Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Римське приватне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 25. МІСЦЕ ТА ЧАС ВИКОНАННЯ. ПРОСТРОЧЕННЯ

Місце виконання зобов'язання

Значення місця виконання

По мірі зростання Риму, завоювання ним середземноморського басейну і пов'язаного з цим розвитку торгових операцій значення набуває питання про місце виконання. З'являються угоди типу (О. 13.4.2.6), тобто договір укладено в Римі з тим, щоб виконання було в Карфагені. Іноді угода ще більше ускладнюється: заплатити десять в Ефесі або дати раба в Капуї. Юристи в епоху розвиненої морської торгівлі відзначають, що особливе значення визначення місця виконання обумовлене економічними міркуваннями, умовами ринку:

Varia sunt pretia rerum per singulas civitates regionesque, maximc vini, olei, frumenti (D. 13.4.3).

Ціни на товари різні в окремих громадах і областях, особливо на вино, олію, зерно.

Рівним чином і вартість кредиту була різна в різних місцях.

Способи визначення місця виконання

Місце виконання визначалося насамперед договором сторін.

Якщо місце виконання було обумовлено альтернативно, наприклад, в Ефесі або в Капуї, то вибір місця виконання належить боржнику, а при невиконанні вибір місця суду належить позивачу (D. 13.4.2.3).

Якщо місце виконання не було обумовлено, належним місцем виконання, locus opportunus вважалося те місце, де може бути пред'явлений позов за цим зобов'язанням. "Cum... ñeque adscriptum, quo loco detur, quocumque loco petetur, dari debet" - "якщо в угоді, наприклад, у заповіті) не додано, в якому місці має відбутися виконання, то воно повинно мати місце в тому місці, де буде пред'явлений позов".

А місце підсудності визначається приналежністю особи до тієї чи іншій громаді, або місцем проживання боржника. Крім того, будь-який позов може бути, незалежно від громадянства або місця проживання, пред'явлений у Римі за принципом Roma communis nostra patria est-Рим наша спільна батьківщина (D. 50.1.33).

Якщо в договорі обумовлено місце виконання, припустимо Ефес, а позов пред'явлено згідно з наведеним правилом в Римі, то позивач зобов'язаний у своїй позовній вимозі згадати про місце виконання, Ефесі, в іншому випадку вважалося, що він допустив у своїй позовній вимозі сором прав відповідача у вигляді plus petitio loco (зайве, неправильне вимога позивача щодо місця), а це тягло за собою відмову у позові (Гай. 4.53-а).

Значення місця виконання для оцінки предмета зобов'язання

Місце виконання відігравало роль щодо оцінки спірного предмету. Оскільки присудження (кондемнация) проводилася в грошовому вираженні, важливо було знати, за яким місцем зробити оцінку. Це питання вирішується аналогічно з питанням про місце, а саме: перш за все береться до уваги оцінка за того місця, яке обумовлене в угоді сторін, а при відсутності такого оцінка проводиться по тому місцю, де пред'являється позов.

"Я запитав, - каже Юліан, - ціну якого місця слід взяти до уваги. Він, мабуть, учитель Юліана, Яволен) відповів: якщо за договором передбачено певне місце виконання, то ціну, яка в цьому місці, а якщо домовленості не було, то за місцем пред'явлення позовної вимоги" (D. 12.1.22). Це мало значення в тому відношенні, що при обчисленні позивачем ціни з порушенням зазначеного правила позивачу загрожувала небезпека plus petitio re, перевищеної оцінки предмета і, стало бути - відмова у позові.

Претор пішов на допомогу позивачам у цьому питанні. В едикті було встановлено особливе правило de eo quod certo loco dari oportet, тобто для предметів, що підлягають здачі в певному місці. А саме, в цих випадках па розсуд (arbitrium) судді надавалося право вносити зміну в кондемнацию, тобто формулювання присудження, у разі розбіжності з ціною, з якої виходив позивач. Таким чином для позивача відпадала загроза програти справу за plus petitio (зайве вимога) (С. 3.18; D. 13.4.2).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прострочення виконання
Час виконання зобов'язання
Наслідки прострочення
Місце виконання зобов'язань
Виконання зобов'язання внесенням боргу в депозит
Виконання зобов'язань
Поняття і значення стадії виконання вироку
Місце виконання зобов'язань
Поняття і значення стадії виконання вироку
СПОСОБИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИКОНАННЯ КРЕДИТНИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ
Час, місце, обстановка, спосіб, знаряддя, засіб вчинення злочину: поняття і зміст
Місце виконання зобов'язань
Місце виконання зобов'язань
Предмет зобов'язання
Виконання зобов'язання внесенням боргу в депозит
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси