Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. Неоліт

Основні події та винаходи:

o поширення керамічного посуду;

o винахід способу одержання тканин;

o неолітична революція переходу до землеробства і скотарства - найбільше в історії людства подію;

o нові прийоми обробки каменю, кам'яна сокира, тесло;

o кам'яні та кістяні мотики, зернотерки.

Основні особливості та досягнення неолітичної епохи

Неоліт став останнім періодом кам'яного віку. Початок його в Євразії відноситься до 6-го тисячоліття до н. е.., його зазвичай пов'язують з появою керамічного посуду. Ця дата досить умовна, та й сам перехід не був миттєвим. Решті кам'яний інвентар ранньої пори неоліту не скрізь відрізняється від мезолітичного.

У неоліті в північній півкулі природа набуває більш стійкий, ніж в мезоліті, характер і вигляд, близький до сучасного. Уздовж берегів Льодовитого океану простягалася тундра, далі на південь - лісотундра, від Балтики до Тихого океану простягнулася смуга лісів, південніше яких лежали лісостепу і степу. У кожній рослинній зоні розвивався свій відповідний тваринний світ.

З неолітом. пов'язані докорінні зміни у способі виробництва, що отримали назву неолітичної революції, і цілий ряд новацій, що стали надбанням людства.

На півдні Росії, частково в Середній Азії, Закавказзі, Молдові та Україні в епоху неоліту в ряді місць люди перейшли до відтворюючих форм господарства - землеробства і тваринництва. Однак на більшій частині території Євразії в неоліті господарство залишалося привласнюючим, основу складали полювання, рибальство та збиральництво.

У неоліті використовувалися всі попередні досягнення в обробці каменю (пластинчаста техніка, а в ряді місць і микролитическая, техніка відколу і віджимна ретуш). З'явилися і нові прийоми обробки каменю: шліфування, свердління, пиляння, полірування.

Рис. 19. Неоліт:

1 - остродонный посудина; 2, 3 - ретушовані наконечники стріл; 4 - кам'яна сокира

З допомогою віджимною ретуші створювалися наконечники стріл, дротиків, проколки і ножеподібні пластини. Розвивалася техніка виготовлення вкладышевых знарядь праці - ножів, кинджалів. У неоліті широке застосування, особливо в лісовій місцевості, отримали шліфовані сокири, тесла й інші знаряддя праці з каменю. Спочатку за допомогою сколів робили заготівлю сокири, надаючи їй основні риси майбутнього знаряддя.

Потім сокира відшліфовували повністю або тільки його робочу частину, використовуючи спеціальні шліфувальні плити. Експериментальним шляхом було встановлено, що виготовлення шліфованих сокир не було тривалим процесом, як вважалося раніше.

Робота над сокирою з крем'янистого сланцю вимагала всього 2,5-3 години, а з більш твердих порід - від 10 до 35 годин. Пиляння каменю проводилося різними способами: крем'яними пиляннями, мотузкою та кістяними знаряддями. Висвердлювання втулок для рукояток в кам'яних сокирах проводилося з допомогою трубчастої кістки, яку обертали, постійно підсипаючи під неї пісок. Для цього, очевидно, використовували спеціальні станини. Заготовку треба було міцно затиснути, трубчаста кістка вставлялася у втулку і оберталася з допомогою тятиви лука, підсипали наждачний пісок. Між неолітичним сокирою і теслом існує принципова технологічна і функціональна різниця. Сокира завжди симетричний за формою, а тесло, призначене для протесывания, виготовлення човнів, корит - асиметрично, має скошене тулово. Шліфовані сокири і тесла, насаджені на дерев'яні ручки, були достатньо досконалими знаряддями праці. З їх допомогою стало можливо освоєння лісових територій Євразії, споруда більш досконалих дерев'яних жител, човнів, виготовлення різних пристосувань з дерева.

Рис. 20. Неолітичні культури і культурні області Євразії (6-3 тис. до н. е..):

I - область гребінцевої кераміки; II - неоліт Середньоросійської рівнини область ямково-гребінцевої кераміки); III - карельська неолітична культура; IV - каргопольская культура; V - область біломорської культури півночі; VI - неоліт півдня; VII - область камсько-уральського неоліту; VIII - область кельтеминарского неоліту; IX - джейтунская культура; X - західносибірська неолітична область; XI - неоліт Південної Сибіру; XII - прибайкальский неолітична область; XIII - приамурская неолітична область; XIV - среднеленская неолітична область; XV - неоліт Північно-Східній Азії і приарктической зони

Не випадково в неоліті збільшилися потреби в кремені, виникли перші гірські виробки по видобутку каменю. Неолітичні кремнедобывающие шахти були відкриті на Верхній Волзі, в Білорусії та Болгарії.

Люди неоліту створили нові, не властиві природі матеріали - кераміку і текстиль.

Виключно важливе значення мало винахід в неоліті глиняного посуду. Хоча в ряді місць керамічні вироби з'явилися набагато раніше (наприклад, в Японії кераміка відома з 9-го тисячоліття до н. е..), проте широке поширення керамічний посуд отримала тільки в неоліті. Задовго до цього, ймовірно, з часів середнього палеоліту, люди користувалися в господарстві виробами з кори, дерева, кошиками із прутів для зберігання припасів їжі. Глиняний посуд дозволяла варити їжу. Проста за формою, вона мала конічне, трохи загострене дно і розширюється догори тулово. Такі судини схожі на яйце, у якого зрізана частина тупого кінця. Тому вони називаються яйцевидними. Найдавніші глиняні посудини робили на плетеним з лози основі. Поряд з цим застосовувався й інший спосіб виготовлення - шляхом накладання один на одного згорнутих в кільце джгутів сирої глини. Зліплена руками глиняний посуд була грубою, погано і нерівно обпаленої. Неолітичні судини в більшості своїй були прикрашені простим орнаментом у вигляді заглиблень, ямок або ялинок.

Придбання людством посуду вплинуло на подальшу історію, змінило побутову культуру і фізіологію людини. Саме з неоліту почали варити їжу. Мало воно і археологічне значення: з появою кераміки різко збільшилася кількість археологічних джерел. Кераміка, фрагменти судин (черепки) стає масовим археологічним матеріалом. Велике значення при цьому отримав орнамент на кераміці як джерело дослідження.

Інше досягнення неоліту - винахід способів одержання тканин. Волокно, придатне для прядіння ниток, вироблялося з рослин і вовни. Виготовлення тканини - процес складний і багатоступінчастий.

Спочатку потрібно одержати волокно з волос тварин або кропиви, дикої коноплі та ін, з нього зробити нитки, які скручували за допомогою веретена. Для виготовлення тканини крім ниток потрібні станина і човник. Станина - це горизонтальна або вертикальна рама, на яку натягували нитки основи. Щоб вони не переплутуються, прив'язували плоскі, кам'яні важки з отворами. Їх часто знаходять на місцях поселень. З допомогою човника через нитки основи пропускали поперечні нитки зліва направо і навпаки. Використовуючи гребінь, нитки ущільнювали. Так виходила тканина простого переплетення. Такими були всі стародавні тканини. З них шили одяг, мішки, сумки, робили рибальські снасті. Археологи як свідчення процесу виготовлення тканини знаходять лише пряслиця, керамічні або кам'яні, круглі або конічні з отвором у центрі, які надягали на веретено, іноді незначні шматочки тканини. Важливо, що тканина та одяг з неї зроблені самою людиною, в цьому їх принципова відмінність від одягу із шкур тварин.

У неоліті склалися дві великі зони археологічних культур - зони виробляє і привласнювального господарства. Всередині них виникли різні типи комплексного господарства, міцно пов'язані з конкретними природно-географічними умовами. Кожній із зон притаманні свої риси розвитку і взаємовідносин людських колективів з природним середовищем, свої традиції в розвитку техніки, особливості кераміки та орнаменту.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Неоліт
Неоліт
Неоліт лісової території Східної Європи і Північної Азії
Досягнення кінцевого результату
Особливості нової епохи. Археологія стародавніх гунів (хунну)
Основні школи і напрями культурології
Земська реформа 1864 р.: досягнення і протиріччя земського самоврядування. Зміст і особливості судової та міської реформ
Особливості кіно передвоєнної епохи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси