Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 19. Внутрішньополітичне становище ВКЛ у другій половині XIII - першій половині XVI ст.

Після смерті Гедиміна великим князем став його молодший син Евнутий (1341 - 1345). У 1345 р. в результаті змови до влади прийшли старші брати Ольгерд і Кейстут. Під владою Ольґерда знаходилися східні і південні землі ВКЛ. Він прийняв титул великого князя (1345-1377). Влада Кейстута поширювалася на литовські етнічні землі і основна діяльність була спрямована на боротьбу з Тевтонським орденом.

Смерть Ольгерда в 1377 р. поклала початок династичної боротьби. Великим князем литовським став Ягайло. Антиягайловскую опозицію склали Кейстут, його син Вітовт, син Ольгерда від першого шлюбу Андрій Полоцький, князі Волині і Поділля. В результаті міжусобної боротьби загинули Кейстут (убитий за наказом Ягайла) і частина його прихильників. Андрій втік в Московське князівство. Протиборчі сторони використовували підтримку зовнішніх сил - Тевтонського ордену. Золотої Орди. Московського князівства. В 1380 р. у Куликовській битві у складі російського війська брали участь Андрій Полоцький і Дмитро Брянський. В союзницьких відносинах з татарами перебував Ягайло.

У 1385 р. у замку Крево Ягайло підписав умови унії, ладна якими ВКЛ приєднувалося до Польщі. Ягайло прийняв католицтво і був обраний польським королем. За умовами унії Ягайло мав підтримувати поширення католицтва серед населення ВКЛ. Привілею Ягайла 1387 р. надавав феодалам-католикам економічні, а привілею 1413 р. - політичні пільги. Невдоволення православних феодалів цією політикою використовував Вітовт (1350-1430), який прагнув відстояти незалежність ВКЛ від Польщі. Вітовта підтримували Тевтонський орден і Московське князівство. Боротьба Вітовта і Ягайла почалася з 1389 р. і тривала до 1392 р., коли Ягайло і Вітовт у містечку Острово уклали угоду, за якою Ягайло визнав право на князювання Вітовта у ВКЛ (без титулу "великий"), Вітовт проводив самостійну політику, але в союзі з Польщею і під владою польського короля Ягайла, В 1410 р. Ягайло і Вітовт спільно завдали поразки Тевтонському ордену під Грюнвальдом. У період князювання Вітовта ВКЛ досягло найбільшої могутності і розмірів.

Після смерті Вітовта проти унії виступив син Ольгерда Свидригайлов 1430-1432), став великим князем. Його підтримали православні феодали ВКЛ. Феодали-католики проголосили великим князем Сигізмунда Кейстутовича (1432-1440). Почалася громадянська війна (1432-1436), що закінчилася перемогою Сигізмунда. В результаті державного перевороту Сигізмунд був убитий, а великим князем за підтримки литовських феодалів став 13-річний син Ягайла Казимир (1440-1492), У 1447 р. він був обраний королем Польщі. У цьому ж році Казимир видав привілею, який закріплював землю за феодалами на правах повної власності. В 1468 р. був виданий перший збірник законів ВКЛ - Судебник. У 1481 р. православні феодали на чолі зі слуцьким князем Михайлом Олельковичем організували в Києві змова проти Казимира з метою захоплення влади у ВКЛ. Змову було викрито.

Після більш ніж 50-річного правління у 1492 р. Казимир помер. Великим князем литовським на сеймі в Гродно без згоди поляків, що порушувало умови унії, був обраний син Казимира Олександр (1461-1506). З 1501 р. він став польським королем. У 1492 р. Олександр Ягелончик видав привілею, значно розширив права феодальної знаті. З 1506 по 1543 р. великим князем литовським і королем польським був брат Олександра Сигізмунд, прозваний Старим. У 1508 р. проти нього виступив князь Михайло Глинський, який очолив заколот православних феодалів, метою якого було створити незалежне від Литви "Російське" держава. Заколот закінчився поразкою. В період правління Сигізмунда I Старого в 1529 р. був виданий перший Статут ВКЛ. У 1548 р. син Сигізмунда Старого Сигізмунд II Август став великим князем литовським і королем Польщі. Він правив до 1572 р.

Внутрішньополітичну обстановку у ВКЛ у другій половині XIII ст. - першій половині XVI ст. визначали внутридинастическая боротьба за владу і релігійно-етнічні протиріччя. Протягом цього періоду відбувалася еволюція державної влади від необмеженої монархії до монархії станово-представницької.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Зовнішня політика Великого князівства Литовського у другій половині XIII - першій половині XVI ст.
Церкву в другій половині XIII-XV ст.
Церкву в другій половині XIII-XV ст.
Перша половина XIX в
Становлення Великого князівства Литовського. Федеративний характер держави (XIII - перша половина XIV ст.)
Білорусь на міжнародній арені у другій половині 1940-х - першій половині 1980-х рр.
Суспільно-політичне та культурне життя УРСР у другій половині 1960-х - першій половині 1980-х рр.
РОСІЙСЬКА ДЕРЖАВА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XV - ПЕРШОЇ ТРЕТИНИ XVI ст.
Влада, бюрократія і суспільство в умовах реформ і контрреформ другої половини XIX ст.
ЄДИНЕ РОСІЙСЬКЕ ДЕРЖАВА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XV-ПЕРШОЇ ТРЕТИНИ XVI ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси