Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розмежування підвідомчості справ між загальними і господарськими судами

1. Критеріями розмежування підвідомчості справ між загальними і господарськими судами є:

по-перше, суб'єктний склад учасників спору:

по-друге, характер правовідносини, з якого випливає заявлене вимога.

Загальним судам, як вже зазначалося, підвідомчі справи, в яких хоча б однією з сторін у спорі заявляє громадянин. Лише як виняток у випадках, встановлених законодавством, до відання цих судів віднесено справи по спорах, що виникають між юридичними особами (п. 2 ст. 37 ЦПК).

Суб'єктами спорів в господарських судах виступають юридичні особи, індивідуальні підприємці. Республіка Білорусь, адміністративно-територіальні одиниці Республіки Білорусь.

У відповідності зі статтею 39 ГПК. господарському суду підвідомчі справи з господарським (економічним) суперечкам, справи, пов'язані з здійсненням підприємницької й інший господарської (економічної) діяльності, та інші справи, віднесені до його підвідомчості законодавчими актами.

Господарський суд вирішує господарські (економічні) спори і розглядає інші справи з участю юридичних осіб і індивідуальних підприємців.

Заява, прийнята господарським судом до свого провадження з дотриманням правил підвідомчості, повинна бути розглянута ним по суті, в тому числі і в разі, якщо до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, був притягнутий громадянин, який не є індивідуальним підприємцем.

Господарський суд розглядає також підвідомчі йому справи з участю юридичних осіб. організацій, які не є юридичними особами, індивідуальних підприємців і громадян Республіки Білорусь, а також іноземних організацій, міжнародних організацій, організацій з іноземними інвестиціями, іноземних громадян, осіб без громадянства та біженців, які здійснюють підприємницьку діяльність, якщо інше не передбачено міжнародним договором Республіки Білорусь.

В силу ст. 47 XII К. тільки Господарський суд розглядає справи:

про економічну неспроможності (банкрутство);

по спорах про створення, реорганізації та ліквідації юридичних осіб. організацій, які не є юридичними особами, припинення діяльності індивідуальних підприємців:

по спорах про відмову у державній реєстрації, ухилення від державної реєстрації юридичних осіб. організацій, які не є юридичними особами, та індивідуальних підприємців;

по спорах між акціонером і акціонерним товариством, учасниками інших господарських товариств і товариств, що виникають при здійсненні діяльності цими товариствами і товариствами;

про захист ділової репутації у сфері підприємницької та іншої господарської (економічної) діяльності;

інші справи, пов'язані із здійсненням підприємницької та іншої господарської (економічної) діяльності, у випадках, передбачених законодавчими актами.

Зазначені вище справи розглядаються господарським судом незалежно від того, є учасниками правовідносин, з яких виникли суперечка чи вимога, юридичні особи, організації, які не є юридичними особами, індивідуальні підприємці чи громадяни.

2. За характером правовідносини, з якого випливає заявлене вимога, загальним судам підвідомчі справи, що виникають з цивільних, сімейних, трудових, житлових, земельних відносин, а також відносин по використанню природних ресурсів і навколишнього середовища (п. 1 ст. 37 ЦПК). У той же час господарським судам підвідомчі господарські (економічні) спори та інші справи, віднесені ст. 39 ГПК до їх компетенції.

Господарський спір - це спір, який виник з цивільних, адміністративних та інших правовідносин (земельних, фінансових, податкових, бюджетних), у сфері підприємницької й інший господарської (економічної) діяльності.

У спільній постанові Пленуму Верховного Суду Республіки Білорусь і Пленуму Вищого Господарського суду Республіки Білорусь "Про розмежування підвідомчості справ між загальними і господарськими судами" від 22 червня 2000 року № 4/3 зазначено, що обидва критерії (суб'єктний склад та характер спору), за яким проводиться розмежування компетенції між загальними і господарськими судами, повинні враховуватися в сукупності. Наприклад, якщо в Громадянина, який має статус індивідуального підприємця, спір виник не у зв'язку з здійсненням їм підприємницької діяльності, такий спір підлягає розгляду в загальному, а не у господарському ному суді.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розмежування підвідомчості справ між загальними і третейськими судами
ПІДВІДОМЧІСТЬ ТА ПІДСУДНІСТЬ ЦИВІЛЬНИХ СПРАВ
Загальні правила підвідомчості цивільних справ суду
САНКЦІЇ І ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У ГОСПОДАРСЬКОМУ ПРАВІ
Склад і структура господарського права
Підвідомчість розгляду справ про адміністративні правопорушення
ПОНЯТТЯ ГОСПОДАРСЬКОГО ПРАВА
ДОГОВІР В ГОСПОДАРСЬКИХ ВІДНОСИНАХ
Господарські товариства і суспільства
Господарський механізм у системі суспільного відтворення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси