Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Заходи захисту від ураження електричним струмом

Вимоги нормативних документів

Згідно з вимогами нормативних документів безпека електроустановок забезпечується такими основними заходами:

1) неприступністю струмоведучих частин;

2) належної, а в окремих випадках підвищену (подвійний) ізоляцією;

3) заземленням або занулення корпусів електроустаткування і елементів електроустановок, які можуть опинитися під напругою;

4) надійним і швидкодіючим автоматичним захисним відключенням;

5) застосуванням знижених напружень (42 В і нижче) для живлення переносних струмоприймачів;

6) захисним розділенням ланцюгів;

7) блокуванням, попереджувальною сигналізацією, написами і плакатами;

8) застосуванням захисних засобів і пристосувань;

9) проведенням планово-попереджувальних ремонтів і профілактичних випробувань електрообладнання, апаратів і мереж, які знаходяться в експлуатації;

10) проведення низки організаційних заходів (спеціальне навчання, атестація і переатестація осіб електротехнічного персоналу, інструктажі тощо).

Засоби захисту від ураження струмом

Електробезпека на підприємствах повинна забезпечуватися інженерно-технічними засобами окремо або в поєднанні один з одним. До цих засобів відносять:

• захисне заземлення;

• занулення;

• вирівнювання потенціалів;

• мале напруга;

• електричне розділення мереж;

• захисне відключення;

• ізоляцію струмовідних частин;

• забезпечення орієнтації в електроустановках;

• недоступність до струмоведучих частин;

• блокування;

• знаки безпеки.

Інженерно-технічні способи та засоби захисту, що забезпечують електробезпеку, повинні використовуватися з урахуванням:

• номінальної напруги, роду і частоти струму електроустановки;

• способу електрозабезпечення (від стаціонарної мережі; автономного джерела живлення електроенергією);

• режиму нейтралі нульової точки джерела живлення електроенергією (заземлена, ізольована нейтраль);

• види виконання (стаціонарні, пересувні, переносні);

• характеристики приміщень за ступенем небезпеки ураження електричним струмом;

• можливості зняття напруги зі струмовідних частин, на яких або поблизу яких повинна проводитися робота;

• характеру можливого дотику людини до елементів ланцюга струму (однофазне або двофазне дотик, дотику, що підвищують ймовірність електропоразки). Електричне розділення мережі ізолює електроприймачі від загальної мережі, тим самим запобігає вплив на них виникають у мережі струмів витоку, ємнісних провідностей, замикань на землю, наслідків пошкодження ізоляції.

Стан ізоляції струмопровідних частин значною мірою визначає ступінь безпеки експлуатації електроустановок.

Стан ізоляції електропроводів характеризують трьома параметрами: електричною міцністю, електричним опором і діелектричними втратами.

Електричну міцність ізоляції визначають випробуванням над пробій підвищеним напругою, електричний опір - виміром, а діелектричні втрати - спеціальними дослідженнями.

За правилами пристрою електроустановок допустимий опір ізоляції між фазними проводами і землею, а також між проводами різних фаз становить не менше 0,5 МОм (500 000 Ом).

Контроль за станом ізоляції електропроводів проводять не рідше одного разу в три роки; профілактичні випробування ізоляції здійснюють у строки, встановлені відповідальною за електрогосподарство на підприємстві.

За виконанням ізоляція буває робоча, додаткова, подвійна і посилена. Робоча ізоляція струмоведучих частин електроустановки, що забезпечує захист від ураження електричним струмом. Ізоляція, яка застосовується додатково до робочої, називають додаткової електричною ізоляцією. Поєднання робочої та додаткової ізоляції називають подвійною ізоляцією. Наприклад, у переносних лампах і ручному електроінструменті застосовують подвійну ізоляцію, яка складається з робочої ізоляції струмоведучих частин і додаткового у вигляді корпусу, виготовленого з пластмаси, армованої для жорсткості. Посилена ізоляція представляє поліпшену робочу ізоляцію, яка забезпечує таку ж ступінь захисту від ураження електричним струмом, як і подвійна ізоляція.

Нульовим захисним провідником у електроустановках є провідник, що з'єднує зануляемые металеві конструктивні частини обладнання з глухозаземленою нейтральною точкою джерела струму.

Нульовий робочий провідник також з'єднаний з глухозаземленою нейтральною точкою джерела струму, але призначений для живлення струмом електроприймачів, тобто він є частиною ланцюга робочого струму і по ньому проходить робочий струм.

Нульовий робочий провідник повинен мати ізоляцію, рівноцінну ізоляції фазних провідників; розтин його має бути розраховане, як для фазних провідників, на тривалий проходження робочого струму.

Нульовий робочий провідник дозволяється використовувати одночасно і як нульовий захисний (за винятком приймачів однофазного і постійного струму). У цьому випадку нульовий робочий провідник повинен задовольняти вимогам, що пред'являються до нульовим робочим та захисним провідникам.

В нульовому робочому провіднику, якщо його не використовують одночасно як нульовий захисний, допускається ставити запобіжники.

Орієнтація в електроустановках забезпечується відмінною забарвленням. На підставі вимог Правил пристрою електроустановок (ПУЕ) електропроводка повинна забезпечувати можливість легкого розпізнавання провідників по всій довжині мережі. Блакитний колір використовують для позначення нульового робочого провідника; двоколірна комбінація зелено-жовтого кольору - для позначення нульового захисного провідника; двоколірна комбінація зелено-жовтого кольору по всій довжині з блакитними мітками на кінцях лінії, які наносять при монтажі, для позначення об'єднаних нульового робочого та нульового захисного провідників; чорний, коричневий, червоний, фіолетовий, сірий, рожевий, білий, помаранчевий, бірюзовий кольору застосовують для позначення фазних провідників.

Зазначена забарвлення провідників (жив кабелю) відповідає міжнародним стандартам і введена для запобігання помилкового підключення до корпусу електроприймача фазного провідника замість нульового захисного.

Недоступність струмоведучих частин електроустановок здійснюють огорожею і розташуванням їх на недоступній висоті.

Огородження виконують міцними, негорючими із суцільних металевих листів або сіток з розміром чарунок не більше 25 х 25 див. Можливі змішані огорожі з сітки і суцільного листа. Розподільні щити, щити управління, релейні щити, пульти повинні мати огородження висотою не менше 1,7 м на відстані 10 см від струмоведучих частин. Найменша висота розташування струмопроводів у виробничих приміщеннях над рівнем підлоги або майданчика обслуговування повинна бути >3,5 м.

Проводи повітряних ліній електропередачі на території підприємств і в населеній місцевості повинні розташовуватися на недосяжній висоті - від 6 м і вище.

У багатьох електроустановках недоступність струмоведучих частин досягають застосуванням різного виду блокувань. Блокування є автоматичним пристроєм, за допомогою якого заграждается шлях в небезпечну зону електроустановки або стає неможливим виконання неправильних і небезпечних для життя дій по переключенню комутаційної апаратури.

Наприклад, застосовують електромагнітну блокування між роз'єднувачами і вимикачами. Вона усуває можливість відключення роз'єднувача при наявності струмів навантаження в отключаемой ланцюга. Відсутність такої блокування може з'явитися причиною утворення електричної дуги при різкому відключення рубильника. Вплив електричної дуги на організм людини, як правило, призводить до летального результату.

Для попередження про небезпеку служать попереджувальні плакати. Відповідно з призначенням їх поділяють на чотири групи: попереджувальні, заборонні, дозволяючі і нагадують.

Стаціонарні застережливі плакати зміцнюють на обладнанні.

Переносні попереджувальні плакати застосовують під час ремонтних робіт і випробувань.

Переносні забороняють плакати вивішують також при ремонтах.

Переносні дозволяють плакати виконують у вигляді кола на зеленому тлі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Захист від ураження електричним струмом
Умови ураження електричним струмом
Причини електротравм та профілактика ураження електричним струмом
Нормативні документи в сфері стандартизації та вимоги до них
Документи нормативно-правового регулювання
Нормативні документи з охорони праці
Захист від ураження електричним струмом
Засоби індивідуального захисту
Характеристика осередків ураження, що виникають внаслідок аварій, катастроф, застосування сучасних засобів ураження
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси