-східний прохід у північних морях, відкрився морський шлях в Англію через Біле море (порт Архангельськ). На Захід везли продукти російських промислів і ліс, а в Росію - промислові товари: сукна, зброю, метали. Після переходу волзького шляху під сюзеренітет Росії східний напрямок зовнішньої торгівлі теж стало одним з найважливіших. Зі Сходу надходили китайські тканини, фарфор, коштовності, а з Росії вивозилися хутра, прядиво, віск. В міру розвитку торгівлі з різних верств суспільства формувалася багата прошарок російського купецтва. У Москві були створені привілейовані купецькі об'єднання - гості, вітальня і суконна сотні, члени яких призначалися самим урядом і отримували від нього податні і судові пільги. У правовому відношенні вони значною мірою були зрівняні з феодальними землевласниками.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК РОСІЇ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК ИМПЕРИИВО ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК РОСІЇ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIX ст.
Роль держави в економічному розвитку, соціальна та економічна політика
Соціально-економічний розвиток Росії
Соціально-економічний розвиток Росії у XVIII ст.
Соціально-економічне становище та перспективи розвитку СФО
Роль конфліктів у соціально-економічному розвитку
Вихідні напрямки розвитку економічної науки.
Соціально-економічне становище та перспективи розвитку ДВФО
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси