Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Кримінальне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості кримінальної відповідальності в державах соціалістичної системи права (на прикладі сучасного кримінального законодавства Китаю)

Кримінальний кодекс Китайської Народної Республіки (далі - КК KIIP) набрав чинності 1 жовтня 1997 р. По суті, перевиданий (у новій редакції) колишній КК, що діяв з 1 січня 1980 р.

КК КНР складається з двох розділів, званих Загальною і Особливою частинами. В Загальну частину спочатку увійшли 5 голів і 101 стаття, в Особливу - 10 голів і 350 статей. Кожен розділ поділено на параграфи.

Можна виділити такі особливості кримінальної відповідальності за КК КНР (у порівнянні з КК Росії).

1. Введена кримінальна відповідальність юридичних осіб (див. ст. 30, 31 та ін).

2. Можливий нагляд з відповідними правоограничениями в якості основної міри покарання (див. ст. 38-41), а додатковим покаранням може бути позбавлення політичних прав (див. ст. 54-58).

3. Не передбачена можливість зняття або погашення судимості.

4. Може мати місце застосування виключної міри покарання - смертної кари - за вчинення багатьох злочинів (таку можливість містять близько восьми десятків статей КК КНР).

5. Очолює Особливу частину КК КНР глава про злочини проти державної безпеки.

Особливості кримінальної відповідальності в державах релігійної (зокрема, мусульманської) системи права

Мусульманське право (Афганістан, Іран, Йорданія, Ємен, Кувейт, Марокко, Нігерія, Саудівська Аравія, Судан та інші держави) ґрунтується на релігійних положеннях, що знаходить вираження в шаріаті (від "ша-ра-а" - узаконювати, зводити в ранг обов'язкового припису) - зборах божественних приписів, переданих людям через Пророка. Разом з тим мусульманське право не вміщається в рамки шаріату. Останній являє собою лише релігійно-світоглядну базу для формування правової доктрини.

Основними джерелами шаріату є Коран і Сунна. Коран - священна книга мусульман, складена Пророком, включає в себе 114 глав (сур) і 6219 віршів (айату). Сунна містить розповіді (хадіси), що описують судження і вчинки пророка Мухаммада, рухомого Аллахом.

Якщо конкретне правило поведінки не передбачено священними письменами (Кораном і Сунною), то слід звернутися до иджтихаду - своєрідного розширювальному тлумаченню їх загальних положень. Знавці шаріату, які здійснюють таке тлумачення, отримали назву муджтахиды (імами, факихи, муфтії). Правова оцінка вчиненого поведінки покладено на плечі каді (судді).

Положення кримінального законодавства часто засновані на нормах шаріату. Так, за найбільш тяжкі злочини (за шаріатом) - крадіжку, розбій, бунт, перелюбство, зловживання спиртними напоями, вбивство тощо - можливі такі покарання, як відсікання руки, побиття камінням, різні тілесні покарання, смертна кара та ін Широке поширення отримали звичай кровної помсти або заміна її грошовим викупом.

Кримінальні закони пострадянських держав: розвиток кримінального законодавства Республіки Білорусь; нове кримінальне законодавство України

Кримінальний кодекс Республіки Білорусь (далі - КК РБ) вступив в дію 1 січня 2000 р. КК складається з двох частин: Загальної та Особливої. В Загальну частину спочатку увійшли 5 розділів, 16 голів і стаття 121. В Особливу частину - 10 розділів, 21 глава і 344 статті.

Серед основних особливостей кримінальної відповідальності за КК РБ (у порівнянні з КК Російської Федерації) можна виділити наступні.

1. Дається роз'яснення окремих термінів КК (див. ст. 4). Сформульований принцип невідворотності відповідальності (див. ст. 3). Представлено визначення вини у злочинах з матеріальним і формальним складами (див. ст. 22-24).

2. Передбачена можливість видачі іноземній державі громадянина Республіки Білорусь (див. ст. 7).

3. Пояснено дія "проміжного" кримінального закону (див. ст. 9). Окремо регламентовані підставу й умови кримінальної відповідальності. Зазначеною підставою названо злочин (див. ст. 10), а умовами - вік, з якого настає кримінальна відповідальність, осудність, адміністративна або дисциплінарна преюдиция, вимога потерпілого (див. ст. 27-33).

4. Поставлені на перше місце в ієрархії охоронюваних цінностей мир і безпека людства.

5. Визначено поняття, цілі та форми реалізації кримінальної відповідальності (див. ст. 44, 46). Перше місце в системі покарань посідають громадські роботи, які можуть призначатися як у якості основного, так і додаткового покарання (див. ст. 49).

6. Передбачені інші (не є покараннями) заходи кримінальної відповідальності (див. ст. 77-81), в числі яких превентивний нагляд (див. ст. 80) і профілактичне спостереження за засудженим (див. ст. 81). Умовне незастосування покарання не може бути призначене осуждаемому за тяжкий (особливо тяжкий) злочин, іноземцю, а одно не проживає постійно в Республіці Білорусь особі без громадянства (див. ч. 3 ст. 78).

7. Знайшли відображення звільнення від кримінальної відповідальності з притягненням особи до адміністративної відповідальності (див. ст. 86), звільнення від покарання внаслідок надзвичайних обставин (див. ст. 94). Перебування особи серед співучасників злочину за спеціальним завданням увійшло в число обставин, що виключають злочинність діяння (див. ст. 38).

Кримінальний кодекс України вступив в дію 1 вересня 2001 р. Новий КК складається із Загальної і Особливої частин, які спочатку включили в себе 477 статей. Загальна частина складається з 15 розділів, Особлива частина - з 20 розділів.

Можна виділити такі особливості кримінальної відповідальності за КК України (у порівнянні з КК Росії):

1. Введена кримінальна відповідальність за проституцію. Передбачена відповідальність за вбивство, вчинене умисно і з необережності. Кваліфікація викрадення транспортних засобів не залежить від мотивів його вчинення (корисливі, хуліганські тощо).

2. Особливу частину КК очолює розділ про відповідальність за злочини проти основ національної безпеки України.

3. Даються поняття суб'єкта і спеціального суб'єкта злочину (див. ст. 18), а також осудності (див. ст. 19). Розділ VII розкриває "повторність злочинів" (див. ст. 32).

4. Визначено уявна оборона (див. ст. 37). Шкоду, заподіяну охоронюваним законом інтересам при крайній необхідності, вважається правомірним і в тому випадку, якщо він рівнозначний предотвращенному (див. ч. 2 ст. 39). У числі обставин, що виключають злочинність діяння (див. розділ VIII), знайшло місце заподіяння шкоди у зв'язку з виконанням спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи або злочинної організації (див. ст. 43).

5. Встановлено, що застосування підстав звільнення від кримінальної відповідальності входить в компетенцію виключно суду (див. ч. 2 ст. 44). У числі зазначених підстав збережено звільнення у зв'язку з передачею особи на поруки (див. ст. 47).

6. Не увійшла в систему покарань виняткова міра - смертна кара. Кара визначена метою покарання (див. ч. 2 ст. 50).

7. Розділені примусові заходи медичного характеру (див. ст. 92-95) та примусове лікування осіб, що страждають алкоголізмом або наркоманією (див. ст. 96).

***

Отримані знання з курсу Загальної частини кримінального права повинні стати основою пізнання теоретичних і законодавчих положень Особливої частини кримінального права, а також практики застосування кримінально-правових норм.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості кримінальної відповідальності в державах романо-германської (континентальної) системи права (на прикладі сучасного кримінального законодавства Німеччини)
ПОНЯТТЯ, СИСТЕМА І ЗАВДАННЯ ОСОБЛИВОЇ ЧАСТИНИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА (ЗАКОНОДАВСТВА) РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ. КВАЛІФІКАЦІЯ ДІЯННЯ ЯК ЗЛОЧИНУ
Кримінальна відповідальність за порушення лісового законодавства
Особливості кримінальної відповідальності в державах романо-германської (континентальної) системи права (на прикладі сучасного кримінального законодавства Німеччини)
Система джерел мусульманського права
Особливості правових систем релігійно-традиційної правової сім'ї
Становлення незалежної Республіки Білорусь
КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ ЗАКОН
Поняття кримінального закону і джерела кримінального законодавства Російської Федерації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси