Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Картина світу

Ментальне поле культури з його "категоріальною сіткою" і сукупністю покладених в цю сітку ментальних комплексів зумовлюють існуючу в культурі картину світу - більш або менш цілісну систему образів, які характеризують пристрій світобудови. Картина світу, як і інші ментальні утворення, не має чітко окреслених контурів і зазвичай включає в себе логічно погано поєднуються компоненти, двозначні і невизначені образи, питання, залишаються без відповідей. Картина світу присутній у кожній культурі.

Її виражають, наприклад, стародавні міфи про те, що Земля спочиває на слонах, що стоять на черепасі, яка лежить на китах, і т. д. У християнсько-мусульманських культурах світ представляється як творіння Бога, який створив Землю і "небесну твердь", ат під землею і рай на небесах. Європейській культурі Нового часу властива механістична картина світу як величезної машини, деталі якої - атоми, планети, зірки та ін. - рухаються за заданими законами механіки траєкторіях. У первісній культурі з характерним для нього пануванням міфологічної свідомості світ сприймався зовсім не таким, яким його бачили люди середньовічної культури, виховані в дусі християнського світогляду, а сучасна наукова картина світу радикально відрізняється від середньовічних уявлень. Існує велика відмінність між образом світу в західній культурі і в культурі Сходу. Але іншого світу, крім того, яким він виглядає при погляді на нього "зсередини культури", люди даної культури не знають і уявити собі не можуть без знайомства з іншими культурами.

Зміст картини світу виявляється й аналізується, наводиться у форму логічно-упорядкованого світогляду філософією. Звичайна людина, ніколи не утруждавший себе філософськими роздумами, навряд чи зможе відповісти на запитання: "яка твоя картина світу?". Це означає, що він не усвідомлює свою картину світу, не відрізняє її від самого світу, в якому живе. Тим не менше, хоч і не в неотрефлектированном вигляді, картина світу у нього існує. Він запозичує її культури.

Картина світу включає в себе не тільки уявлення про навколишнє людини реальності і про світобудову в цілому, але й певне ставлення до явищ і подій дійсності, визначається існуючими в культурі ціннісними орієнтаціями. Вона служить засобом, з допомогою якого людина адаптується до умов життя і вибирає найбільш бажані в них способи поведінки. Як би не розрізнялися картини світу в різних культурах, кожна з них повинна в якійсь мірі відповідати реальності. Інакше суспільство, оперте на неї, не змогло б зберегти себе: якби люди діяли на основі абсолютно невірних уявлень і неадекватних оцінок, вони б просто не вижили.

Картина світу в розвинених культурах, особливо в сучасну епоху, багатошарова і поліваріантна. Вона включає в себе і загальнодоступні компоненти наукового знання (деякі астрономічні відомості про космос, фізичні уявлення про макро - і мікросвіті, основи біології та ін), і дані життєвого досвіду, і різного роду вірування, і соціально-етичні оцінки явищ, причому логіка з'єднання всіх цих різнорідних елементів вельми невизначена, що допускає різні варіанти відбору, систематизації і тлумачення змісту цієї картини. Однак при всій своїй химерності поєднання раціональних та ірраціональних мотивів картина світу все ж виконує в культурі інтегруючу функцію і об'єднує різні культурні феномени та форми в якусь загальну "раму", надаючи їм тим самим певну цілісність.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Картини
Еволюція наукової картини світу та її історичні форми
Культурні традиції і культурні архетипи. Культурна картина світу і культурна самоідентичність
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси