Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Країни Західної Африки

До цій групі країн Тропічної Африки умовимося віднести ті з них, що лежать на захід від низин Нігеру і Нігерії. За винятком Малі, всі вони територіально порівняно невеликі, а окремі і зовсім малі. Але зате деякі з них належать до числа відносно більш або менш розвинених за стандартом Тропічної Африки. У всякому разі, досить успішно розвиваються, що значною мірою обумовлено вигідним географічним розташуванням, частково також ідуть у стародавність традиціями державності, що виникли в ході торговельних зв'язків зі світом ісламу і ісламізацією, нехай слабкою і не загальної.

Сенегал (14 млн, мусульмани), розташована на південь від Мавританії колишня французька колонія, в минулому володіла певними привілеями. З пізнього середньовіччя, його територія входила до складу ісламських протогосударственных утворень. В роки колонізації (після 1885 р.) частину сенегальців мала статус громадян (згадаймо про сенегальських стрільців) і навіть посилала свого депутата у французький парламент. Ставши незалежною республікою в 1960 р. Сенегал аж до наших днів демонструє завидну стабільність. Він зберіг як діючої основи конституції 1963 р. Довгий час президентом країни був великий африканець Леопольд Сенгор. Після його відставки в 1980 р. цей пост зайняв Абду Діуф. У 1981-1989 рр. Сенегал намагався було з'єднатися з розташованої в центрі цієї країни невеликий Гамбією в рамках конфедерації Сенегамбія, але союз не вдався. У 2000 р. президентом країни був обраний Абдулай Вад. Спочатку в парламенті та політичному житті панувала одна партія - соціалістична, входила в Соцінтерн. Потім виникли й інші. З 1981 р. офіційно введена багатопартійна система. Економіка розвивається не швидко, але стабільно. В країну приїжджає багато туристів. Щорічний приріст ВВП 5-6%. На рубежі 1980-1990-х рр. країну почали стрясати міжплемінні конфлікти, причому територіальні і політичні домагання народності діода негласно підтримуються змагається з Сенегалом Мавританією. У країні перебувають французькі військові. ВВП на душу населення дорівнює 1,7 тис. дол. США.

Гамбія (близько 2 млн, мусульмани), частина південно-західного узбережжя континенту, рано освоєна європейцями, потім стала англійською колонією. Ця крихітна країна здобула самоврядування в 1963 р. стала незалежною державою у 1965, республікою в 1970 р. Першого президента Дауда Джавара в 1994 р. змінив Яйя Джамме, здійснив військовий переворот. З 1996 р. в країні було введено конституційне правління за провідної ролі партії президента. В 1996, 2001 і 2006 рр. обирався президентом Джамме, який встановив диктаторську владу. Він відрізняється суворими переслідуваннями місцевих чаклунів і екстравагантними вчинками (лікує СНІД травами і бананами). В кінці 2010 р. виявив бажання стати королем. Економіка слабка. Вирощується арахіс, дає 40% доходу від експорту, розвивається туризм (в країні сім заповідників). ВВП на душу населення - 1,3 тис. дол. США.

Гвінея-Бісау (1,6 млн, мусульмани), в минулому португальська колонія, з 1973 р. незалежна республіка. Орієнтація на марксистський соціалізм вела республіку до перманентної кризи, в ході якого влада змінювалася, в тому числі в ході переворотів і громадянської війни з участю португальських військ і бунтівних формувань комуністичного спрямування. У 1992 р. введена багатопартійність, яка, однак, не призвела країну до стабільності. Під знаком нестабільності і переворотів минуло перше десятиліття нинішнього століття. Недивний і кінцевий результат. При слабкій економіці (основа експорту - горіхи кеш'ю) ВВП на душу населення в цій одній з найбідніших країн світу становить 0,6 тис. дол. США.

Малі (14 млн, мусульмани), колишня французька колонія, розташована на північний схід від перших трьох розглянутих вище країн, стала незалежною республікою в 1960 р. Орієнтація на марксистський соціалізм у 1960-ті рр. під керівництвом Модібо Кейта призвела це слаборозвинений і порівняно нечисленне держава до серйозної кризи. Надмірно зросла роль державного сектора в промисловості і кооперування сільського господарства підірвали економіку, а фінансові прорахунки (80% бюджету йшло на утримання апарату адміністрації) призвели до політичної кризи, підсумком якого був військовий переворот 1968 р. Свершивший переворот Муса Траоре понад 10 років вважався главою Військового комітету національного визволення. У 1979 р., після вступу в силу конституції 1974 р. він став президентом. Конституція ввела в країні однопартійну систему (Демократичний союз малійського народу з филиациями у вигляді національних спілок жінок, молоді, профспілок тощо). До початку 1990-х рр. ця система віджила себе, загрузнувши в корупції, бюрократичної зловживаннях і т. п. Навесні 1991 р. незадоволені зажадали відставки президента, і незабаром він був повалений в результаті чергового військового перевороту, який цього разу очолив Амаду Туре. Прийшовши до влади, Турі призупинив дію конституції, заборонив діяльність партій і виступив проти реформ, правда, пообіцяв покінчити зі зловживаннями і потім віддати владу цивільним особам. Опозиція зажадала введення багатопартійної системи, продовження реформ, зокрема приватизації економіки. Турі, а слідом за ним і обраний у 1992 р. президент Альфа Умар Конаре (переобраний у 1997 р.), зміцнивши свою владу, провели ряд реформ, спрямованих на демократизацію країни, а також ввели багатопартійну систему і відстоювали свободу приватного підприємництва. М. Траоре в 1992 р. був засуджений до довічного ув'язнення.

Слабка економічна база, відсутність серйозних ресурсів (експортуються бавовна, арахіс, худоба) і недостатньо розвинена правова основа, як і відсутність досвіду, позначилися на результатах перетворень. Наприклад, спроба відновити видобуток золота на стародавніх копальнях з допомогою молодих російських бізнесменів, розпочата в 1991-1993 рр., провалилася. У 2002 р. відбулися чергові вибори президента, на яких переміг А. Турі, переобраний у 2007 р. на новий термін. Малі раніше, належить до числа найбідніших країн Африки. ВВП на душу населення дорівнює 1,1 - 1,2 тис. дол. США.

Гвінея (10 млн, мусульмани) розташована на південь і південний схід від Сенегалу, Гвінеї-Бісау і Малі, з виходом до Атлантики. Ця колишня французька колонія домоглася незалежності в 1958 р., причому правляча Демократична партія на чолі з президентом Ахмед Секу Туре взяла курс на розвиток марксистсько-соціалістичної моделі. Націоналізація промисловості, кооперування сільського господарства, обмеження в сфері торгівлі і т. п. призвели до помітного зростання корупції, розчарування та невдоволення населення. Авторитет президента допомагав йому утримуватися при владі, незважаючи на економічну кризу. Але після його смерті в 1984 р. до влади прийшли військові. З соціалістичним експериментом в Гвінеї було покінчено. У 1993 р. президентом був обраний Лансана Конте (переобраний у 1998 і 2003 рр..). Заохочення приватної ініціативи, залучення іноземних інвестицій, активне економічне співробітництво з розвиненими країнами, реорганізація фінансової системи - все це було зроблено новим президентом з метою вийти з кризи.

Реформи в Гвінеї йшли близько півтора десятиліть, але багато чого президент не домігся. Складності були пов'язані з переорієнтацією курсу, ламкої економічної структури. Країна гостро відчувала брак компетентних адміністраторів, страждала від корупції, слабкість фінансово-банківської системи, нерозвиненість товарно-грошових відносин. Щоправда, курс на приватизацію призвів до відчутних успіхів, чому сприяли прийняті державою закони, що забезпечили лібералізацію економіки. Зростав експорт залізної руди, бокситів і алмазів. Але після смерті президента Конте в 2008 р. військові знову вчинили переворот. Два з гаком роки пройшли під знаком військової диктатури. Потім військові втратили владу, а на вільних виборах в кінці 2010 р. президентом став лідер опозиції Альфа Конді. Гвінея має величезні поклади бокситів, є й інші ресурси. Але економічна політика правили країною режимів довго заважала її розвитку. ВВП на душу населення низький, трохи більше 1 тис. дол. США.

Сьєрра-Леоне (5,2 млн, мусульмани), невелика держава на узбережжі на південь від Гвінеї, у далекому минулому було форпостом португальців, потім англійців, з початку XIX ст. англійська колонія. Знайшовши в 1961 р. незалежність, країна спочатку стала багатопартійною парламентарным державою (головою його визнавалася англійська королева). У 1967 р. після військового перевороту близько року країною керували військові, потім дію конституції було відновлено, з 1971 р. Сьєрра-Леоне є республікою. У 1978 р. прийнята нова конституція країни, яка закріпила владу президента при однопартійній системі. Президент Джозеф Момо, який зробив ставку на роздержавлення економіки, впродовж 1980-х рр. домігся незначних успіхів і в 1990 р. був змушений вдатися до радикальних реформ, які включали лібералізацію економіки, приватизацію, введення багатопартійної системи і т. п. Переворот 1992 р. призвів до повалення і втечі Момо. Владу в країні взяли військові.

Ставши при владі, вони оголосили про продовження курсу реформ і виробили проект нової конституції (1993), але політичний режим залишався нестійким. У 1995 р. була відновлена багатопартійна система, а в 1996 р. проведені вільні вибори. Однак новий президент Ахмад Т. Кабба не зумів забезпечити належну стабільність в країні. Загострення невдоволення владою і соціальними витратами реформ після падіння адміністрації Момо призвело до заворушень. У 1997 р. владу знову взяли військові, а президент Кабба емігрував до Гвінеї. Слідом за тим почалася громадянська війна, в ході якої безліч біженців - чи не половина населення - покинули країну. У 1998 р. між ворогуючими сторонами було досягнуто компроміс, чому сприяло втручання сусідніх країн - Нігерії, Гани, Гвінеї, Малі. Влада була повернута президентові, але незабаром знову спалахнула війна, яка вимагала у 2000 р. втручання миротворчих сил ООН (до складу цих сил входила і ескадра російських вертольотів). На виборах 2002 р. перемогу здобув Кабба. В багатостраждальній країні намітилася деяка стабілізація. У 2007 р. президентом став голова опозиції Ернест Корома. Однак Сьєрра-Леоне, володіє алмазними копальнями, належить до числа дуже бідних навіть за африканськими стандартами країн. ВВП на душу населення дорівнює 0,9 тис. дол. США.

Ліберія (3,7 млн, з них 30-40% християни, іншу частину населення складають так звані анімісти, трохи мусульман). Малочисельне держава нащадків американських рабів-переселенців, яке мало конституції ще в 1847 р., причому ця конституція діяла до 1980 р., коли в країні був здійснений перший військовий переворот. У повоєнний час при президентах Уїльяма Табмене і Уильеме Толберте у країні зберігалася відносна стабільність, але в 1980 р. ситуація різко загострилася. В результаті військового перевороту Толберт був убитий, а сержант Семюель Днз зайняв його місце і керував країною у 1986-1990 рр. протягом другої половини і особливо в кінці 1980-х рр. обстановка в країні була вкрай нестабільною, а міжусобиці військових претендентів на владу посилювали її. З 1986 р. почав функціонувати парламент на багатопартійній основі, але кордон 1980-1990-х рр. відзначений поглибленням політичної кризи. У 1989 р. на ґрунті племінних розбіжностей спалахнула громадянська війна. Військові перевороти слідували один за іншим. Загострення антагонізму між нащадками американських негрів і місцевим населенням за останнє десятиліття коштували життя приблизно 150 тис. ліберійців. Ще близько мільйона, якщо не більше, втекли з країни.

В середині 1990-х рр. сусідні з Ліберією країни намагалися врегулювати конфлікт, але довго терпіли невдачу. Підготовлені ними угоди зривалися повстанцями, в тому числі найбільш помітним серед них - Чарльзом Тейлором, головою Національного патріотичного фронту, фактично захопив владу і став президентом на виборах у 1997 р. Тейлор зіграв негативну роль у поширенні громадянської війни на територію Сьєрра-Леоне. Більш того, у конфлікт втрутилися майже всі сусідні з Ліберією країни, не кажучи вже про бунтівних угрупованнях, що відбивали, як правило, інтереси певних племінних груп. Один час Тейлор намагався проводити реформи, але в розореній тривалою війною країні, з якої змушена була тікати чи не половина її населення, зробити це нелегко.

У 2002 р. Тейлор був змушений покинути країну, а на виборах 2005 р. президентом було обрано Елен Джонсон-Серліф. Тейлор був виданий Міжнародному суду в Гаазі, де над ним почався процес за звинуваченням у численних злочинах проти людяності. Ліберія з працею стала виходити з дуже скрутного становища. Економіка країни, незважаючи на наявність в ній чималих ресурсів, перебуває в жалюгідному стані. ВВП на душу населення - 0,5 тис. дол. США.

Кот-Д'івуар (21 млн, мусульмани і християни), в минулому французька колонія Берег Слонової Кістки, розташована на схід від Гвінеї і південніше Ліберії, з 1960 р. президентська республіка. Правляча і тоді єдина Демократична партія успішно керувала країною, спираючись на профспілки, організації молоді і жінок. Стійке правління з орієнтацією на ринково-частнособственническое розвиток забезпечувало політичну стабільність і економічне зростання (в середньому 7% в рік), що дозволило цій державі зайняти місце в числі порівняно процвітаючих країн Тропічної Африки. Успіхи в країні були пов'язані з ім'ям першого президента Фелікса Уфуе-Буаньї. На рубежі 1980-1990-х рр. країна демонструвала приклад відносного благополуччя, тому не дивно, що близько третини її населення були мігрантами з сусідніх менш щасливих держав.

Під знаком багатопартійності і необхідних перетворень пройшли 1990-е рр. Реформи вже після смерті Уфуе-Буаньї здійснював обраний у 1995 р. новий президент Анрі К. Бедьє. Країна продовжувала демонструвати стійке економічне зростання у 6-7%, але незабаром у неї почалися політичні негаразди, пов'язані з національними чварами. Військовий переворот 1999 р. створив атмосферу невпевненості, потім у вересні 2002 р. в країні сталося повстання проти президента Лорана Гбагбо. Франція надала допомогу президенту своїми збройними силами, надісланими під приводом захисту досить численного європейського населення в цій країні. Поступово влада президента усталилася, і настало заспокоєння. Черговий вибух стався на рубежі 2010-2011 рр.., коли вибори призвели до незначної переваги кандидата від ісламського півночі. Гбагбо на християнському півдні, заручившись підтримкою населення, відмовився визнати підсумки виборів. Спроби ряду президентів інших африканських республік умовити його піти від влади довго залишалися безрезультатними. Як буде вирішена проблема, покаже майбутнє. ВВП на душу населення становить 1,7 тис. дол. США.

Буркіна-Фасо (16 млн, поряд з анимистами, яких половина, 3% мусульман, інші християни), колишня французька колонія Верхня Вольта, що межує з Малі, Ганою і Кот-Д'івуар. З 1958 р. республіка, з 1960 р. незалежну державу. Авторитарний уряд, подавлявшее опозицію, у 1966 р. було повалено військовими на чолі з Сангуле Ламизаной, який став президентом. У 1970 р. була прийнята конституція та проведені вибори в Національні збори на багатопартійній основі. У 1974 р. армія на чолі з Ламизаной знову взяла владу в свої руки, призупинивши дію конституції і розпустивши парламент. У 1977 р. прийнята нова конституція, яка зміцнила керівні позиції військових. Виникло в результаті суперництво між військовими і цивільними політиками в 1980 р. привело до нового військового перевороту. Після військового перевороту 1982 р. було створено Тимчасову раду народного порятунку, у 1983 р. перетворений в Національну раду революції. З 1983 р. стояв при владі президент Томас Санкара спробував з допомогою різноманітних популістських методів покінчити з обуревавшими країну негараздами - корупцією, бідністю, відсталістю і т. п. Він же змінив назву країни.

Кордон 1980-1990-х рр. призвела до демократизації політичного режиму. Але черговий військовий переворот в 1987 р. покінчив з цими експериментами. Санкара був убитий, а в країні виникла багатопартійна система, знову став функціонувати обирається населенням парламент. Президент Блез Компаоре, обраний у 1991 р. і переобраний в 1998 і 2005 рр., намагався здійснити деякі економічні реформи, але вони не привели до успіху. Закономірний і результат: Буркіна-Фасо вважається однією з найбідніших і відсталих країн Африки. Її промисловість практично не розвивається, сільське господарство в занепаді, рівень життя дуже низький. ВВП на душу населення - 1,2 тис. дол. США.

Істотно відзначити, що в цій бідній країні фінансової допомоги Франції сформувалася одна з найбільш помітних в Африці кінематографічних шкіл, представлена іменами вчилися в Сорбонні режисерів Гастона Каборе і Ідрісса Уэдраого.

Гана (24 млн, християни), в минулому англійська колонія Золотий Берег, знаходиться на південь від Буркіна-Фасо і на схід від Кот-Д'івуар. У 1960 р. стала незалежною республікою на чолі з президентом Кваме Нкрумой. Країна достатньо розвинена, багата ресурсами (золото, марганець, боксити, алмази; основна сільськогосподарська культура - какао-боби), але не дуже успішна. Незабаром після її виникнення, влітку 1962 р. з'їзд правлячої Народної партії конвенту обрав в якості орієнтира марксистський соціалізм. Результати не забарилися позначитися. Націоналізація промисловості і ставка на кооперацію досить швидко привели до розвалу і без того вельми слабкої економіки, чому сприяли і деякі об'єктивні чинники економічної кон'юнктури, зокрема зниження світових цін на какао-боби. Природною була і реакція: військовий переворот 1966 р. скинув Нкруму, розпустив правлячу партію і рішуче відмовився від соціалістичних експериментів.

Конституція 1969 р. відкрила шлях для багатопартійної системи, але обраний на цій основі парламент не зумів створити міцну владу. Тривали падіння виробництва та інфляція. Військовий переворот 1972 р. і створений військовими Раду національного порятунку призвели до розпуску парламенту і партій. Нові керівники заявили про рішучість продовжити розвиток марксистсько-соціалістичної моделі. Ситуація повторилася, причому до розвалу економіки додалася процвітала корупція. У 1979 р. новий військовий переворот привів до влади капітана Джеррі Ролингса. Рада була розпущена, і знову був зроблений поворот до конституційного правління. На багатопартійній основі відбулися парламентські та президентські вибори. Але президент Хілла Лиманн не зумів навести порядок в країні, в результаті чого в 1981 р.

Ролінгс здійснив ще один військовий переворот, скасував конституцію, розпустив парламент і партії і, створивши Вища рада національної оборони, сам взявся за реформи, орієнтуючись на ринково-приватновласницькі відносини.

Гана стала досить швидкими темпами (5% приросту в рік) розвиватися, магазини наповнилися товарами, посилився приплив закордонних інвестицій. У 1991 р. Вища рада виступив з ініціативою розпочати демократизацію політичної структури в країні. Змінив армійський мундир на штатскую одяг Ролінгс був обраний президентом країни і відновив розпущене їм політичні інститути. Гана знову знайшла конституційні норми. У країні почала функціонувати багатопартійна система. За роки правління Ролингса, який обирався і на наступних виборах, Гана отримала політичну стійкість. Конституційний порядок зміцнився, парламент і всі інші органи влади стали функціонувати нормально. Уряд боровся з корупцією.

Роллингс правив країною 19 років. У грудні 2000 р. новим президентом був обраний Джон Куфуор, переобраний у 2004 р. В грудні 2008 р. президентом став Д. А. Міллз. Гана досить успішно розвивається, хоча і залишається в числі дуже бідних країн. ВВП на душу населення становить 1,5 тис. дол. США. На тлі багатьох інших африканських держав Гана може вважатися острівцем відносного благополуччя.

Того (6,2 млн, в основному прихильники анімізму), невелика держава, вузькою смугою простягнулася вздовж східного кордону Гани з виходом на узбережжі Гвінейської затоки. У далекому минулому його прибережна частина була освоєна португальцями, з кінця XIX ст. тут господарювала Німеччина, після Першої світової війни Того стало французької підмандатною територією. Ставши незалежною республікою (1960) і переживши два військових перевороту (1963,1967), країна здобула неабияку в африканських тропіках політичну стійкість.

Захопив владу президент Гнассингбе Эйадема, спочатку, до 1979 р., був головою військового режиму, потім затвердив в країні президентську республіку з однопартійним парламентарным режимом і чимало зробив для розвитку економіки, зокрема, здійснивши зелену революцію в сільському господарстві. Непогані темпи розвитку (3-4% у рік) сприяли прогресу. У 1990 р. опозиційні молодіжні організації почали було активно виступати з вимогами більшого плюралізму, демократизації політичного життя, багатопартійності. Позиції генерала-президента помітно похитнулися. Намагаючись зміцнити своє становище, Эйадема посилив тиск на опозицію, багато хто з її представників були змушені бігти в сусідні Гану і Бенін. Введений президентом режим так званої керованої демократії не приніс країні помітного успіху, але зберіг стабільність. Після смерті Р. Эйадемы в 2005 р. президентом став його син Фор Гнассингбе. Рівень життя в Того не дуже високий. Експортні товари - фосфати, бавовна, кава, какао. ВВП на душу населення - 0,9 тис. дол. США.

Бенін (9 млн, християни 43%, мусульмани 24%, вуду 17%), у минулому французька колонія Дагомея, ще одна вузька смужка африканської території, що йде від Гвінейської затоки в глиб континенту, уздовж східних кордонів. Незалежна республіка з 1960 р., Бенін до 1972 р. пережив кілька військових переворотів. Який прийшов до влади в 1965 р. Крістоф Согло розпочав реформи, спрямовані на демократизацію країни і перетворення її відсталої економіки за рыночночастнособственнической моделі. Бенін став багатопартійної республікою, отримав нову конституцію. Президенти швидко змінювали один одного, деякі з них проголошували курс на марксистський соціалізм. У 1968 р. президент Еміль Зинсу взяв курс на західну модель перетворень, але черговий переворот 1972 р., очолений Матьє Кереку, привів до створення військово-революційного уряду, знову схильного до орієнтації на марксизм. Тільки у 1989 р., пізнавши гіркоту невдач і без допомоги ззовні, Кереку відмовився від помилок і взяв новий курс. Він продовжив реформи Согло в економіці, але убогість ресурсів (експортуються бавовна, пальмова олія), явна неефективність державних підприємств і соціальні витрати від їх невмілою приватизації (підвищення цін, падіння заробітної плати) призвели до зростання невдоволення в країні. На виборах 1991 р. президентом був обраний Ньєпс Согло, але в 1996 р. його знову змінив Кереку, переобраний в 2001 р.

З 1991 р. відзначався щорічний приріст ВВП, чому сприяло, зокрема, збільшення видобутку бокситів. Але економіка в цілому потребувала серйозної реорганізації. Паризький клуб списав Бенину дві третини боргу, європейські країни і США надавали йому допомогу. У 2006 р. країну очолив відомий у Франції бенинский економіст і фінансист Яї Боні. ВВП на душу населення дорівнює 1,5 тис. дол. США.

Кабо-Верде (0,6 млн, християни), в минулому португальська колонія острови Зеленого мису. Республіка з 1975 р. У перші роки після отримання незалежності правляча партія ПАІГК (Африканська партія незалежності Гвінеї і Кабо-Верде) орієнтувалася на марксистський соціалізм. У 1990 р. ПАІГК (з 1981 р. ПАИКВ - Африканська партія незалежності Кабо-Верде) виступила за введення багатопартійної системи і на виборах зазнала поразки, поступившись місце опозиції, яка взяла курс на розвиток рыночночастнособственническому шляху з приватизацією державної власності та створенням основ громадянського суспільства. Основа економіки - рибальство, ремонт кораблів і туризм. ВВП на душу населення понад 3 тис. дол. США.

* * *

Отже, перед нами тринадцять сучасних країн Західної Африки, в основному чисельно невеликих. Крім Ліберії, всі вони - вчорашні колонії Англії, Франції і Португалії. Втім, принципової різниці між вчорашніми колоніями і Ліберією з точки зору стабільності конституційних та інших буржуазно-демократичних інститутів немає. У Ліберії, що мала конституцію ще півтора століття тому, мають місце ті ж військові перевороти і жорстокі міжплемінні зіткнення, що і в інших країнах Африки. Зразком політичної стабільності і поваги до буржуазно-демократичним принципам життя в наші дні можуть вважатися вчорашні колонії Сенегал, Гана і Гвінея, де колонізатори відчували себе найбільш міцно. Напрошується висновок про явну користь колоніалізму для політичної стабільності знову виникаючих держав, у всякому разі в Тропічній Африці, вчора ще в основному полупервобытной.

Ще одна кидається в очі закономірність: приблизно половина країн регіону так чи інакше віддала данину ідей марксистського соціалізму, а деякі з них зайшли в свій час досить далеко в здійсненні перетворень за відповідної моделі. Хороших результатів це не дало ніде і практично скрізь від згаданої моделі держави рано чи пізно відійшли, що помітно сприяло зміни ситуації в кращу сторону.

Нарешті, важливо, що при орієнтації на марксистсько-соціалістичну модель розвитку завжди відчувалася явна тяга до однопартійної системи. Це цілком зрозуміло. Багатопартійність зазвичай фіксується в таких випадках лише як короткочасний епізод або свідоцтво невдач у розвитку. Адже для диктаторських режимів перехід до багатопартійності бував лише вимушеним і свідчив про неможливість для правлячої верхівки і диктаторів керувати по-старому, зосередивши всі життєво важливі для країни важелі влади в своїх руках. При орієнтації на західну модель розвитку багатопартійність, навпаки, допомагає, оскільки дає можливість гасити суперечності між партіями та/або збройними впливовими угрупованнями, об'єктивно відбивають інтереси різних етносоціальних спільностей, волею доль з'єднаних в даній державі.

Звернемо тепер увагу на те, як ці ж закономірності і особливості розвитку проявили себе в регіоні Африки на південь від Сахари.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Західна і Центральна Африка
Особливості розвитку капіталістичних відносин в країнах західної Європи
Країни Південної Африки
Країни Центральної Африки
Країни Східної Африки
Арабські країни Африки
Геополітична нестабільність Африки
Економічний розвиток США і країн Західної Європи
АФРИКА
Передумови первісного нагромадження капіталу в країнах Західної Європи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси