Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розміщення та економічна оцінка родовищ руд кольорових металів

Росія має великі запаси руд кольорових металів. Відмінною їх особливістю є багатокомпонентність і надзвичайно низький відсоток вмісту в них металу. Тому руди майже всіх кольорових металів піддаються збагаченню. За запасами руд кольорових металів Росія займає провідне місце в світі. Цінність запасів руд кольорових і рідкісних металів становить 1,8 трлн. дол. США. Основні запаси розміщуються на території Уралу, Західного і Східного Сибіру, Далекого Сходу та інших регіонів країни.

Родовища мідних руд. За розвіданими запасами мідних руд Росія займає 3-е місце в світі і поступається США і Чилі. Мідні ресурси розвідані в 120 родовищах. Мідь є найважливішим кольоровим металом. Вона відрізняється малим вмістом металу в руді (1-2%) і залягає часто в поєднанні з цинком, свинцем, золотом, сріблом. Великі родовища залізних руд розвідані в Східному Сибіру, на Уралі та Північному Кавказі.

На Уралі найбільш великі родовища - Деггярское, Красноуральское, Кіровоградське, Ревдинское - розташовані в Свердловській області. В Челябінській області перебуває Карабашское родовище, в Оренбурзькій - Гайское, Блявинское.

У Республіці Башкортостан найбільш багатими родовищами є Сибай, Учалинское. На Північному Кавказі - Урупское і Худесское в Ставропольському краї.

Родовища є в Західному Сибіру, на Алтаї. Найбільші запаси мідних руд зосереджені в Східному Сибіру комплексних мідно-нікелевих рудах Норильського, Жовтневого та Талнахского (Красноярський край) і медистых піщаних рудах Удоканского (Забайкальський край) родовищ. Удоканское родовище є найбільшим родовищем мідних руд в Росії (запаси на 1,2 млрд. т.). Запаси мідно-нікелевих руд є на Півночі, в Мурманській області.

Родовища поліметалічних руд. Поліметалічні свинцево-цинкові руди Росії зосереджені в Східному Сибіру - Нерчинская група (в Забайкаллі), Західного Сибіру - Салаирская група (Алтайський край), Горевское родовище в Красноярському краї, на Далекому Сході - Тетюхинская група (Приморський край).

Родовища нікелю і кобальту. Головні родовища руд нікелю розміщені на території Мурманської області (Каула), Оренбурзької (Буруктальское) і Челябінської (Черемшанское) областей, Красноярського краю (Норильське, Талнахское).

Основна маса виробленого в країні кобальту виходить переробкою комплексних руд.

Родовища олова. Головний район розміщення родовищ олова - Далекий Схід. Найбільш великі родовища розташовані в районах хребтів Малий Хінган і Сіхоте-Алінь, Південному Примор'ї і басейні р. Яна.

Родовища легких металів. З легких металів у промисловості важливу роль відіграють алюміній і магній. Провідна роль у промисловому виробництві належить алюмінію, сплави якого знаходять широке застосування в авіаційній і космічній промисловості. Магній широко використовується в піротехніці, фотосправі, авіаційної й атомної промисловості, а також у чорній і кольоровій металургії. Для отримання алюмінію використовують три основні види вихідної сировини - боксити, нефеліни і алуніти.

Боксити являють собою осадову породу, яка містить глинозем, кремній і закис заліза. Зміст глинозему в бокситів коливається в межах 40-70%. Родовища бокситів розташовані на Уралі (в Свердловській області, - Північно-Уральське, в Челябінській області - Південно-Уральське), на Північно-Заході (в Ленінградській області - Тихвинское), на Півночі (в Архангельській області - Північно-Онезьке), а також у Східній Сибіру (в Красноярському краї і Республіці Бурятія).

Нефеліни зустрічаються в багатьох районах країни. Найбільшим родовищем, що знаходиться в Мурманській області, є Хибинское апатитонефелиновое (запаси - 60 млн т), у Західному Сибіру (Кемеровська область) - Кия-Шалтырское родовище), у ряді районів Східного Сибіру - родовища в Іркутській області і Республіці Бурятія.

Поклади магнієвих руд (магніту) освоюються на Уралі (Сатка) і в Східних Саянах.

Родовища благородних металів і алмазів. До благородних металів відносяться золото, срібло, платина, паладій, іридій, осмій і рутеній. Російська Федерація є одним з найбільших виробників дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння. Країна займає п'яте місце в світі з видобутку золота, на її території налічується близько 1,5 тис. родовищ золота, а па частку припадає 6-7% обсягу світового видобутку. Основні родовища золота зустрічаються в корінних породах у вигляді кварцево-золотоносних жил і в розсипах. Вони розташовані на Уралі, у Східному Сибіру (Красноярському краї та Іркутській області), на Далекому Сході (у Республіці Саха (Якутія) і Магаданської області), а також в Західному Сибіру і на Півночі країни. Багато родовища крім золота містять срібло, вісмут, миш'як, сурму та інші елементи.

Російська Федерація посідає друге місце в світі (після ПАР) по виробництву металів платинової групи. Родовища платинових руд розташовані в Норильському рудному районі у Східній Сибіру, Камчатському та Хабаровському краях, Республіці Саха (Якутія), на Кольському півострові (Мончегорское родовище), а також на Уралі.

Росія має великі родовища алмазів. На частку Росії припадає більше 50% світових запасів алмазів. Їх запаси оцінюються в 200 млн карат (карат - одиниця маси, що застосовується при зважуванні дорогоцінних каменів). Наша країна займає друге місце в світі за їх видобутком після ПАР. На частку Росії припадає 20-25% обсягу світового видобутку. У надрах Якутії міститься 83% розвіданих запасів і 38% прогнозних ресурсів запасів Росії.

Великі родовища алмазів зосереджені в Республіці Саха (Якутія) в середній частині басейну річок Олени і Вілюя. По верхній течії річки Алдан і в басейні річки Вішера в Пермському краї. Найбільше промислове значення мають кімберлітові трубки "Мир", "Айхал", "Вдала", розташовані в середній течії річки Вілюй. Великі родовища алмазів розвідані також в Архангельській області, в 100 км на північ від Архангельська. Алмазоносные райони розвідані в Ленінградській області і Республіці Карелія.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розміщення та економічна оцінка вугільних родовищ
Розміщення та економічна оцінка нафтових і газових родовищ
Розміщення та економічна оцінка найважливіших залізорудних родовищ
Розміщення та економічна оцінка нерудних корисних копалин
"Кольорові революції" як технології переділу влади в сучасній геополітиці
Методи економічного обґрунтування галузевого розміщення виробництва
Розміщення по рейтингах
Водні ресурси та їх економічна оцінка
Кольорова металургія
Методи прийняття управлінських рішень, засновані на оцінці ризиків фінансово-господарської діяльності економічних систем (підприємств)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси