Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Конституційне право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Статус парламенту, уряду та судів Японії

За формою правління Японія являє собою парламентарную монархію. На основі принципу верховенства парламенту закріплена політична відповідальність уряду перед національною легіслатурою, яка формує виконавчий орган.

Порядок діяльності парламенту регулюється конституційними нормами, Законом про парламент 1947 р., а також регламентами палат. Парламент визначається як вищий орган державної влади, наділений винятковими прерогативами у сфері законотворчості. Парламент складається з двох палат. Верхня палата - палата радників - не може бути розпущена. Віковий ценз для її членів становить не менше 30 років, тоді як для депутатів нижньої палати - палати представників - 25 років. 252 радника обираються на шість років з переобранням половини складу кожні три роки. 480 депутатів нижньої палати обираються на чотири роки. В обох випадках застосовується змішана виборча система.

Депутати мають імунітет і індемнітет, депутатська недоторканність діє лише на період сесії.

У кожній палаті формуються постійні і спеціальні комісії.

Закон про парламент визначає суб'єктами законодавчої ініціативи тільки самих парламентаріїв (група радників не менше 10 осіб або представників - не менш як 20 осіб) і Кабінет міністрів. За винятком законопроекту про бюджет, який обов'язковий для початкового розгляду в палаті представників, інші проекти законів можуть вноситися в обидві палати.

Законопроект повинен отримати схвалення обох палат. Вето верхньої палати долається кваліфікованою більшістю у 2/3 голосів від числа присутніх депутатів палати представників. Всі прийняті законопроекти підлягають підписання міністром, до відання якого віднесено закон, і контрассигнуются прем'єр-міністром. Потім закон направляється імператору для оприлюднення.

Японський парламент здійснює широкі контрольні функції, використовуючи відносно уряду заходи парламентської відповідальності: резолюцію недовіри і відхилення проекту резолюції про довіру. У випадку застосування зазначених заходів уряд повинен піти у відставку або імператор розпускає палату представників.

Особливість японського парламенту проявляється у здійсненні судової функції. Судді можуть бути зміщені але рішенням суду імпічменту, до складу якого входять парламентарії обох палат.

Згідно з Конституцією Кабінет міністрів здійснює виконавчу владу. До його складу входять прем'єр-міністр та інші державні міністри. Звертає увагу спеціальне застереження в Конституції Японії щодо Кабінету міністрів як "громадянського кабінету", до складу якого входять тільки цивільні особи, які не перебувають на військовій службі, не є носіями мілітаристської ідеології. Статус Кабінету міністрів регулюється Конституцією, Законом про Кабінет міністрів 1947 р., Законом про структуру державних виконавчих органів 1948 р.

Згідно з зазначеним законодавчим актам уряд формується парламентським способом, причому більшість державних міністрів повинні бути обрані з членів парламенту. Першим питанням, поставленим на обговорення новообраним парламентом, є висунення прем'єр-міністра. Як правило, прем'єром стає лідер партії або блоку, що переміг на виборах. Після обрання всі члени уряду затверджуються спеціальним указом імператора. До складу Кабінету входять 12 міністрів, що відповідають за певну сферу державного управління, і 8 "міністрів без портфеля", які є радниками прем'єр-міністра. Результатом демілітаризацію державної ідеології і політики є відсутність в Кабінеті "силових" міністрів.

Глава Кабінету наділений правом на власний розсуд відстороняти від посади окремих міністрів. Кабінет несе колективну відповідальність перед парламентом. З серпня 2011 р. головою уряду є Есіхіко Нода, лідер Демократичної партії. З 2006 р. це п'ятий прем'єр-міністр Країни висхідного сонця.

Судова система сучасної Японії склалася в кінці 40-х рр. минулого століття. Вона є єдиною, суди арбітражної та адміністративної юстиції відсутні. Діють сімейні та дисциплінарні (первинні) суди, якийсь аналог світових судів, які розглядають відповідно сімейні і незначні цивільні і кримінальні справи, покарання за які не перевищує гріх років позбавлення волі.

Вся судова влада належить Верховному суду і судів нижчих інстанцій, засновуваних тільки законом.

Верховний суд складається з 14 суддів та головного судді (голови). Всі судді, за винятком голови Верховного суду, призначаються урядом. Голови вищезгаданого суду призначає імператор за поданням уряду. Судді Верховного суду призначаються без обмеження терміну, судді інших судів - на 10 років, а потім можливо їх перепризначення. Всі судді не можуть бути відсторонені від посади без публічного розгляду в порядку процедури імпічменту, за винятком тих випадків, коли суддя в судовому порядку оголошений розумово або фізично неспроможним виконувати свої обов'язки.

Верховний суд володіє широкими повноваженнями і виступає в якості: 1) вищої судової інстанції; 2) органу конституційного контролю (нагляду); 3) органу керівництва нижчестоящими судами.

Згідно з конституційним нормам він наділений повноваженнями встановлювати загальнообов'язкові правила судочинства, внутрішнього судового розпорядку, роботи адвокатів. Його підпорядковуються правилам і прокурори. Верховний суд розглядає скарги лише з питань права, а не за оцінкою фактичних обставин. Він розглядає скарги на конституційність закону чи будь-якого іншого офіційного акта, дає тлумачення конституційних норм.

В Японії діє вісім вищих судів, розташованих в найбільших містах. Вони виступають головним чином як апеляційних судів і розглядають на колегіях з трьох суддів скарги на рішення і вироки нижчестоящих судів у кримінальних і цивільних справах. Їм підвідомчі справи по скаргах, винесеним на рішення суду другої інстанції, а також справи про деякі державні злочини. Верховний суд Японії в разі потреби може засновувати філії кожного з вищих судів. Нещодавно для розгляду складних питань авторського права утворений самостійний Суд з інтелектуальної власності.

Існує розгалужена мережа звичайних судів загальної юрисдикції (так звані територіальні суди), які розглядають по першій інстанції більшість кримінальних і цивільних справ. В якості спеціалізованих судів діють сімейні суди, які розглядають справи про злочини неповнолітніх, а також справи про захист прав дітей.

Судочинство здійснюється на демократичних засадах. Введено законодавчу заборону на заснування особливих (спеціальних) судів. Всі судді незалежні і діють, наслідуючи голосу своєї совісті" (ч. 3 ст. 76 Конституції Японії); вони пов'язані тільки чинними конституційними і законодавчими нормами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Статус президента і уряду у Франції
Правовий статус уряду Італії
Статус глави держави та уряду в країнах
Уряд Великобританії: порядок формування та правовий статус
ПАРЛАМЕНТ В ЗАРУБІЖНИХ КРАЇНАХ
Правовий статус уряду ФРН
Державне і территориальноадминистративное пристрій Японії
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ЯПОНІЇ
Елементи фінансової системи Японії
Місце уряду в системі органів державної влади
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси